Burzovní kalendář 13. 12. - 17. 12. 2010
|

Burzovní kalendář 13. 12. - 17. 12. 2010

Burzy v New Yorku budou v novém týdnu zasypány řadou makrodat, větší kolísavost může způsobit také "rej čarodějnic". Vyspělé evropské trhy ovlivní indikátory nálady analytiků a podnikatelů a investoři na pražské burze se možná pustí do vánočních nákupů energetických akcií.

Wall Street

Americké trhy vykázaly znovu pozitivní týden (S&P 500 +1,3 %) a dostaly se na svá dvouletá maxima.

"Většinu růstu způsobily přesuny ve velkých portfoliích, protože se investoři připravují na nadcházející týden, ve kterém bude zveřejněna řada důležitých makrodat, a navíc dochází k expirací opcí," říká J. J. Kinahan, investiční stratég z makléřské společnosti T. D. Ameritrade. zdroj: CNBC

Mezi zmiňovaná makrodata budou patřit úterní maloobchodní tržby, index spotřebitelských cen o den později nebo páteční předstihové indikátory.

Historicky pozitivní vliv může mít na akcie páteční expirace opcí na akcie a akciové indexy a futures na akciové indexy. "Řádění čarodějnic" (quadruple witching) však s sebou přináší také zvýšenou kolísavost akcií.

Svůj vliv bude mít také zasedání Fedu, i když se nečeká, že by Ben Bernanke přišel s nějakým "větším překvapením", protože po jeho posledním televizním vystoupení je jasné, že kvantitativní uvolňování může případně ještě nabrat na síle a pomoci tak ekonomickému růstu.

Silnější růst americké ekonomiky ostatně očekávají přední analytické týmy z Wall Street, jako například dluhopisový gigant Pimco nebo JPMorgan.

Banka Goldman Sachs navíc v minulém týdnu zvedla odhad cílové hodnoty indexu S&P 500 pro rok 2011 na 1 450 bodů.

"Rok 2011 bude po dlouhé době prvním rokem, kdy bude růst akcií tažen ekonomickým růstem," odhaduje David Kostin, investiční stratég z Goldman Sachs. zdroj: CNBC

Určitý vliv na obchodování mohou mít také opozdilci americké výsledkové sezóny, například výrobce mobilních telefonů Research in Motion nebo maloobchodní řetězec Best Buy.

datum událost
14/12 Maloobchodní tržby
15/12 Fed - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb
15/12 Inflace - index spotřebitelských cen
17/12 Expirace derivátů (opce, futures)

Pražská burza

České akcie se v posledních pěti obchodních seancích svezly na pozitivním vývoji na vyspělých trzích a bez vlastních kurzotvorných zpráv se hlavní index PX posunul na 1 181 bodů (+1,3 %).

Vítězem týdne se na kurzovém lístku pražské burzy staly akcie developerské společnosti ECM (+13 %), které podpořily zprávy o restrukturalizačním plánu společnosti. Z likvidnějších akcií se dařilo nejvíce Erste Group, jejíž akcie přidaly 4 %.

Mezi poražené patřily energetické společnosti Unipetrol (-4 %) a ČEZ (-2 %). Nižší tržní ceny obou zmiňovaných společností však podle burzovních analytiků vytvářejí atraktivní "vstupní pozici".

, říká Jan Tomaník (Wood & Company).

napsal ve svém prosincovém výhledu Milan Vaníček, hlavní analytik Atlantiku FT.

Nadcházející týden je český burzovní kalendář nepopsaný, a tak stejně jako v minulém týdnu můžeme čekat, že se nálada na parketu pražské burzy bude odvíjet od pohybů indexů na okolních trzích.

takový výhled dal pro Investiční web Filip Kejla, burzovní makléř z Wood & Company.

datum událost
17/12 Nové složení váhy indexu PX

Eurozóna

Evropské akcie se v minulém týdnu posunuly na nejvyšší hodnoty za poslední 26 týdnů, když index DJ Eurostoxx 50 přidal 2 %. Růst však provázejí silně podprůměrné objemy obchodů a s tím, jak se budou přibližovat Vánoce, nejspíš budou ještě nižší.

Nový týden ovlivní na evropském burzovním kontinentu například hodnoty německých indikátorů důvěry ZEW a IFO. Index ZEW, který měří náladu mezi bankovními analytiky, bude zveřejněn v úterý, index nákupních manažerů IFO v závěru týdne.

datum událost
14/12 ZEW - index důvěry
17/12 IFO - index nákupních manažerů v Německu