Akcie: Menší firmy letos rostly více než ty velké, analytici však nyní věří "blue chips"!
|

Akcie: Menší firmy letos rostly více než ty velké, analytici však nyní věří "blue chips"!

Čtyřměsíční akciová rally vede řadu investorů k zamyšlení. Že by konec ztracené dekády? Návrat důvěry v akciový růst? Za zmínku jistě stojí i jeden málo zdůrazňovaný fakt – americké akcie menších firem svou výkonností letos jasně porážejí index S&P 500. A vlastně nejen letos.

Světové akcie
Malé akcie v USA porážejí ty velké

Index drobných firem (S&P 600 Smallcap) posílil během letošního roku o více než 20 %. Je to téměř dvojnásobek oproti indexu S&P 500.

Ještě zajímavější je to, že akcie drobných společností v posledních deseti letech rostly průměrným ročním tempem 8 %, přičemž velké firmy označované jako "blue chips" nevynesly téměř nic. Může se zdát, že je to argument proti velkým společnostem, ovšem analytici jim právě nyní předpovídají dobrou budoucnost.

Dluhopisům se v posledních třech měsících příliš nedařilo, průměrný dluhopisový fond zaměřený na dlouhodobé dluhopisy odepsal okolo 9 %. Peníze investorů by tak měly znovu začít přitékat do akcií.

Proč se analytikům líbí i blue chips?

"Pokud běžní Američané začnou znovu nakupovat akcie, nebudou kupovat firmy, o kterých ještě neslyšeli," říká Brian G. Belski, investiční stratég z Oppenheimeru. "Lidé budou investovat do akcií velkých firem, které dobře znají."

Sam Stovall ze Standard & Poor’s studoval vývoj akcií malých a velkých firem od roku 1949. Zjistil, že drobným firmám se výjimečně daří v prvních 12 měsících býčího trendu. Další rok jsou nepatrně lepší, ale třetí rok býčího trhu preferují investoři větší a bezpečnější firmy, když očekávají méně stabilní vývoj. Jak se býčí trh dostává do pokročilejší fáze, investoři se stávají konzervativnějšími a ostražitějšími. "Dobrá situace pro malé podniky se může zhoršit, když centrální banky začnou věřit v ekonomické oživení a přistoupí ke zvýšení krátkodobých sazeb," říká J. W. Paulson z Wells Capital Management. Dodává, že podobné jevy lze už sledovat v Číně. Fed a ECB mají ke zvyšování sazeb podle všeho zatím daleko.

Dobrý vývoj u akcií drobných firem zatraktivnil blue chips: jejich ocenění je relativně levnější. P/E u akcií z indexu S&P 600 Smallcaps dosahuje 27, tedy o 75 % více než běžné blue chips z S&P 500. Od roku 1995 to bylo v průměru jen o 15 % více.

Thomas H. Forester z Forester Value Fund dává přednost velkým společnostem z jiného důvodu. Jsou prý dobrou investicí právě proto, že nebyly populární: "Z pozice investora stojícího mimo dav lze očekávat, že když se něčemu 10 let nedařilo, nebude tomu tak znovu další dekádu."

Zdroj: New York Times