Burzovní kalendář 6. 12. - 10. 12. 2010
|

Burzovní kalendář 6. 12. - 10. 12. 2010

Více než makrodata budou v novém týdnu udávat směr vývoje hlavních burzovních indexů politická rozhodnutí z Dublinu, Bruselu a Washingtonu. Středoevropské burzy může ovlivnit řada makroekonomických zpráv a pražskou burzu by mělo čekat znovu kolísavější obchodování s větším zájmem o bankovní tituly.

Wall Street

Americké akcie v minulém týdnu přidaly tři procenta (S&P 500), což byl největší týdenní růst za poslední měsíc. Chuť nakupovat neovlivnily ani pokračující problémy na druhé straně Atlantiku nebo horší páteční čísla z trhu práce.

V novém týdnu budou investoři na Wall Street sledovat, jak dopadne jednání Obamovy administrativy s Kongresem, se kterým by se mělo dohodnout prodloužení Bushových daňových úlev, a to minimálně o jeden rok.

Kromě toho také usednou již v neděli večer k televizním obrazovkám (CBS), kde se chystá velké interview s šéfem Fedu Benem Bernankem. Podle již avizovaných informací by v něm měl Bernanke mimo jiné mluvit o možnosti případného navýšení 600 miliard USD na kvantitativní uvolňování.

"Kondice americké ekonomiky se v nadcházejících šesti až devíti měsících bude zlepšovat, a to by mělo pomoct akciím," míní Richard Bernstein, šéf investiční skupiny Richard Bernstein Capital Management, a dodává: "Americké akcie v příštím roce mohou pozitivně překvapit, naopak mladé trhy mohou být zklamáním." zdroj: CNBC

Optimistický výhled Bernsteina by mohl vyjít minimálně v závěru roku, kterou ovlivňují tradiční býčí sezonní faktory.

"Celkový sentiment na trhu je velmi dobrý," říká Randy Frederick, ředitel obchodování a derivátů ve Schwab Center for Financial Research. zdroj: Reuters

Vánoční rally: 7 prosincových favoritů

V rámci "chudšího" amerického makrokalendáře stojí příští týden za pozornost pravidelné čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti nebo páteční index důvěry Michiganské univerzity.

datum událost
5/12 Televizní výstoupení Bena Bernankeho
9/12 Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
10/12 Index důvěry Michiganské univerzity

Pražská burza

Pražská burza zažila po delší době divočejší průběh obchodování, kterému dominovaly prudký propad zkraje týdne a prudký růst v jeho závěru. Celkově si index PX polepšil za pět obchodních dní o 3,5 procenta.

Volatilita byla způsobena jednak napětím z pokračování evropské úvěrové krize, a jednak měly vliv "lokální zprávy", jako například vypršení nabídky na převzetí, kterou dala NWR (+4,8 %) polské uhelné společnosti Bogdanka, nebo vyřazení mediální CME (+2,2 %) z celosvětového akciového indexu MSCI.

Český burzovní kalendář zahrnuje v nadcházejícím týdnu především důležitá makrodata, například nezaměstnanost a detaily složení růstu hrubého domácího produktu za 3. čtvrtletí roku 2010.

Větší aktivita se dá v souvislosti s níže zmíněnými politickými jednáními v EU očekávat znovu na bankovních titulech.

ČS: Prosincová akciová strategie pro české akcie

datum událost
8/12 Nezaměstnanost
9/12 Složení HDP za 3. čtvrtletí 2010
9/12 Inflace - index spotřebitelských cen

Eurozóna

Západoevropské akcie se po měsíci znovu ocitly na týdenní bázi v kladném teritoriu (DJ EUROSTOXX 600 +1,5 %), a to především díky prohlášení ECB, která v zásadě potvrdila evropskou verzi dalšího kola kvantitativního uvolňování.

Nový týden budou akcie v eurozóně ovlivněny především politickými faktory.

Evropští ministři financí budou v pondělí a v úterý pokračovat v jednáních o dalším postupu v zastavení evropské úvěrové krize a záchraně evropského měnového mechanismu.

Irsko, které v minulém týdnu dostalo od eurozóny záchranný balíček, čeká důležité hlasování o rozpočtu a detailech schválené pomoci od členských zemí Unie a Mezinárodního měnového fondu.

"Případné neschválení rozpočtu může vyústit v politickou nestabilitu a nejistotu mezi investory," varuje T. J. Marta, hlavní stratég z investiční společnosti Marta on the Markets. zdroj: Marketwatch

V úterý bude zveřejněna aktivita německého průmyslu, důležité bude také čtvrteční zasedání Bank of England, která by sice měla ponechat základní úrokovou sazbu beze změny na 0,5 %, ale mohla by po vzoru ECB z minulého týdne zvětšit svoji angažovanost, například v odkupech státních dluhopisů.

datum událost
6-7/12 Ministři financí EU - jednání o fiskálních problémech v EU
6/12 Irsko - schvalování rozpočtu
7/12 Průmyslová výroba v Německu
8/12 Bank of England - rozhodnutí o úrokových sazbách