Realitní bublina v Číně: Zpověď insidera
|

Realitní bublina v Číně: Zpověď insidera

V poslední době se hodně mluví o možné bublině v čínské ekonomice. Ekonomických stimulů čínské vlády bylo v poměru k HDP více než v USA. Ekonomika Číny se navíc odráží ode dna podstatně rychleji, než se zdá. To signalizuje možný nárůst cen aktiv v řadě odvětví. Nejvíce je to vidět na nemovitostním trhu - komerční trh nabízí na každého Číňana 25 metrů čtverečních.

Nemovitosti Čína Investiční bubliny
Zhang Xin

Čínský magazín China International Business nedávno uskutečnil interview s Zhang Xin, výkonnou ředitelkou největšího pekingského developera SOHO China.

Její připomínky poukazovaly na podobnou situaci, v jaké byly Spojené státy v letech 2006 a 2007, kdy každý chtěl nemovitosti. Výjimkou byla například společnost Sam Zell, která je prodávala.

Nestačí nazvat kolaps čínského trhu s nemovitostmi jako ničivý. Jeho oslabení a pád cen aktiv by byly přímo katastrofou pro globální ekonomiku, neboť ta se díky finanční krizi stala na Číně závislou.

China International Business (CIB): Jak se díváte na současný nemovitostní trh?

Zhang Xin (ZX): Naše strategie je prodat vše, co máme, kromě nemovitostí v pekingské ulici Qianmen, což je jediný projekt, který jsme plánovali dlouhodobě držet. Obchod s nemovitostmi by měl probíhat tak, že se nakoupí budova, která se následně pronajme. Důležité jsou zisky z pronájmů.

V současnosti se však na čínském trhu nafukuje bublina, takže lidé chtějí nakupovat bez ohledu na to, zda je možné je pronajmout. Mají zájem nemovitosti držet, i když jsou prázdné.

Ceny jsou příliš vysoké, nájmy příliš nízké, takže když budete držet nemovitost za účelem dosažení tržeb z nájmů, s největší pravděpodobností vyděláte velice málo. Pro nás to smysl nemá, naše strategie je všechno prodat. Díváme se na sebe jako na výrobce. Nakoupíme pozemek, postavíme a prodáme. A bublina na trhu nás přiměla být ještě větším výrobcem. Kancelář nabízená společností SOHO v projektu Sanlitun v Pekingu

CIB: Kdy si myslíte, že bublina praskne?

ZX: Nevíme přesně, kdy to skončí. My víme, že tohle je bublina. Nemovitosti jsou ve velké míře řízeny politikou vlády.

Tento rok máme 4 biliony renminbi z vládních stimulů, dalších 6 bilionů renminbi z obecních obligací a dalších 10 bilionů renminbi z bankovních půjček – v systému máme 20 bilionů renminbi a všechny se pojí s nemovitostmi.**

Pokud se vláda rozhodne prosazovat uvolněnou měnovou politiku i příští rok, trh bude pokračovat tímto směrem, nehledě na to, jestli jsou tyto investice plýtváním. Lidé budou stále nakupovat a my budeme stále stavět a prodávat.

Tyto budovy nejsou úplně obsazené, čehož by se lidé mohli obávat. Jsem si jistá, že vláda se toho bojí, ale také chce stimuly, chce vytvářet pracovní příležitosti, tohle je jen vedlejší produkt. V této oblasti se vedou mnohé spory, není možné se jednoduše rozhodnout, není to černobílé.

CIB: Kdy po dokončení nemovitosti prodáváte?

ZX: Co nejdříve. Přišli jsme, když byl trh zaplněn z 30 %, nyní se prodává velice rychle. Myslím, že v příštích několika měsících bude všechno prodané. Lidé chtějí nakupovat. Obsazenost nemovitostí dosáhla 50 %. CBD (pekingský hotel) má 35 % volných kapacit, naše budovy jsou z 95 % obsazené, protože tlačíme na všechny tyto čínské společnosti, aby se nastěhovaly. Když jdete do Guamaa (část obchodní čtvrti Pekingu) jako malá čínská firma, nemáte šanci získat nájem, pouze nakoupit.

Zdroj: Pragmatic Capitalism