Akcie: Jak se profíci chystají na pokles trhu?
|

Akcie: Jak se profíci chystají na pokles trhu?

Od loňského března akcioví investoři hodovali. Teď jsou možná tak přejedení, že je ani největší akciové pochoutky nepřimějí pokračovat v jídle. Pokud ovšem nebereme množící se nákupní objednávky na index volatility (VIX) jako speciální zákusek.

Korekce na trzích Opce Světové akcie
Rizikovější investice v USA

Investory v současnosti nutí k pesimismu řada událostí. Barrack Obama a jeho výroky na adresu bankovního sektoru, úvěrová omezení v Číně, problémy Řecka – dost důvodů, aby na trzích zavládly výprodeje.

Ochota riskovat byla dosud vysoká, a tak každý krok jen trochu špatným směrem může apetit investorů jedině zchladit. Některé investice, tradičně vnímané jako ty rizikovější, mají podle technické analýzy začít ztrácet – dolarový index, index mapující čínské akcie a index kryjící nejširší americký trh.

Pojistka na všechno

Americké akcie Americké akcie vs. VIX

Americký akciový index S&P 500 sledují všichni. Pád pod hodnotu 1085 podle analytika a poradce Larryho McMillana otevírá prostor pro další oslabování. A americké akcie v posledních dnech tuto hranici skutečně prolomily.

McMillan svým klientům radí bránit se okamžitě proti poklesu amerického trhu. Konkrétně doporučuje kupovat nyní index VIX, někdy nazývaný také index strachu nebo kolísavosti akcií. Ten by měl růst právě v době, kdy trh propadá.

Zároveň doporučuje během února dokoupit také indexové fondy (ETF) na index S&P 500, aby se minimalizovaly negativní dopady případného opětovného růstu cen akcií.

Takto lze ochránit celé spektrum akciových investic. Jak se však bránit proti poklesu v jednotlivých sektorech? Select Sector Financial SPDR Fund

SPDR KBW Regional Banking ETF Energy Select Sector SPDR Fund

Put opce

Na trhu s indexových fondů (ETF) se v posledních dnech zajímavě rozhýbal trh s put opcemi. Minulé pondělí trh mírně rostl a Susquehanna Financial Group zaznamenala investora, který nakoupil 28 tisíc červnových opcí na prodej Select Sector Financial SPDR po 15 dolarech, a který zároveň prodával opce na nákup po 12 dolarech u stejného titulu.

Ačkoli si řada investorů myslí, že regionální banky nabízejí letos potenciálně vyšší zisky, investoři minulý týden nakoupili 5 tisíc put opcí na 22,50 dolaru na KBW Regional Banking SPDR. Na Select Sector Energy SPDR Fund investoři nakupili 10 tisíc opcí na prodej za 56 dolarů a prodali 20 tisíc opcí na nákup po 53 dolarech.

Jak fungují put opce

Je jasné, že strach je zpátky a investoři se chystají na další ekonomické a finanční potíže. Růstová nálada, kterou jsme viděli od března 2009, se zhoršuje, a proto se investoři znovu zajišťují proti ztrátám.

Je to přehnané? Možná. Krize naučila investory prodávat, a až potom se ptát.

Kdo má peníze na nákup opcí, může zajistit své akcie nebo celá portfolia. Opce na cenu nižší než současnou tržní získají na hodnotě, pokud ceny akcií budou dál klesat.

Pokud to není váš šálek kávy, můžete se spolehnout na kvalitní akcie a podržet je v době, kdy trh klesá. Velcí investoři žijí od kvartálu ke kvartálu, ale individuální drobní investoři mohou díky trpělivosti přečkat znervózňující nárůst volatility.

Zdroj: Barron's