Pražská burza: Dividendový Disneyland!
|

Pražská burza: Dividendový Disneyland!

Srovnali jsme dividendové výnosy titulů v segmentu SPAD. Co jsme zjistili? I kdyby domácí emise v ročním horizontu neslibovaly ani korunu kapitálového výnosu, jsou zajímavé z pohledu dividendy. S trochou nadsázky lze říci, že se z pražského parketu se stal takřka dividendový Disneyland. Atrakcí je spousta a investor si může za pár drobných celkem užít.

Akcie ČR Dividendy

Dividendový výnos je však sám o sobě trochu ošemetná kategorie. Spojuje totiž budoucnost s přítomností a míchá názor trhu s názory "akademiků". Na jedné straně totiž bere aktuální cenu akcie, tedy současný názor trhu, a spojuje ji se ziskovými očekáváními analytiků. A jak známo, experti trpí vyšší mírou setrvačnosti svých názorů než trh.

Na počátku recese tedy často dochází k zajímavému úkazu: Kurzy akcií s velkým předstihem padají, kdežto očekávané zisky zůstávají nějakou dobu stejné. Analytici totiž pokles cen akcií vnímají jako přechodnou záležitost, pro kterou v dané chvíli nenacházejí dostatečné fundamentální opodstatnění. Dočasně tak rostou i dividendové výnosy.

To ovšem, doufejme, není případ současného SPADu. Vybrali jsme 8 emisí s tučnou očekávanou dividendou a seřadili je podle výnosu. Data jsou vztažena k závěrečným cenám z 29. listopadu.

ČEZ: Fakta tento titul takřka nezná, vše je nutno uvodit problémovým slovem "asi". Odhady dividendy se podle našeho monitoringu pohybují od 45 do 55 Kč, což odpovídá výnosu 5,9 až 7,2 %.

Aktuální vývoj akcií ČEZ sledujte zde

Erste Group: Nepatří mezi dividendovou klasiku, i tak z ní ovšem nějakou tu korunu či euro dostaneme. Pokud vyplatí opět 0,65 EUR, znamenalo by to aktuální výnos 2,1 %.

Aktuální vývoj akcií Erste Group sledujte zde

Komerční banka: Je velkou záhadou. Někteří hovoří o dividendě 200 Kč, jiní 450 Kč, zkrátka chaos. 450 korun neberte jako názor mimoně, názor je ze Citigroup! Výnos? 4,9 až 10,9 %.

Aktuální vývoj akcií Komerční banky sledujte zde

NWR: Firma vyplatila ze zisku za první pololetí 0,21 EUR, odhady počítají v součtu 1H a 2H s 0,63 EUR, rozdíl tedy implikuje aktuální pololetní (!) výnos 5,1 %.

Aktuální vývoj akcií NWR sledujte zde

Pegas Nonwovens: Z jednoho očekávaného kulatého eura by nyní bylo zhruba 5,8 % dividendového výnosu.

Aktuální vývoj akcií Pegas Nonwovens sledujte zde


Další dividendové hity pražské burzy najdete v článku na serveru iPOINT.cz