ČS: Únorový monitor ocenění českých akcií
|

ČS: Únorový monitor ocenění českých akcií

Jak si podle analytiků České spořitelny kurzově stojí nejobchodovanější akcie na pražské burze a co jim předpovídají do nejbližších týdnů?

Akcie ČR

Komerční banka

  • Společnost zveřejňuje výsledky za poslední kvartál 2009 18. února. Naše očekávání jsou následující: čistý zisk mezikvartálně klesne o 9,2 % (meziročně -11,5 %). Čisté úrokové výnosy by měly kvůli nezměněným objemům, nízké poptávce a stabilizaci marží mezikvartálně klesnout o 0,7 % a provozní náklady by měly mezikvartálně vzrůst o 14 % hlavně z důvodu sezónnosti.

ČEZ

  • Sektor síťových odvětví + ČEZ: Cena za forwardový kontrakt na dodávku elektrické energie (2011) mírně zkorigovala propad od počátku roku, který v současnosti činí asi 8,3 %, a v současnosti se pohybuje na 48,20 € za MWh. ČEZ má v současnosti předprodánu již polovinu produkce za rok 2011.

P/E

poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku na akcii, nižší hodnota dělá kurz akcie relativně atraktivnějším

  • Společnost se podle ukazatele P/E pro rok 2010 obchoduje na relativně nízkých úrovních.

  • Akcie ČEZu také nepřímo ovlivňuje vývoj v sektoru "ropa a plyn". Ropa se odrazila od úrovně 70 dolarů za barel a v současnosti se pohybuje kolem 74 dolarů za barel, což je 10 % pod letošním maximem dosaženým 8. ledna. Marže si udržují z krátkodobého pohledu solidní úroveň kolem 3,5 dolaru za barel. Přesto jsou však stále výrazně níže, než byly před rokem (přes 5 dolarů za barel).

Telefónica 02 C.R.

  • Cena akcií společnosti bez konkrétních zpráv dokázala vymazat propad o 5,9 % z předminulého týdne a opět se pohybuje kolem 450 Kč.

NWR

  • Ceny koksovatelného uhlí z důvodu deštivého počasí v Austrálii, která je jeho největším světovým exportérem, rostou. To by mohlo mít pozitivní efekt i na cenu akcií společnosti.

Philip Morris ČR

  • Mateřská společnost PM Int. spolu se svými výsledky komentovala situaci v ČR. Celkové dodávky v odvětví vzrostly v loňském roce o 35,0 % díky pohybům zásob způsobeným změnami spotřební daně v roce 2008. Celkově PMI odhaduje, že trh po očištění o tyto vlivy klesl o 5,9 %. Dodávky PM ČR vzrostly o 15,2 % (neočištěné). Tržní podíl PMČR poklesl jen mírně na 55,5 %. Společnosti se tak daří držet tržní podíl.

Orco

  • Viceprezident společnosti Vobruba řekl, že společnost ke konci loňského roku neočekává výraznou změnu v hodnotě realitního portfolia společnosti proti 1,8 mld. eur zveřejněných v prvním pololetí, což je přibližně v souladu s našimi odhady.
Zdroj: Česká spořitelna