Nejlepší investice pro novou dekádu
|

Nejlepší investice pro novou dekádu

Chcete investovat do amerických společností? Vyhněte se doporučením analytiků z Wall Street.

Světové akcie Investování

Uplynulých deset let znamenalo ve výsledku stagnaci na akciovém trhu. Investory nyní zajímá především výhled na další roky, které budou klíčové pro světovou ekonomiku. Které trhy, které sektory a které akciové tituly čeká růst, nebo naopak propad?

Analytikům to vždycky nevychází

Za posledních 10 let vydali analytici z New Yorku 9162 doporučení. Z toho méně než 7 procent bylo negativních. A méně než 2 procenta těchto doporučení byla "prodat".

Naproti tomu doporučení na "nákup" akciových titulů bylo celkem 2347. Dalších 2190 bylo na "okamžitý nákup". Zbylá byla "neutrální".

Americké akcie 2000 až 2009

Začátkem roku 2008 dokonce negativních doporučení ještě ubylo. Celkem méně než 6 procent akciových titulů bylo ohodnoceno známkou "prodat". Oproti tomu 49 procent akcií bylo doporučeno k nákupu. A to byl začátek roku 2008, kdy měly akciové trhy to nejhorší teprve před sebou.

Někdo to může brát jako skandál. Ale komu důvěřovat, pokud uvažujeme o investicích na dalších deset let?

Největší důvěru mají investoři-amatéři a řada investičních guruů.

Právě podle názoru mnoha investorů jsou ternem akcie, které ztratily za poslední roky potřebnou "šťávu". Ty mají velký prostor pro růst právě proto, že se o ně dlouhou dobu nikdo nezajímal.

Důkaz pro toto tvrzení nemusíme hledat nijak dlouho. Právě před deseti lety byly favority investorů technologické akcie. Za outsidera bylo považováno zlato. A jak to dopadlo? Technologický sektor zkolaboval a zlato se dostalo na historická maxima. Poohlédněme se tedy po firmách, které v současnosti nemají ideální zvuk mezi investory. Pokud se necháme opět strhnout a uvěříme analýzám z Wall Street, ukáže se 6 společností s téměř nejhorším možným hodnocením: American International Group, Apartment Investment & Management, Eastman Kodak, Brown-Forman, Hershey a Sears Holdings.

Brown-Forman a Hershey - 3 roky

V současnosti snad neexistuje jediný analytik, který by tyto společnosti doporučoval kupovat. Některé z nich jsou extrémně rizikové.

Nejlépe se z tohoto seznamu jeví akcie společností Hershey a Brown-Forman. Obě tyto firmy patří ve svých odvětvích k těm prosperujícím.

Nedívejte se jen na akcie

Pokud se však k těmto ukazatelům obrátíme zády a nebudeme věřit v opakování historie, na koho dát? Existuje ještě jedna alternativa – průzkum světových investičních fondů vydávaný bankou Bank of America/Merrill Lynch.

Pokud nějaký titul získává na oblibě, doporučení většinou zvednou jeho cenu, a tak se z něj postupně stane "přeceněný titul". Akcie, o které přestanou mít manažeři velkých fondů zájem, naopak rychle ztrácejí na hodnotě. Například zlato se objevilo ve zprávách Merrill Lynch před šesti lety - a od té doby posilovalo.

Manažeři investičních fondů favorizují mladé trhy. Od začátku prosince se už většina analytiků a manažerů investičních fondů nedívá na trhy tak pesimisticky. Favorizují především rozvíjející se trhy a komodity.

Investice však neproudí pouze tímto směrem. Další favority pro příštích 10 let můžeme hledat také v energetickém a technologickém sektoru.

Na druhé, té nepopulární straně, zůstávají i nadále akcie bankovního sektoru. Ty jsou následovány společnostmi ze sektoru služeb a sektoru spotřebního zboží. Pokud jde o regiony, lze sledovat odliv investorů z japonského a amerického trhu.

Zdroj: WSJ