Komodity v ohrožení? 9 faktorů pro růst komodit v roce 2011
|

Komodity v ohrožení? 9 faktorů pro růst komodit v roce 2011

Komodity zažívají jedno z nejlepších býčích období a mnoho investorů se ptá, zda bude v příštím roce pokračovat. "Podle všeho se u komoditních vítězů za rok 2010 dočkáme i v příštím roce výrazných růstů," říká Shawn Hackett, prezident Hackett Financial Advisors, firmy, která se specializuje na zemědělské komodity.

Komodity Americký dolar
Shawn Hackett

Shawn Hackett zároveň varuje: "Investoři by měli vědět o rizicích, která mohou rázně ukončit další růst cen komodit. Myslím si však, že je pravděpodobnost, že se všechna rizika stanou skutečností, velmi malá a medvěda se na komoditním trhu v příštím roce na 90 procent nedočkáme."

"Samozřejmě, v roce 2011 nás čekají propady - akciové, měnové a další. Dočkáme se i korekce na cenách některých komodit."

Hackett dlouhodobě věří kakau, mléku, dřevu nebo zemnímu plynu. Krátkodobě by nakupoval bavlnu a cukr.

Některé komodity ani přes pozitivní sentiment nerostou. Příkladem je rýže, která je stále velmi blízko svého 20letého minima. Produkce by se však v příštích měsících měla snížit, a cena rýže by tak měla následovat obecný trend a v roce 2011 růst.

V CO DOUFAJÍ KOMODITNÍ BÝCI? ČTĚTE ZDE! 1. Nedávné historické růsty cen komodit nebudou mít žádný velký vliv na vývoj poptávky.

Index cen komodit 2. Růsty cen budou mít jen nepatrný vliv na celkovou světovou produkci.

Bavlna 3. Nedávná agresivní monetární opatření, která přijaly Čína a Indie, nebudou mít žádný vliv na silné růsty jejich ekonomik.

Čína a Indie - ilustrační foto 4. Matka příroda nás v roce 2011 nebude šetřit. Stejně tomu bylo i v letošním roce, kdy se například špatné počasí a hurikány podepsaly na úrodě zemědělských komodit.

Kukuřičné pole po hurikánu

Aktuální ceny komodit najdete zde 5. Dlouhé pozice hedgeových fondů na komoditním trhu, které jsou na svých vrcholech, budou pokračovat a poženou ceny komodit dál vzhůru.

Komodity 6. Americký dolar bude padat hlouběji do propasti proti vcelku stálým světovým měnám.

Index amerického dolaru 7. Historické snížení úrokových sazeb v USA nepomůže předlužené americké ekonomice. Sazby Fedu jsou rekordně nízko již léta, sazby dluhopisů dostaly v roce 2010 hodně zabrat.

Fed - základní úroková sazba 8. Evropská dluhová krize bude zažehnána.

ECB 9. Pokud nepřiletí nějaká "černá labuť" nad komoditní vody, rekordně vysoký býčí sentiment na komoditách vydrží.

Černá labuť
Zdroj: Minyanville.com