Afrika: Jak vsadit na zapomenutý kontinent
|

Afrika: Jak vsadit na zapomenutý kontinent

Ještě to není ani půl roku, kdy v Jižní Africe skončilo fotbalové mistrovství světa. Některé zápasy máme ještě v paměti, v rádiu příležitostně zaduní oficiální song šampionátu "Waka Waka" od Shakiry. Ale Afrika může nabídnout mnohem více než jeden stát u Mysu Dobré naděje. Celý kontinent mezi Saharou a Serengeti se po ekonomické stránce staví na nohy a snaží se dohnat "ztráty".

Afrika Certifikáty
Afrika - ilustrační foto

Důkazem jsou vysoké míry růstu jednotlivých zemí. Mnohé státy dobře přečkaly nejnovější krizi. Také v roce 2009 mohla Afrika zazářit průměrným růstem ve výši 2 procent (po 3,2 procentech v roce 2008). Nyní region profituje z narůstající světové konjunktury. Například ekonomika Jihoafrické republiky poroste v letošním roce o 3 procenta, Tunisko jde nahoru o 3,8 procenta, Maroko dokáže posílit o 4 procenta a v lidnaté Nigérii je očekáván tučný přírůstek HDP ve výši 7,4 procenta. Takové jsou aktuální odhady Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Jiné země září více

Na kapitálových trzích se Afrika v poslední době dostala trochu do zapomnění. Pravděpodobně byly titulky a míry růstu týkající se jiných emerging markets, v čele s Čínou, Indií a Brazílií, příliš pozitivní a dobré. Největší část čerstvě investovaných peněz tak putovala do těchto trhů.

Region, který bývá často označovaný jako "zapomenutý kontinent", má v celosvětové ekonomice nadále velký růstový potenciál, pokud jde o dohánění "ztrát". Podíl afrických zemí na světovém HDP činí méně než 2 procenta. Celkem 15 z 20 zemí s nejnižším HDP na hlavu se rekrutuje z Afriky. A mnohé z 53 zemí vůbec nejsou sledovány ze strany mezinárodních investorů, analytiků nebo ratingových agentur.

Na německém certifikátovém trhu naproti tomu hraje Afrika už dávno významnější roli. Emitenti si vzali tento region brzy do hledáčku. Landesbank Berlin například vydala už v březnu 2007 vlastní "Afrika Opportunity" certifikát (ISIN DE000LBB1Y08). Podkladové aktivum sestává z podílů na fondu Magna Afrika Fund. To je aktivně řízený speciální fond, který ovšem má své investiční těžiště v Jihoafrické republice – její váhové zastoupení je přes 50 procent.

Jižní Afrika: jednoduché řešení

Zaměření na tuto zemi je celkem logické. Hostitel mistrovství světa ve fotbale 2010 disponuje fungujícím kapitálovým trhem. Ten se mezitím zařadil mezi deset největších burz na světě. Oproti tomu jsou akciové burzy v mnoha jiných afrických zemích ještě "v plenkách". Politickou situaci nebude navíc ještě dlouho možné označovat za stabilní. Obrázek určují stále ještě vyvlastňování, občanské války, revoluce a neutuchající korupce.

Proto při konstrukci jednotlivých produktů často dominují především jihoafrické tituly, případně cenné papíry z dobře rozvinutých burzovních trhů v Egyptě a Maroku. K tomu se pak příležitostně přidávají akcie firem, jejichž sídla neleží v Africe, které však v tomto regionu realizují velký díl svých obchodních aktivit a v jednotlivých afrických zemích vydělávají peníze.

Bohatá země

Pro Jihoafrickou republiku hovoří vedle pozitivního hospodářského vývoje především nerostné bohatství. Enormní zásoby zlata a diamantů zde dřímají v zemi. Kdo by tady však chtěl investovat, měl by mít jasné zaměření. FTSE/JSE Südafrika TOP 40

Pro široký trh se hodí měnově nezajištěný certifikát FTSE/JSE Südafrika Top 40 (ISIN NL0000210144) od RBS. Zahrnuje 40 největších firem z burzy v Johannesburgu. Podkladový index dokázal za posledních 12 měsíců posílit přibližně o 14,5 procenta. Tím se pohybuje na úrovni výkonnosti barometru MSCI Emerging Market (na dolarové bázi), který byl v zisku kolem 12 procent.

Portfoliu tohoto indexu "velí" dvě těžké váhy - BHP Billiton s podílem 15,8 procenta a společnost Anglo American s váhovým zastoupením 11,9 procenta. Následuje nápojový koncern SABMiller (7,6 procenta). Díky finančním titulům Financiere Richemont a Standard Bank Group následují společnosti, které nepatří k sektoru komodit. Tím může být barometr i pohledu jednotlivých odvětví označen jako dobře diverzifikovaný.

