Medvěd na obzoru: Proč se vyhnout akciím
|

Medvěd na obzoru: Proč se vyhnout akciím

Nekupujte akcie. Určitě ne dlouhodobě, a už vůbec ne v dalších deseti letech. Důvod je jednoduchý - investovat do akcií je rizikové jako nikdy dříve. Nabízíme několik důvodů, proč se akciím obloukem vyhnout.

Banky Krize Fed Světové akcie Deflace
Makléř na NYSE

1. Americké akcie jsou vysoce rizikové

Investoři, na rozdíl od traderů, nakupují akcie firem, u nichž očekávají růst zisku. Akcie firem rostou, pokud jsou jejich hospodářské výsledky dobré.

V posledních letech tomu tak ovšem není. Od roku 1998 do roku 2010 vzrostly zisky firem z indexu S&P 500 o 203 procent, samotný index však posílil ani ne o 10. Ano, na vině je krize, ale akcie ještě hodně dlouho neporostou.

Vývoj amerických akcií můžete sledovat zde

2. Čína na pokraji propasti ohrožuje mladé trhy

Pokud nějaká ekonomika padne, tak to bude ta čínská. Řada odborníků upozorňuje na to, že pokud padne Čína, stáhne dolů většinu mladých trhů.

Vzhledem k tomu, že jen v příštím roce se čeká nadpoloviční příspěvek do globálního ekonomického růstu právě od mladých trhů, by byl jejich pád opravdovou katastrofou.

3. Banky jsou naoko zdravé

Americkému bankovnímu sektoru se nedá věřit. Před rokem banka Goldman Sachs vydělávala po dobu 23 dní, každý den, 100 milionů dolarů. Tento rok se dokonce podařilo bankám JPMorgan a Bank of America zažít 3. čtvrtletí bez jediného negativního obchodního dne.

Finanční systém ve Spojených státech však není "za vodou" a akcie těchto bank nejsou žádnou loženou investicí.

4. Fed je noční můra USA

Hazard se životy investorů - i tak by se dal popsat vliv Fedu na Wall Street. Tradeři a insideři na Wall Street se podle všeho nebudou bát riskovat, a pokud jim investice nevyjdou, není problém to zkusit příště.

Až Fed zahájí kvantitativní uvolňování č. 3, bude to pro drobné investory znamenat hotovou pohromu.

5. Žádný ekonomický růst, deflace!

Reálný ekonomický růst USA je pro příští rok odhadován zhruba na 2 procenta. Amerika však potřebuje přes 3 procenta, vzhledem k růstu populace.

Vysoká nezaměstnanost tak bude i nadále problémem a společně se slabou ekonomikou a skomírajícím dolarem se nebudou mít zámořské akcie nejlépe.

6. Americké akcie klesnou do roku 2020 o dalších 20 procent

Wall Street přišla od začátku roku 2000 o biliony dolarů. V procentech, která zajímají hlavně americké investory, to je téměř 20 procent. Podle všeho se ten samý scénář bude opakovat i v další dekádě.

Američané tak mohou přijít o velkou část svých úspor na důchody. Je však možné, že přijdou o mnohem více, ne-li o vše. Pokud se totiž dočkáme dalšího strmého propadu, další "krize" postihne americké akcie více než zmiňovaných o 20 procent.

Zdroj: Marketwatch.com