Rusko: Závislost na ropě a plynu
|

Rusko: Závislost na ropě a plynu

Obrovské zásoby fosilních nerostných surovin z Ruska dělají "globální čerpací stanici". Kreml nezřídka nasazoval svůj energetický rezervoár jako zahraničně-politický mocenský nástroj.

Rusko Světové akcie BRICS Certifikáty
Medveděv a Putin

Vzpomeňme na spor o plyn s Ukrajinou, ve kterém Rusko svému sousedovi vyčítalo, že došlo k připojení načerno. Státní koncern Gazprom potom bez okolků požadoval zdražení ceny o více než 100 procent. Trpěly přitom odběratelské země v západní Evropě. Nakonec byla Ukrajina nucena ustoupit.

Tato tvrdost je pro Rusko typická, a na politické úrovni je dokonce vyžadována od občanů-voličů. Přitom určitě neudiví, že ministerský předseda Putin se pořád mediálně inscenuje do pozice zachránce národa. Jednou hasí jako pilot požáry v ruských lesích, jindy se prezentuje jako Rambo do půl těla při rybaření, a nakonec "skolí" tygra uspávací zbraní.

Síla vystavovaná na odiv

Co v zahraničí vyvolává zarážející pocity, je doma dobře přijímáno. Lid miluje Putina právě pro jeho velitelský "macho" status. V tom spatřují vůdčí sílu. Právě v tomto směru to má uvážlivý a spíše mírnější šéf Kremlu Dmitrij Medveděv těžší. Ze stínu svého mentora také kvůli tomu dosud nevystoupil.

Akcie: Čína, Indie a Brazílie na prahu zlaté budoucnosti

Po nejnovějším vyhazovu potenciálního soupeře Jurije Lužkova z moskevské radnice sází Medveděv na jednu kartu. Chce si pomalu vytvořit pozici pro blížící se prezidentské volby, které se budou konat v roce 2012. Ačkoli je spíše nepravděpodobné, že se ještě jednou vážně připraví na vykonávání prezidentského úřadu. Platí totiž za veřejné tajemství, že si Putin opětovné jmenování prezidentem nenechá ujít. Pokud by se oba utkali, mohla by nastat opětovná inscenace, která skončí jednoduchou personální rošádou. Ale i pro post ministerského předsedy si musí Medveděv "vyleštit" svou image.

Problémy všedního dne

Vážná alternativa k tomuto duu, nebo ještě přesněji k Putinovi, beztak v zemi, ve které je korupce nadále považována za hlavní problém, neexistuje. Podle studie iniciované Deutsche Welle a provedené renomovaným institutem pro výzkum veřejného mínění IFAK vidí dotázaní respondenti největší výzvu v boji s korupcí. Další poznatek: úplatní policisté dělají občanům očividně více starostí než zločinci. Lidé se spíše obávají zneužití moci ze strany výkonného státního aparátu než kriminality, která není zrovna nízká. Přesto je důvěra ve vládu velmi silná. Nedostatky v demokratickém vývoji nebo nedostatečná svoboda tisku ruší málokoho. Za to je zodpovědná také patřičná porce národní hrdosti, která pochází ještě z éry Sovětského svazu.

Korelace rublu a ropy

Toto rozpolcené uvědomění se projevuje také na velmi rozšířené důvěře v ruský rubl. Ačkoli mnoho Rusů každodenně používá jako referenční měnu euro nebo americký dolar, a také navzdory státnímu bankrotu v roce 1998, prokazuje rubl více důvěry než kterákoli jiná měna.

Samozřejmě, rubl je výrazně závislý na ceně ropy. Energetika se konečně podílí na hrubém domácím produktu zhruba jednou pětinou. Podíl exportu energie na celkových vývozech zboží leží dokonce na úrovni dvou třetin. Proto platí jednoduché pravidlo: zvyšuje-li se cena ropy, šplhá nahoru i rubl. V rublu je však ze strany investora neseno také nastíněné politické riziko.

Investoři se drží zpátky

Mnozí investoři se ptají, zda je státnímu aparátu vůbec možné věřit. Nejistota je možná také důvodem, proč je připravenost k zahraničním investicím silně omezena. V prvním pololetí roku 2010 přiteklo do Ruska podle informací organizace UNCTAD jen 5,4 mld. USD v přímých investicích. Takovou výši investic přitáhne samotná Čína za měsíc.

Potenciál růstu ruských akcií

I při nákupu ruských akcií vládne zdrženlivost, ačkoli pro Rusko hovoří mnoho faktorů. Rusko prošlo krizí vlastní silou bez pomoci zahraničních úvěrů. V současnosti se cena ropy stabilizovala a ustupují turbulence, které byly spjaté s finanční krizí.

Nicméně hlavní tržní barometr (index RTS), který zohledňuje široký trh, svou výkonností za svými "partnery" ze zemí BRIC zaostává. Od poloviny roku 2008 zaznamenává stále ještě mínus ve výši 40 procent. Vychází se však z toho, že Rusko svou nižší výkonnost v kvartetu zemí BRIC dříve nebo později odstraní. Rusko je nejen velmi hrdé, ale je také schopné učit se.

