Krátkodobý výhled na české akcie: prosinec 2010 - KB, Erste a VIG
|

Krátkodobý výhled na české akcie: prosinec 2010 - KB, Erste a VIG

KB, Erste, VIG. Potenciál a riziko jednotlivých akcií ze sektoru finančních služeb obchodovaných na pražské burze pro následující týdny včetně výhledu na rok 2011.

Komerční banka Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Erste Group Bank
Komerční banka

Komerční banka

Výsledky byly lepší, než se očekávalo (čistý zisk 3,5 mld. Kč vs. oček. 3,1 mld. Kč). Do konce roku se budeme pohybovat v rámci sentimentu, který se aktuálně odvíjí od dluhového problému Evropy. KB může být pod vlivem díky portfoliím investorů penzijních fondů či bank, které mohou být postiženy poklesem cen dluhopisů.

Regulace ze strany Basel III by v případě KB neměla být problémem.

Příští rok bude ve znamení dluhového problému Evropy a jeho vlivu na sentiment. Ekonomika ČR by podle našeho názoru měla být pro KB spíše podporou. Nedávné rebalancování snížilo váhu v MSCI EM, tudíž zde bude následně chybět prodejní událost.

Po výsledcích jsme lehce upravili cílovou cenu na 4 256 Kč (+4 %) a nechali doporučení držet (viz náš výhled na listopad). I toto potvrzuje náš aktuálně stále neutrální názor na titul.

Erste Bank logo

Erste Bank

Opět vliv sentimentu ohledně evropského dluhu. Do konce roku neočekáváme žádné výrazné fundamentální změny.

Příští rok se bude sledovat ekonomický vývoj v regionu, kde banka působí. Otázkou stále zůstává, co se bude dít s maďarskou pobočkou, protože tamní vláda mění poměrně výrazně podnikatelské podmínky (dodatečné daně). Sledovat se bude i dění v Rumunsku, převážně kvůli ekonomice a měně.

Dluhová krize, tedy případné nepříznivé řešení ve smyslu některých tzv. "PIIGS" zemí, by neměla být až tak zásadním problémem. Expozice Erste Group na státní dluh Irska je 100 mil. EUR, Španělska 233 mil. EUR, nicméně vážnější pozice je v Itálii, a to 1,2 mld. EUR. Expozice na nestátní dluh nám není detailně známa. Roční zisk banky je aktuálně odhadován na 2010 ve výši kolem 1 mld. EUR. Výraznější expozice je pak ke státům, kde banka podniká. Zde vnímáme prozatím nižší riziko. Z fundamentálního pohledu se domníváme, že by příští rok měl být pozitivní díky očekávání ekonomické stabilizace regionu. Po výsledcích jsme i v případě Erste mírně měnili cílovou cenu na 33 EUR z 32,1 EUR (18. 11.). Současné ceny na úrovni 32 EUR jsou stále spíše neutrální, ale výraznější pokles pod 30 EUR bychom vnímali pozitivně. Z dlouhodobého pohledu se nám banka líbí s tím, že navázání na region CEE by měl přinášet ovoce.

VIG logo

VIG

Výsledky za 3Q nepřinesly dle očekávání žádné překvapení. Čistý zisk byl 291 mil. EUR, což byl i odhad trhu. Pojišťovny jsou, stejně jako celý finanční sektor, ovlivněny současným sentimentem ohledně evropského dluhu. Právě pojišťovny jsou angažovány v dluhových instrumentech, a tudíž mohou vykázat jisté problémy v případě nepříznivých událostí.

Nicméně VIG je spíše angažována v zemích, kde vyvíjí podnikatelskou aktivitu, tudíž by měla být víceméně ve větším bezpečí. Avšak dopad vývoje globálního dluhopisového trhu se bude určitě týkat i VIG.

Pro příští rok se zaměříme na ekonomický vývoj regionu. Očekáváme stabilní a konzervativní růst provozního zisku (PRETAX) lehce nad 15 % (odhad společnosti samotné je nad 10 %). Výraznější vlivy bychom očekávali jen v případě zhoršení dluhopisové situace v Evropě.

Z dlouhodobého hlediska jsme na titul pozitivní s tím, že bude podle nás postupně zvyšovat svoji hodnotu. Ceny kolem 900 Kč již vnímáme jako zajímavé.