FX: V roce 2011 jsou favority růstu dolary – australský a kanadský!
|

FX: V roce 2011 jsou favority růstu dolary – australský a kanadský!

Každý investor před koncem roku balancuje uplynulý rok a přemýšlí nad výhledem na další rok. Jako hlavní měny, které mají potenciál růst v roce 2011, vidíme australský dolar a kanadský dolar.

Australský dolar Kanadský dolar
Úrokové sazby centrálních bank

Většina vyspělých zemí světa stále drží úrokové sazby na rekordně nízkých úrovních. Komoditní země, jako jsou Kanada a Austrálie, které exportují vytěžené suroviny do celého světa, naopak jako jedny z mála během roku 2010 zvyšovaly sazby. Vysoké sazby lákají investory z celého světa a většina analytiků se shoduje, že ceny komodit nadále porostou, čímž poroste i poptávka po komoditních měnách, jako jsou australský nebo kanadský dolar.

Austrálie vyváží velké množství nerostných surovin (hlavně uhlí a železnou rudu) především do Číny a dalších asijských zemí. Sama Austrálie odhaduje navýšení svých exportů v dalším roce o více než 8 %, především díky zvyšující se poptávce ze strany Číny, která má stále velký prostor pro růst vlastního trhu, ať už zvyšující se spotřebou domácností, nebo investicemi do infrastruktury.

Díky vysoké úrokové sazbě, rostoucímu exportu a rostoucím cenám komodit očekáváme růst měnového páru AUD/USD.

AUDUSD Kanada patří mezi další velké surovinové exportéry (hlavně pšenice, ropa a zemní plyn), její aktuální úroková sazba je na úrovni 1 %. S příchodem inflace, která by se naplno měla projevit v druhé polovině roku 2011, lze očekávat další zvyšování sazeb, které by měly stále být vyšší než sazby v USA nebo EU.

Kanada je však silně provázána s americkou ekonomikou, a pokud poklesne poptávka USA po ropě, může se negativně projevit na vývoji kanadského dolaru.

Očekáváme pokles měnového páru USD/CAD (růst kanadského dolaru) díky komoditně zaměřené ekonomice a prostoru pro další zvyšování sazeb.

USDCAD

Následující tabulka prezentuje odhady Mezinárodního měnového fondu ohledně budoucího růstu hrubého domácího produktu ve vybraných zemích. Lze si všimnout, že právě u Austrálie a Kanady se odhadují největší růsty ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi.

HDP v jednotlivých zemích

Kompletní výhled na vývoj měn v roce 2011 najdete na serveru ForexZone.cz