"Psi z indexu Dow" aneb zajímavá investiční strategie nejen pro rok 2011!
|

"Psi z indexu Dow" aneb zajímavá investiční strategie nejen pro rok 2011!

"Dogs of the Dow", tedy "Psi z indexu Dow" jsou velice jednoduchá investiční strategie, která dlouhodobě překonává tradiční index Dow Jones Industrial Average. Výhodou jsou její jednoduché zavedení a úspory na poplatcích. Strategie totiž nevyžaduje žádné transakce během roku.

Investiční portfolio Světové akcie

Strategie má 2 jednoduchá pravidla:

  • kupte 10 společností s nejvyšším dividendovým výnosem v rámci indexu Dow;

  • zopakujte to na začátku každého roku, přičemž prodejte firmy, které z desítky nejvýnosnějších vypadnou.

Investoři po zhoupnutích v posledních dvou letech mohou chtít méně riskovat, a přitom nepropást akciový růst. Dividendové akcie jsou proto přirozenou volbou. Minimální náklady a nejvyšší možné dividendové výnosy v rámci benchmarku proto favorizují "psí strategii".

Ta od roku 1973 (podle stránek Dogsofthedow.com) ročně vynesla v průměru 17 procent, zatímco celý index Dow vynášel 11 procent.

V roce 2010 se akciím v indexu Dow dařilo následovně:

Výkonnost jednotlivých akcií v indexu Dow - rok 2010 Jak je vidět na dalším grafu, "Psům" se v rámci Dow dařilo vysoce nadprůměrně.

Psi vs. index Dow v roce 2010

Během roku se v rámci indexu ohledně dividendových výnosů mnoho nezměnilo. Boeing a Home Depot vypadly na úkor Johnson & Johnson a Procter & Gamble. Na dalším grafu je vidět desítka nejvýnosnějších dividendových titulů z indexu Dow na prahu roku 2011.

Dow - společnosti seřazené podle dividendového výnosu

"Psí strategie" funguje lépe v rámci býčího trhu. Pokud tedy patříte k zástupu optimistů ohledně roku 2011, možná alespoň část portfolia pokryjte touto jednoduchou strategií.

Zdroj: Seeking Alpha