Dividendy se nepřipočítávají, ale na druhou stranu není vybírán žádný manažerský poplatek. "Top 40" certifikát upřednostňujeme proto i před produktem FTSE/JSE Africa Resource 20, který pochází rovněž z emisní dílny RBS (ISIN NL0000189876).

Zde jsou sdruženy pouze podniky, které se angažují v těžebním průmyslu. Společnosti BHP Billiton a Anglo American určují tentokrát ještě výrazněji dění v barometru. Dohromady si přicházejí na váhové zastoupení téměř 60 procent. Toto riziko spojené s tvorbou velkých váhových zastoupení v investičním portfoliu, považujeme za neakceptovatelné.

Budoucí generace

Zatímco Jihoafrická republika je typický emerging market s dobře vyvinutým kapitálovým trhem a může přinést již jen omezeně vyšší výnos, mnohé státy v Africe ještě ani nelze označit za opravdu se rozvíjející země – příliš velký je odstup od Číny, Ruska, Brazílie a podobně. Ale právě nadcházející generace emerging markets nabízí investorům šance.

Brzký vstup na trh může investorovi umožnit, aby dlouhodobě participoval na pozitivním sentimentu, avšak za opravdu silných kurzovních výkyvů. Přitom díky efektu potřeby dohánění ztrát ze strany afrických zemí a "základního" růstového efektu je možné docílit i vyšších zisků. Obzvlášť nerostné bohatství může z Afriky v příštích letech udělat boom region. Už nyní profitují mnohé menší země z rostoucí poptávky po komoditách.

Dostatek místa

Také velikost kontinentu může dlouhodobě a střednědobě sehrát v celosvětové ekonomice enormní roli. Afrika je plošně větší než Čína, Indie, USA a Evropa dohromady. A mnohé oblasti ještě nebyly odkryty. Je dokonce velmi pravděpodobné, že na kontinentu bude uloženo výrazně více než dosud potvrzených 10 procent celosvětových zásob ropy. To brzy rozpoznali především Číňané, kteří již od roku 2002 v regionu "pytlačí". Přebírají dokonce státní dluhy, financují infrastrukturální projekty a poskytují výhodné úvěry. Za tyto služby dostávají ropu a jiné komodity.

Stále více voleb

Zahraniční investice by měly také přispět k všeobecné stabilizaci v mnoha zemích. Proces demokratizace totiž postupuje nezadržitelně kupředu. Botswana, Senegal, Zimbabwe a Mauricius, to byly před čtvrtstoletím země, které uspořádaly volby a byly uznány za demokratické.

Dnes je ve 25 ze 53 států pluralitní systém s volenými vládami. V uplynulých letech vznikly také četné burzy. Často je ovšem nevýhodou nedostatečný počet kótovaných firem, chybí také likvidní obchodování a adekvátní tržní kapitalizace jednotlivých společností. Akciová investice na specifických místech je extrémně těžká.

MSCI EFM Africa ex SA-ETN

RBS však v létě vytvořila jednu možnost. Učinila obchodovatelným index MSCI EFM Africa ex South Africa-Index, a to ve formě Exchange Traded Note (ETN) (ISIN NL0009360833). ETN nepředstavují žádnou zvláštní formu majetku, a tak podléhají – podobně jako certifikáty – riziku emitenta. V tomto africkém indexu je aktuálně zahrnuto 36 akcií. Těžkou vahou je egyptská stavební firma Orascom Construction (11,9 procenta), následovaná Commercial International Bank z Egypta (9,8 procenta) a marockou společností Maroc Telecom (8,5 procenta).

Egypt jako těžiště

Protože index je tvořen na základě tržní kapitalizace a – jak už vypovídá název indexu – nezohledňuje žádné jihoafrické tituly, je těžiště z pohledu zohledněných zemí přesunuto do Egypta. Tato země dominuje barometru s váhovým zastoupením ve výši 44,8 procenta. Solidně zastoupeny jsou však i Nigérie s 23,8 procenta a Maroko s 15,6 procenta. Keňa to dotáhla na podíl ve výši 9,5 procenta a Mauricius s Tuniskem mají podíl 3,2 procenta.

MSCI EFM Africa ex South Africa-Index v uplynulých dvanácti měsících (v US-dolarové bázi) posílil pouze o 14,7 procenta. Zaostal tedy za mnohými etablovanými trhy a některými klasicky rozvíjejícími se trhy (emerging markets). Tím odkrýváme potenciál pro možné dohánění ztrát a velmi dobrý okamžik pro vstupní investici do měnově nezajištěného ETN od RBS.