Gary Shilling: Blíží se  burzovní krach
|

Gary Shilling: Blíží se burzovní krach

Kurzy amerických akcií svým oceněním odrážejí silné ekonomické oživení v letošním a příštím roce. To ovšem nenastane, naopak je skoro padesátiprocentní šance, že trhy čeká propad pod minima z minulého března, tvrdí burzovní guru Gary Shilling.

Světové akcie
Gary Shilling

"Spotřeba domácností, která tvoří více než 70 procent výkonu americké ekonomiky, klesá. Hodnota majetku domácností (např. akcií, nemovitostí) silně klesla, což Američany nutí znovu začít šetřit. Sužuje je také velká nezaměstnanost, a proto bude jejich budoucí konzum velmi slabý a hrubý domácí produkt letos poroste jen o dvě procenta," shrnuje své medvědí argumenty Shilling.

"Nejvíce mě znepokojuje vývoj nezaměstnanosti, protože pro její udržení se alespoň na aktuální úrovni je potřebný hospodářský růst ve výši 3,3 procenta."

Podle Shillinga také klesá množství úvěrových prostředků pro domácnosti. A ty, když si nemohou půjčovat, nemohou ani začít více utrácet.

Neutěšená situace je podle Shillinga také na nemovitostním trhu, který je stále přesycen nabídkou domů a nevyužitých kancelářských ploch.

Až si trh uvědomí, že ekonomické oživení ve tvaru písmene "V" je nezřízeně optimistické, sesunou se akcie strmě dolů.

"Akcie s pravděpodobností 40-50 procent prorazí minima, kterých trhy dosáhly v březnu minulého roku," predikuje Gary Shilling a dodává: "Není žádný důvod, aby akcie byly tak drahé, když americká ekonomika poroste v polovičním tempu, než Wall Street očekává."

Kam radí Gary Shilling investovat?

Zdroj: Yahoo!