Opce varují: Riziko pádu čínských akcií dosahuje rekordních hodnot
|

Opce varují: Riziko pádu čínských akcií dosahuje rekordních hodnot

Obchodníci s opcemi platí nejvyšší cenu za ochranu proti pádu čínských akcií od března minulého roku. Důvodem jsou obavy, že čínská administrativa podnikne rázné kroky k ochlazení ekonomického růstu.

Čína Opce

Rozdíl mezi implikovanou volatilitou opcí, které "sázejí" na pokles indexového fondu iShares FTSE/Xinhua China 25, a opcí, které profitují z jeho růstu, se zvětšil na 7,4, což je nejvyšší hodnota od březnových minim z minulého roku.

Implikovaná volatilita

udává zjednodušeně řečeno míru očekávaného rozptylu pohybu akcií a patří mezi klíčové parametry pro určení tržní hodnoty opcí

čínský indexový fond

Indexový fond iShares FTSE/Xinhua China 25, který kopíruje vývoj čínských společností obchodovaných na amerických burzách, se od svých maxim z konce listopadu 2009 propadl o 15 procent v reakci na to, že čínská centrální banka zvedla úvěrové standardy, aby zpomalila velmi silný růst čínské ekonomiky a inflaci.

Investoři se také bojí, že Čína "nechá posílit" svoji domácí měnu, což by zdražilo čínské zboží na světových trzích, čímž by ztratilo svoji konkurenční výhodu.

Put opce, které představují pro své držitele právo prodat výše zmiňovaný fond v následujících třech měsících za cenu o deset procent nižší, než je cena aktuální, mají tzv. implikovanou volatilitu 35,58 oproti 25,59 call opcí, které naopak dávají svým držitelům ekvivalentní právo k nákupu.

Tak velký rozdíl viděli investoři na svých monitorech v březnu minulého roku, kdy se trh dostal na svá šestiletá minima, a panovala velká obava, že se bude opakovat velká deprese z třicátých let minulého století.

Počet kontraktů, které "sázejí" na pokles (put opcí) se minulý týden zvýšil o více než 6 procent na 1,45 mil., což je nejvyšší hodnota od listopadu 2009. Naopak počet kontraktů na nákup (call opce) se zvednul jen o necelá čtyři procenta na 674 tisíc.

"Pro investory jsou put opce na indexový fond iShares FTSE/Xinhua China 25 populárním nástrojem ochrany proti případnému propadu čínských akcií," vysvětluje Rebecca Cheongová, derivátový stratég Société Générale, a dodává: "V posledních týdnech vidíme souvislý přísun objednávek na nákup put opcí právě na tento index."

Zdroj: Bloomberg