Týden na trzích podle burzovních grafů: Začíná předvánoční rally?
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Začíná předvánoční rally?

Od poloviny do konce listopadu se index S&P 500 pohyboval v úzkém rozpětí 1 180 až 1 200 bodů a čekalo se na proražení na jednu nebo druhou stranu. Prvního prosince index uzavřel na 1 206 bodech a následující dva dny růst pokračoval. Ve středu a ve čtvrtek lze jako pozitivní znak pro pokračování nastaveného směru označit slušný objem obchodů. V pátek se pak cena dostala na letošní maxima.

Technická analýza Světové akcie

S&P 500 denní graf

S&P 500 technika

VIX denní graf

VIX technika

Index volatility VIX v úterý uzavřel nad hodnotou 23, což se naposledy stalo před dvěma měsíci. Na této hranici, jak jsem psal minulý týden, byla možnost příklonu na medvědí stranu. Do pátku ovšem index prudce spadl až k hranici 18 bodů, což je dlouhodobá hranice podpory. Od té by se mohl alespoň krátkodobě odrazit.

Závěr: Ve středu, kdy bylo obchodování velmi pozitivní, zakončilo 90 % akcií v zelených číslech. Znamená to, že brzy často následuje krátkodobá opačná reakce. Index se nachází na důležitém rozhraní, stejně jako v dubnu a listopadu letošního roku. Situace se zatím přiklání k pokračování růstu, alespoň dokud index S&P 500 neuzavře pod hranicí 1 200 bodů. Jasné proražení cenové hladiny 1 227 by mělo smazat všechny pochybnosti o růstovém, býčím trendu.