Nick Beecroft (SAXO): 1,6 dolaru za euro? Nic není nemožné
|

Nick Beecroft (SAXO): 1,6 dolaru za euro? Nic není nemožné

Fed bude i nadále do ekonomiky pumpovat peníze. K 600miliardové injekci oznámené minulý týden postupně přidá přinejmenším další bilion dolarů. Investoři díky této záplavě likvidity mají a budou mít pré. Zároveň však musejí vyhlížet signály problémů, které by nastartované rally mohly zlomit vaz. A těch v době měnových válek a tržních bublin není málo, tvrdí v exkluzivním rozhovoru pro Investiční web senior konzultant Saxo Bank Nick Beecroft.

Komodity Státní dluhopisy Trhy
Nick Beecroft

Dolar poté, co Fed oznámil druhé kolo kvantitativního uvolňování, testoval hranici 1,43 za euro. Vy přitom tvrdíte, že další akce budou následovat. Kam až se tak může propadnout?

Nick Beecroft (NB): To je obtížná otázka. A asi bych už jen seděl na jachtě někde v Karibiku, kdybych znal jistou odpověď. Dovedu si představit, že se vůči euru dostane na úroveň 1,60. Ostatně tam už jsme byli, a to celkem nedávno. Takže ano, dokážu si představit, že se dostaneme opět na 1,60.

Vezmeme-li v potaz tento možný scénář – tedy výrazné oslabení dolaru – a přičteme-li současný stav a výhled největších světových ekonomik, na které měny radíte sázet?

NB: Tak euro, jak jsem zmínil, posílí. Prostě proto, že jediné, co by ho nyní mohlo držet zpátky, je dluhová krize v zemích na periferii měnové unie. A to teď nehrozí, alespoň co se problémů s refinancováním týče, ty podle mě během příštích dvanácti měsíců nehrozí.

Řekněme, že se chci riziku spojenému s evropským dluhem vyhnout. Kterou měnu byste mi pak doporučil?

NB: Pokud se tohoto rizika obáváte, tedy pokud si myslíte, že by problémy zadlužených evropských zemí mohly euru ublížit, je pro vás vhodnou alternativou australský dolar. Austrálie je blízko Asii a má s ní velmi silné obchodní vztahy. Díky tomu si mohla dovolit na konci října zvýšit sazby. A to přesto, že se okamžitě australský dolar stal silnějším než americký. Jeho posilování podle mě bude pokračovat. Můžeme se dočkat úrovní 1,10 až 1,15 amerického dolaru za australský. A "aussie" přitom nemá podobnou Achillovu patu jako euro.

Hlavní měnové páry sledujte zde Je podle vás australský dolar, nebo měny obecně, v tuto chvíli zajímavější než akcie? Nebo vzhledem k porci likvidity, kterou na trh napumpoval Fed, preferujete akcie?

NB: Myslím si, že akcie čeká světlá budoucnost. To bude zřejmě platit šest měsíců až rok, tedy po dobu, kdy se kvantitativní uvolňování bude postupně dostávat do systému. Berte to tak, že to byl jasný záměr Bernankeho, nechat burzy posílit. Nedávno to i uvedl pro Washington Post. Navíc podle mě přijdou další kvantitativní uvolňování, která akcie posunou opět o něco výše. V této souvislosti je však nutné připomenout i jistou opatrnost. Je totiž třeba se mít na pozoru a sledovat, zda někde nepraská bublina nebo zda někde tato vítězná spirála není narušena. To může být obchodní válka, kolaps trhu s bydlením v Číně a podobně. Pokud se něco takového stane, je potřeba se akcií zbavit.

Indexy amerických akcií sledujte zde

Vzhledem k míře nejistoty na trhu teď posilují nejen akcie, ale i "bezpečné přístavy", například komodity. Jsou už předražené, nebo ještě porostou?

NB: Čekám, že ještě porostou. A to ze stejného důvodu, který předpokládám u akcií. Například zlato je teď možné považovat za jednu z měn. Navíc dolar oslabuje, takže ohodnocení komodit v dolarech se určitě zvýší. A to v době, kdy porostou ceny akcií. Jakmile však dojde ke zlomu na akciových trzích, bude čas zbavovat se i komodit. Jde v podstatě o odlišný pohled na stejný příběh, alespoň podle mého názoru.

Na které komodity byste v tuto chvíli sázel? Bylo by to zlato, obvyklá volba v době vysoké nejistoty? A nebo byste vzhledem k jeho ceně spíše zvolil něco jiného?

NB: Pro mě je nyní obtížné najít důvod, proč se o budoucnost zlata obávat. Ze Západu na Východ proudí obrovské množství spekulativního kapitálu, a Východ tak akumuluje obrovské rezervy. Obavy z toho, že jsou tyto rezervy v dolarech, přitom budou růst. A i kdyby tomu tak nebylo, země Východu budou muset nakoupit zlato za zhruba pět procent nově naakumulovaných rezerv. Jinými slovy, nové rezervy se budou měnit ve zlato. Jistě, za část se nakoupí i stříbro a další drahé kovy. Ale i tak, stejně jako se domnívám, že není možné mluvit o bublině v souvislosti s eurodolarem, není možné mluvit o bublině v souvislosti se zlatem. Podle mě je tu stále prostor k posílení o deset až patnáct procent. A jaký je váš názor na dluhopisy? I v souvislosti s nimi se stále častěji mluví o bublině.

NB: To je velice zajímavý případ. V této oblasti totiž Fed hraje velmi nebezpečnou hru. Prostě proto, že má v tuto chvíli dva cíle, které se navzájem vylučují. Jedním z nich je zvýšit inflaci, a tím druhým snížit úroky, které vyplácí investorům držícím dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti. A uspět v obou případech lze jen stěží. Je proto možné čekat, že se blíží jakýsi bod zlomu – okamžik, kdy trh uvěří, že se Fedu podaří zvýšit inflaci. Ceny dluhopisů v tomto bodě zkolabují. Což mimochodem přispěje k dalšímu oslabení dolaru.

Kdy by podle vás mohlo k podobnému kolapsu dojít?

NB: Opět bych řekl, že je před námi zhruba šest měsíců. V tuto chvíli pořád z Ameriky přicházejí zprávy s údaji podbarvenými deflací. Očištěný index spotřebitelských cen byl v září na úrovni 0,8 procenta. A podle mě se může do šesti měsíců dostat až na úroveň 0,5. To by mohlo snížit výnos na dluhopisech s desetiletou splatností někam k úrovni dvou procent. Ale víc už nečekejte – Spojené státy se nepromění v Japonsko a nedočkáme se jednoprocentních výnosů. Cokoli v blízkosti dvou procent považuji za dno.

Vycházejme z předchozích předpokladů – tedy očekávaného růstu i rizik, která jste zmínil. Jak by mělo vypadat portfolio v případě investora s neutrálním přístupem k riziku?

NB: Pokud se investor bude stavět k riziku skutečně neutrálně, bude nyní sázet na hotovost. Pokud však připustí, že má jistou chuť riskovat, pak tím nejlepším jsou americké dluhopisy, nějaké akcie (protože likvidita dotlačí jejich ceny), a zároveň jistá ochrana před inflací. Tou by mělo být asi zlato; nekomplikoval bych to, zlato je dostatečné. Alternativou jsou před inflací chráněné dluhopisy (TIPS) nebo britské dluhopisy. Tato aktiva už jsou však celkem drahá, takže investor v jistém slova smyslu zaspal. Ale pokud by se skutečně inflace vymkla kontrole, je jistě dobré něco takového v portfoliu mít.