Morgan Stanley: Nadešel čas prodat akcie
|

Morgan Stanley: Nadešel čas prodat akcie

Investoři ignorují události okolo řeckých dluhů a stále věří býčímu stádu. To by však neměli, protože události posledních týdnů je potřeba vidět v širším kontextu. Alespoň to tvrdí analytici americké banky Morgan Stanley, kteří zároveň radí investorům, aby krátkodobě využili růstových dnů k prodejům svých akciových pozic.

Světové akcie Řecko

Světové akcie vs. akcie rozvíjejících se trhů

Řecké problémy hned tak neodezní a ještě se nejspíš roznesou do dalších zemí, což nakonec může vyústit ve vyspělých ekonomikách v recesi ve tvaru písmena "W".

"Krátkodobě doporučujeme investorům, aby využili růstových dnů a prodávali rizikové investice (akcie)," tvrdí poslední report z dílny analytiků Morgan Stanley.

Cesta k nápravě bude podle nich dlouhá a bolestivá. Období velké nejistoty není zrovna ideální pro rizikové sázky, jako jsou akcie.

"Investoři si neuvědomují, že zisková očekávání firem jsou postavena na vodě, protože krize je hlubší, než vypadá, a když nepřijdou důležité fiskální reformy, ECB nebude Řecku poskytovat dodatečnou likviditu. Evropský bankovní systém je hodně provázaný a kreditní problémy mohou mít daleko větší dopad, než si v současnosti většina investorů myslí."

Související aktuální investiční doporučení od Morgan Stanley:

  • Vyspělé trhy jsou nyní rizikovější než trhy mladé;

  • euro bude také kvůli řeckým problémům dále oslabovat;

  • mladé ekonomiky svým ekonomickým růstem letos výrazně překonají trh vyspělé (6,9 % vs. 2,3 %);

  • státní dluhopisy budou oslabovat, protože investoři budou požadovat vyšší výnos za riziko, které jejich držením podstupují.

Zdroj: Morgan Stanley