Pětice akcií, které doporučuje věhlasná Morningstar
|

Pětice akcií, které doporučuje věhlasná Morningstar

Společnost Morningstar je uznávána pro svůj přehled v podílových fondech. Podobně dobře však dokáže vybírat správné akcie do portfolií. Pravidelný report Morningstar Stockinvestor patří mezi nejlépe hodnocené analytické materiály v oboru.

Světové akcie Pfizer

Morningstar hodnotí akcie firem hvězdičkami – jednu hvězdičku mají nejhůře hodnocené firmy, pět hvězdiček ty nejlepší. Kromě fundamentálních faktorů analytici Morningstar zohledňují i subjektivní názory na akcie. V době akciového dna v březnu 2009 tak přiřkli téměř polovině ze zhruba 2 tisíc akcií nejvyšší hodnocení, nyní naopak ani ne padesátce titulů.

Paul Larson je editorem Morningstar Stockinvestoru. Snaží se své tipy diverzifikovat podle sektorů. Vynechává pouze média a telekomunikace, které jsou podle jeho slov příliš ovlivňovány stále se měnícími technologiemi.

Pětice favoritů Morningstar pro další období je následující:

International Speedway Corporation A

International Speedway Corporation A

Firma vlastní nebo provozuje 13 závodních automobilových okruhů, včetně Daytony a Talladegy. Na jejích okruzích se koná ročně přes 100 závodů, z nichž do její kasy plynou příjmy ze vstupného, televizních práv, pronájmů a od sponzorů.

Fanoušci jsou loajální místům, kde se tradičně konají závody, proto je pro jakékoli nové okruhy složité prorazit do známých závodních seriálů. Proto se dá byznys společnosti považovat za poměrně stálý, což má pozitivní vliv na akcie.

Lowe’s Companies

Lowe’s Companies

Druhý největší maloobchodní řetězec s domácími potřebami provozuje v Severní Americe 1 700 obchodů, ročně si na tržbách přijde na 47 miliard dolarů. Velikost firmě (i největšímu rivalovi Home Depot) umožňuje vyžadovat po dodavatelích nejnižší ceny a šetřit prakticky na všech stupních procesu dodávek.

Firma by proto mohla dále růst v rámci maloobchodní konkurence, která je mimo tyto velké hráče velice roztříštěná. Cenovému tlaku ti menší zkrátka nemohou dlouhodobě odolat. Pfizer

Pfizer

Společnost příští rok ztratí petentovou ochranu na Lipitor, svůj hit v boji s vysokým cholesterolem. Ovšem nedávné převzetí konkurenčního gigantu Wyeth a nové léky z vlastní dílny by měly mezeru po exkluzivitě Lipitoru zacelit.

Ačkoli reforma zdravotnictví v USA nejspíše omezí příjmy na jednotlivou pilulku, Pfizer bude těžit z desítek milionů nových pojištěnců. Navíc akcie je velice levná – obchoduje se na necelém osminásobku očekávaných ročních zisků. Zajímavá je i dividenda.

St. Joe

St. Joe

Největší soukromý vlastník pozemků na Floridě se dostal pod tlak David Einhorna z hedgeového fondu Greenlight Capital, který agresivně sázel na pokles ceny akcie. Ovšem analytici Morningstar se jeli podívat na pozemky společnosti a dospěli k názoru, že je akcie spíše podhodnocená.

Podle nich firma drží pozemky v cenách okolo 6 tisíc dolarů za akr. Ovšem akcie na současných hodnotách odpovídají ani ne poloviční ceně těchto pozemků. Firma dále buduje své portfolio na Floridě a má silnou finanční bilanci (200 milionů v hotovosti a pouze 40 milionů dluhů).

Western Union

Western Union

Firma už není o posílání telegramů, je o posílání peněz. Firma je největším "přepravcem" peněz na světě.

Western Union dlouhodobě tlačí ceny dolů, čímž ničí konkurenci. Ročně firma provede v průměru o 8 procent více transferů než v roce předchozím. Růst byznysu by měl korelovat s růstem ceny akcie, proto patří do tohoto seznamu doporučovaných akcií.

Zdroj: Morningstar