Jaký bude rok tygra? Volatilita, emoce a silný růst zlata
|

Jaký bude rok tygra? Volatilita, emoce a silný růst zlata

února ve 23 hodin propukla napříč asijským světem nejen vlna veselí, ale také očekávání a nadějí do dalšího roku. Začíná totiž poněkud neklidné období vlády tygra. Žezlo dravé šelmě předává buvol (jeho projekce do našeho systému horoskopických znamení snese příměr k býkovi), což může citlivější a pověrčivější část investorské obce vnímat jako ne zcela šťastnou symboliku.

Světové akcie

Jako by nestačilo, čím si svět prošel v posledních dvou letech, má být alespoň dle čínského horoskopu nadcházejících 12 měsíců ve znamení turbulencí, nedostatku informací a pramalé nadvlády nad svým osudem.

Racionalita se bude muset opět uskromnit v přítmí koutku burzovního parketu a na světlo boží vystoupí opět emoce a jednání z náhlého popudu.

Rok tygra bude nadmíru přát rázným povahám. Naopak se v něm nemusejí cítit povahy spíše defenzivní.

Pojďme se podívat na rok tygra z pohledu investora

"Očekávejte rok volatility. Roky tygra jsou charakteristické dramatickými změnami a otřesy. Jako na každé horské dráze není cesty vzhůru bez pádu dolů, jízdu ovšem můžete mnohem lépe přežít, pokud vidíte obraty dříve, než přicházejí," uvádí report jedné z největších asijských brokerských skupin CLSA.

"2010 bude rokem zlata, kde padne hranice 2 000 dolarů za unci. Rally odstartuje v polovině roku," uvádí materiál.

"Myslím, že zlato bude vzhledem k velké nejistotě pokračovat v růstu," říká Brandon Chua, expert na Feng-Šuej (v kostce starého čínského učení o harmonii lidského života).

Podle reportu CLSA jsou vhodnými měsíci pro investování únor a červen. Nejlepším je ovšem říjen, jenž je označen jako návrat k trvale působícím růstovým silám.

Volatilita je očekávána především v srpnu. Brandon Chua vidí v tomto roce na akciových trzích "mnoho agrese" kvůli nepřítomnosti "vodního živlu" v charakteristice pro nadcházejících 12 měsíců. Tygr totiž ponese přívlastek "kovový", což symbolizuje houževnatost a rozhodnost.

"Na trhu uvidíme hodně sázkařů," říká Chua. Tygr bývá obvykle vnímán jako divoké a impulzivní zvíře. Stejně tak se mají chovat letošní trhy – vlastní jim bude energie a ochota riskovat.

CLSA radí investorům, že pokud už se jednou rozhodnou účastnit se letošního turbulentního trhu, mají se zajistit, aby se udrželi.

Jedno staré čínské přísloví říká: Když jedete na tygrovi, je těžké z něho slézt. "Pokud se na něm ovšem udržíte, je to nejbezpečnější místo, kde můžete být," dodává CLSA.

Zdroj: CNBC