Putin & spol. se od počátku roku nachází v "klidných vodách". Samozřejmě stále se objevují verbální kritici, ale i Kreml pochopil důležitost dobrých zahraničních vztahů.

Čína jako partner

S Čínou jsou očividné společné aktivity a vzájemné plácání se po ramenou. Stará rivalita je zapomenuta. Místo toho nyní Medveděv hovoří o pokrevním bratrství. Navenek zastávají obě země podobné názory k tématům, jako jsou boj proti terorismu, a nevměšují se do vnitřních záležitostí druhého partnera. Otázka Tibetu zůstává tabu stejně jako válka v Čečensku. V této harmonii lze nádherně uzavírat vzájemné obchody. V lednu by měl být zprovozněn první ropovod. Lidová republika si tak dlouhodobě zajišťuje přímý zdroj energie pro svou "žíznivou" ekonomiku. Pro Rusko nepředstavuje ropovod jen finanční "kohoutek", ale také začátek strategického zaměřování se na Asii. Nejraději by tam dodávalo nejen ropu, ale také průmyslové zboží.

Rusko: především ropa a plyn

Jedno je jasné: kdo v Rusku investuje zeširoka, sází především na ropu a plyn. Asi polovina hlavního indexu RTS denominovaného v amerických dolarech se skládá z titulů energetického sektoru. Jen Lukoil a Gazprom si přijdou na váhové zastoupení 30 procent, ačkoli index zahrnuje 50 titulů moskevské obchodní platformy Russian Trading System s největší tržní kapitalizací.

Ruské akcie (RTS) sledujte zde

Banka RBS umožňuje vstupní investici do indexu RTS přes indexový produkt (ISIN NL0000804243), aniž by požadovala jakýkoli manažerský poplatek. Zato se u RTS jedná o cenový (price) index. Dividendový výnos, nyní asi ve výši 1,7 procenta, tak připadne emitentovi.

Na výplatu dividend se musí rezignovat u všech ruských akciových indexů, stejně tak i u barometru RTX kalkulovaném vídeňskou burzou. Ten se skládá dohromady pouze z 15 titulů, přičemž energetický sektor zaujímá více než 60 procent indexové váhy. Riziko z vývoje rublu však zůstává u všech investic, byť se index počítá v eurech. Změny v měnové relaci se pak přímo projevují na hodnotě indexu.

Bonus pro částečnou ochranu

Ne přímo na ruské akcie, ale na ADR a GDR obchodované v Londýně sází index RDX. Koncept indexu se jinak výrazně podobá barometru RTX, což neudiví, protože oba indexy se kalkulují na vídeňské burze. Okliku přes "depositary receipts" ovšem považujeme v tomto případě za zbytečnou, obzvlášť když ADR a GDR zpravidla vykazují vůči akciím menší ažio.

Existují však bonus struktury emitované na index RDX, které stojí za pohled. Aby se na úrovni certifikátu neplatil ještě vyšší příplatek, měla by být strategie orientována konzervativně. Cílem proto není dosáhnout výrazného výnosu, ale částečné ochrany investovaného kapitálu.

Bonus-certifikát na RDX od investiční společnosti Goldman Sachs (ISIN DE000GS2FXV4) splňuje tyto předpoklady. Když index do konce roku 2011 neprolomí bariéru 1 100 bodů, bude se pořád vyplácet zpět 13,70 EUR. Při pohledu na vyšší prodejní kurz to sice neumožňuje žádný bonus-výnos, nicméně bonus-mechanismus pořád "převádí" dividendu do částečné ochrany ve výši 20,6 procenta. Pokud tato ochrana odolá, nemůže se ztratit více než 5,4 procenta. Směrem nahoru je participace na zisku neomezená, protože není nastavena žádná úroveň cap.

Kdo by se nechtěl vzdát bonus-výnosu, ten se může porozhlédnout u Raiffeisen Centro¬bank. Cenný papír s dobou trvání do září příštího roku (ISIN AT0000A0HJX8) má ovšem nastavený cap na 1 950 bodech. Z toho vyplývá patřičný výnos ve výši 21,1 procenta nebo 24,0 procenta p.a.

Vybrané indexové produkty na ruské akciové indexy

Titul druhé řady

Nejen odvětvové indexy z uvedené tabulky dovolují investovat do Ruska tak, že se nevážete na ropu a zemní plyn. Umožňuje to také barometr RTX Mid EUR, který se zaměřil na "druhou řadu".

V indexu, na který nabízí certifikát rovněž Raiffeisen Centrobank (ISIN AT0000A09JH2), se nacházejí jenom tituly, jež nejsou zastoupeny v barometru RTX. Těžké váhy jsou v tomto případě ocelářská firma Novoipetsk Steel (20 procent) a společnost, která podniká na trhu s hnojivy - Uralkaly (17,5 procenta). Maximální váha společností vybraných do indexu je stanovena na 25 procent.