Akcie PGE: Koupit, prodat, nebo držet?
|

Akcie PGE: Koupit, prodat, nebo držet?

Akcie polského energetického gigantu PGE, který byl před několika měsíci uveden na parket varšavské burzy, dosáhly včera svého minima (21 PLN/akcii). Proč se dostaly pod prodejní tlak a není čas už začít výhodně nakupovat?

Energetika PGE

Akcie PGE se aktuálně (12/2) obchodují za 21,8 PLN/akcii, když důvodem dnešního posílení (+3,8 % d/d) je všeobecně pozitivnější nálada na trhu, a také to, že polský ministr pro správu státního pokladu Grad řekl, že by stát prodal letos maximálně 10 % podílu v PGE a jako nejnižší vidí cenu okolo 23 PLN.

To samozřejmě podporuje cenu akcií. Dříve se přitom objevovaly informace, že by polský stát měl prodat 22-24% podíl. Dle našeho názoru bude však prodejní cena ovlivněna tržní cenou PGE v době prodeje.

Časování transakce není zřejmé, ale dříve se objevily informace, že by polský stát prodal PGE ještě před emisí akcií další velké energetické společnosti Tauron. Dle podmínek emise akcií PGE je však úpis nových akcií časově omezen (lock-up) na půl roku od loňské emise 15 % akcií PGE, tedy do 14. června 2010. Emise Tauronu má dle zpráv z Polska proběhnout na konci května nebo v červnu.

Akcie PGE by navíc měly být od 19. března zařazeny do indexu WIG20 s váhou 5,91 %. To by mohlo pomoci ceně (zařazení do portfolií indexových investorů).

kurz pge

Vývoj akcií PGE

Akcie PGE se včera dostaly na nejnižší cenu (21 PLN) od úpisu akcií na konci loňského roku (za 23 PLN). Akcie PGE tak od začátku roku klesly již o 14,3 %, což je více než energetický sektor (-6,5 %). Důvodem propadu je tržní sentiment a stále relativně nízké ceny elektřiny. V případě polských společností navíc tlačí na cenu další emise v energetice (další úpis PGE, Tauron, provedená emise 16 % akcií Enea).

Proč oslabily akcie PGE?

EBITDA

zisk před započtením úroků, daní a odpisů

Baseload kontrakt na elektřinu s dodávkou na rok 2011 klesl od počátku roku z 52,8 EUR/MW na 47,9 EUR (-9,2 % YTD). To je jeden z hlavních důvodů poklesu akcií PGE, což je hlavně výrobce elektřiny (vazba na ceny elektřiny). Kurz akcií PGE by tak měl být korelován s cenou elektřiny na trhu. Prodejní ceny elektřiny v Polsku v roce 2010 navíc klesly, což by mělo snížit výkonnost PGE v roce 2010 (Bloomberg EBITDA 7,6 mld. PLN, versus 7,9 mld. PLN v roce 2009). S tím však dle našeho názoru trh již počítá.

Jeden z hlavních faktorů, který ovlivňuje kurz akcií PGE a Enea, je fakt, že se polský stát chystá ještě letos prodat další (podle posledních informací maximálně 10%) podíl v PGE, a navíc se chystá i velké IPO akcií Tauronu (druhá největší energetika v Polsku), kde prodá polský stát možná až 70% podíl (nyní drží 100% podíl). U PGE bude muset stát dát nepochybně nějaký diskont (odhadujeme 10 %, to samé bylo teď u Enea), aby prodal tak obrovský balík akcií PGE (10 %, v dnešních cenách za 3,8 mld. PLN, 24,4 mld. Kč). To bude výhledově snižovat růstový potenciál titulu (velcí investoři mohou čekat na lepší nákupní ceny).

Levnější než ČEZ

srovnání pge vs. konkurence

Při dnešní ceně se akcie PGE obchodují za 6,5 EV/EBITDA, akcie PGE jsou tak relativně jen mírně levnější než akcie ČEZu.

Srovnání s ČEZem považujeme v případě PGE za nejvíce vypovídající, protože PGE je společnost se stejným business modelem. Na rozdíl od ČEZu však stojí před restrukturalizací, je emisně mnohem náročnější, atd. PGE má tedy nižší provozní marže než ČEZ (PGE EBITDA marže 28 %, ČEZ 50 %).

Podle našeho názoru by se tak PGE mělo obchodovat s diskontem vůči akciím ČEZu. To v posledních týdnech neplatilo (ještě v pátek se PGE obchodovalo za 6,7 EV/EBITDA, ČEZ 6,6), proto se dalo očekávat, že akcie PGE budou pokračovat v propadu. Až pokles akcií PGE v tomto týdnu stál za tím, že se akcie PGE začaly obchodovat s diskontem vůči akciím ČEZu (aktuálně EV/EBITDA PGE 6,4, ČEZ 6,5).

Současný diskont ve výši pouze 1,9 % považujeme za relativně nízký. Dle našeho názoru by měl být diskont vyšší (až 10 %). Při aplikaci tohoto diskontu by se tak akcie PGE mohly obchodovat až na 19,4 PLN/akcii.

Dle našeho názoru však může být záchytnou hranicí již úroveň mezi 20-21 PLN/akcii, kde se PGE líbila většině velkých fondů v době úpisu i nám (doporučení kupovat od 20,2 PLN). Ty však mohou čekat na úpis akcií PGE někdy tento rok. Na těchto cenách (20-21 PLN) měly akcie PGE, dle našeho názoru, najít podporu.

Investiční doporučení na akcie PGE

Dlouhodobě (2-3 roky) nám nákup akcií PGE na současných cenách dává smysl (růstový potenciál titulu). K nákupu bychom akcie PGE rozhodně doporučili na cenách v pásmu 20-21 PLN/akcii.

Z hlediska střednědobého (do poloviny roku 2010) vidíme jako hlavní riziko úpis dalších akcií PGE a Tauronu (do poloviny tohoto roku). Navíc si myslíme, že ceny elektřiny zůstanou minimálně po první polovinu roku stále na relativně nízkých úrovních díky dostatečnému výkonu, dostatku plynu na trhu. To bude ovlivňovat pohled investorů na celý energetický sektor. Potenciál PGE ve střednědobém horizontu vnímáme spíše jako omezený.

Zdroj: ATLANTIK FT