Marc Faber: Evropa i USA nakonec zbankrotují
|

Marc Faber: Evropa i USA nakonec zbankrotují

Nejen Řecko, nejen PIGS, případně PIIGS (včetně Itálie). Známý investor a komentátor Marc Faber předpokládá, že dluhy v jednotlivých vyspělých zemích povedou nakonec k bankrotu řady z nich – Spojených států, Spojeného království i zemí západní Evropy.

Bankrot Světové akcie Marc Faber
Marc Faber

"V rozvinutých ekonomikách je obrovský poměr zadlužení k celkovému HDP," vyjádřil své obavy Faber pro CNBC. "Kromě státního dluhu jde také o nekryté závazky. A jejich objem je tak obrovský, že všechny zmíněné vlády budou muset tisknout nové peníze, než zbankrotují."

Americké zadlužení? Jak tohle dopadne?!

Faber považuje za daleko lépe finančně zajištěné ekonomiky rozvíjejících se zemí. Z vyspělých zemí označil jako důvěryhodný Singapur, který má prakticky nulu na straně státního dluhu a naopak velké rezervy.

Americké akcie

Podle Fabera současná korekce na akciových trzích bude pokračovat. Jako hladinu určité opory vidí u amerických akcií hodnotu 1 100 bodů na indexu S&P 500. Předprodaný trh podle Fabera může znovu mírně růst.

Obecně je Faber "relativně optimistický“, pokud jde o akcie. Připomněl, že není medvědem na akciovém trhu a že loni 6. března pro Bloomberg doporučil nákup akcií. Ty podle něj nyní nabízejí daleko spolehlivější investiční příležitost než dluhopisy, ačkoli nejvíce věří v letošním roce vzácným kovům.

Zdroj: CNBC