Petr Novák: ČEZ, NWR a Unipetrol. Zaostřeno na české energetické akcie
|

Petr Novák: ČEZ, NWR a Unipetrol. Zaostřeno na české energetické akcie

Jaké aktuální události hýbou českým energetickým sektorem? Nabídnou firmy lepší výsledky v porovnání s předchozími kvartály, nebo investory zklamou? Výsledky Unipetrolu byly mezikvartálně slabší, s tím trh počítal, říká Petr Novák, analytik společnosti PPF Asset Management.

ČEZ NWR Unipetrol Energetika

Petr Novák pro Investiční web okomentoval situaci jednotlivých firem z energetického sektoru zastoupených na hlavním trhu pražské burzy.

Aktuální události

ČEZ

ČEZ

Mezi žhavá témata patří zdanění emisních povolenek na následující 2 roky, které bude nejspíš vyšší, než se očekávalo. Investoři to vnímají samozřejmě negativně. Možnost vzít ČEZu všechy emisní povolenky má na společnost hlavní dopad, ale podle mě to cena akcie již reflektuje. Negativní je to pro investory především proto, že stát poprvé do ČEZu takto zasáhl, což se odrazí na ziscích společnosti v dalších letech. Proto tak nervózní reakce investorů.

Kurz akcií ČEZ sledujte zde

NWR logo

NWR

Investory určitě budou zajímat komentáře managementu k nabídce převzetí uhelného dolu Bogdanka. Nabídka je stále platná a k cenovému navýšení se NWR nechystá. Hodnotím to pozitivně, jelikož společnost má vysoké marže a je efektivní, na rozdíl od těch větších, státem kontrolovaných firem. Navíc těží energetické uhlí, takže by se NWR zředilo riziko v tom smylu, že by koksovatelné uhlí, které je dosti cyklické, mělo menší váhu.

Doporučení na akcie NWR

Konkurenční kroky polské společnosti Jastrzebska Spolka Weglowa (JSW) byly podle mě pouhými "výkřiky" managementu nebo politicky motivovanými kroky a k žádné konkrétní nabídce nepovedou. A to i proto, že se JSW nyní nachází ve fázi připravované restruktulizace, kde není záměrem nějaké sloučení společností, které by prodloužilo privatizaci o dalších několik měsíců, nebo dokonce let. Vstup na polský trh je pro NWR klíčový, ale složitý v tom, že musí čekat než přejdou společnosti přes burzu, a poté jim teprve nabídnout převzetí. Může se však stát, že cena bude v tom momentu "vyhnána" trhem výše, a tudíž nebude pro NWR tato IPO už tolik zajímavá.

Unipetrol logo

Unipetrol

Hlavním krokem managementu, na který investoři čekají, je oznámení investiční strategie týkající se přestavby energetických zdrojů v rafinériích. To rozhodne o tom, zda zbudou prostředky na výplatu dividend. Nicméně tyto investiční výdaje budou nutné. Jsem v tomto ohledu konzervativní a myslím si, že žádné dividendy v příštích dvou letech nebudou, a ačkoli by výdaje na přestavbu příští rok nebyly tolik signifikantní a byl by zde prostor pro výplatu dividend, Unipetrol bude spíše akumulovat hotovost na realizaci těchto plánovaných investic. Elektrárnám končí životnost a už se s tím musí něco dělat.

Kurz akcií Unipetrolu sledujte zde

Celkově je společnost valuována dráž než konkurence, což však trvá delší dobu, ale nikoho na trhu to, jak je vidět, nezajímá. Samozřejmě akcie se pod tíhou poklesu marží svezly z úrovně 220 Kč na úroveň těsně oscilující kolem 200 Kč na akcii, reflektovaly tedy provozní výkonnost Unipetrolu.

Výsledková sezóna a výhledy na jednotlivé tituly

ČEZ

Třetí kvartál bude podle mě sezonně nejslabší a provozní zisk bude oproti 2Q nižší. Myslím si, že výhled do koce roku bude potvrzen, neočekávám žádné mimořádné faktory, které by výhled nějak zásadně ovlivnily.

VIDEO: S čím se ČEZ pochlubí za třetí kvartál a jak jeho kurz ovlivní emisní povolenky?

ČEZ nemá ve svých distribučních tarifech plně zahrnuty výkupy solárních elektráren, které v průběhu letošního roku naběhly, a to právě prohloubí ztráty.

Spousta nejasností souvisí s tím, jak bude vypadat situace po roce 2013, a zda tedy skutečně budou energetikám odebrány všechny povolenky. Ovšem na finální rozhodutí tohoto návrhu si vláda nechala ještě čas. Myslím si, že ČEZu všechny emisní povolenky odebrány nebudou.

Doporučení na akcie ČEZ

NWR

Výsledky za 3Q budou podle mě výborné. Důvodem je to, že z pohledu prodejů uhlí jde obecně o sezonně silnější kvartál než kvartál druhý. Dalším faktorem je výrazné navýšení prodejních cen, kdy i těch zbylých "doprodejních" 20 % produkce koksovatelného uhlí se prodalo mezikvartálně za vyšší ceny.

Uvidíme, jak na výsledky bude reagovat trh tentokrát, protože z výsledků za minulé kvartály letošního roku byl několikrát zklamán. Tento rizikový faktor tu pro tržní reakci stále zůstává, ale nemyslím si že to samotné očekávání bude "přestřelené", jako tomu bylo v prvním čtvrtletí, kdy investoři počítali s příliš velkým oživením.

Shrneme-li to, v prvním kvartále byly nízké ceny, ve druhém ještě trochu nižší ceny a nižší objemy a ve třetím budou vyšší objemy a super ceny na vyšších úrovních. Třetí kvartál bude tedy od začátku roku pro NWR nejsilnější.

Celkově mám na NWR výhled pozitivní, poptávka ze strany Číny a Japonska stoupá. Poslední letošní čtvrtletí ze strany průmyslové produkce a využití kapacit v Číně vypadá zatím lépe, než si kdokoli myslel, což je pro NWR jedině dobře. Z hlediska importu to je impuls k dobrým cenám pro příští rok.

Unipetrol

Myslím si, že výsledky Unipetrolu nijak nepřekvapily ani investory, ani analytiky. Byly samozřejmě mezikvartálně slabší, hlavně kvůli výraznému poklesu rafinérských marží pod 2 USD za barel. V současnosti jsou však rafinérské marže na vyšších úrovních, čehož příčinnou jsou odstávky rafinérií ve Francii. Z toho bude profitovat Unipetrol vylepšenou výkonností rafinérské činnosti. Celoroční EBIT by se tedy mohl dostat nad 2 mld. Kč.