Sázka na akcie nadnárodních společností
|

Sázka na akcie nadnárodních společností

Není žádným tajemstvím, že Coca-Cola prodává více nápojů v zahraničí než v USA. Méně se však ví, že Caterpillar exportuje do zahraničí více 400tunových těžebních strojů, než kolik jich prodá v USA. Colgate Palmolive prodává v Latinské Americe více kosmetických přípravků než ve Spojených státech. A tyto firmy nejsou výjimkou. Řada investorů si uvědomuje, že se tak může podílet na růstech trhů mimo Ameriku, když budoucnost v USA je poněkud nejistá, zatímco ostatní ekonomiky rostou.

Světové akcie

Společnosti zahrnuté v indexu S&P 500 vykázaly 48 procent obratu mimo USA.

Nikoho nepřekvapí, že růst zisků v zahraničí se odráží také v růstu cen akcií. Společnosti s více než polovinou tržeb mimo USA vzrostly v roce 2009 o 56 procent, což je více než dvojnásobek v porovnání se společnosti působícími jen v USA (dle výzkumu firmy Bespoke Investment Group).

Experti předpokládají, že tento trend bude pokračovat. "Očekává se, že v Americe bude ekonomické oživení pomalejší než ve zbytku světa," říká Jeremy Zirin, hlavní stratég z divize správy majetku investiční banky UBS. Americké společnosti s expozicí v zahraničí tak považuje za výhodnou investici.

Investování do společností působících v zahraničí s sebou samozřejmě přináší také rizika – dolar může dál posilovat, a ukrojit tak zisky, které společnosti převádějí z eura či jiných cizích měn. V zemích jako Rusko nebo Venezuela hrozí také politická rizika, například nestabilní a těžko předvídatelný přístup místních vlád.

Přesto se většina investorů shodne, že z dlouhodobého hlediska je dobré mít investice rozloženy v mezinárodním prostředí.

Uvádíme pět růstových společností, které mají většinu svých příjmů ze zahraničí.

expeditors

Estée Lauder Cos.

Výrobce kosmetiky působící pod značkami Clinique a M.A.C. začal prodávat své produkty na čínském trhu, kde inzeroval v luxusních kosmetických časopisech. Vstup na nové trhy výrazně přispěl k rychlému růstu.

Ačkoliv je pro Estée Lauder Japonsko největším zahraničním trhem, Čína roste daleko rychleji. Číňané mají totiž čím dál více peněz a času věnovat se svému zevnějšku. Výzkum Euromonitoru očekává růst čínského kosmetického trhu z 18 miliard USD v roce 2008 na 25 miliard USD v roce 2013. Estée Lauder má v tomto regionu velmi vysoké ziskové marže.

Firma byla celá léta řízena rodinou Lauderových. Nyní má nového ředitele Fabrizia Freda, bývalého zaměstnance Procter & Gamble. Ten už prodal ztrátovou značku Prescriptives a zaměřil se na omezování nákladů.

Správci investičních fondů říkají, že výsledky začínají být vidět, když v prvním čtvrtletí vzrostly ziskové marže meziročně o 5 procent. "Přidejte k tomu ještě nevyužitý potenciál asijských trhů," doplňuje vějíř argumentů pro nákup akcií Estée Lauder Brent Lium, manažer fondu AIM Capital Development.

estee

Expeditors International of Washington

Společnost začínala v Seattlu otevřením malé kanceláře pro firmy přepravující zboží z Asie na západní pobřeží USA. O tři desetiletí později je Expeditors International jedna z největších světových zasilatelských firem se slibným zastoupením v nejrychleji rostoucích ekonomikách.

Narozdíl od ostatních přepravních firem nevlastní Expeditors žádné lodě, letadla či vlaky. Slouží pouze jako zasiletel pro cargo. Společnost je téměř výhradně globálním hráčem s 80 procenty obratu v zahraničí. Celých 60 procent připadá na země BRIC - Brazílii, Rusko, Indii a Čínu. Od roku 2000 se ztrojnásobil obrat a zisky vzrostly čtyřikrát.

Expeditors nejsou imunní vůči výkyvům ekonomiky, proto tato firma vykázala dva čtvrtletní poklesy zisku. Naopak na oživení by měla společnost profitovat. Rick Paterson, dopravní analytik z UBS, předpokládá, že společnost bude krátkodobě muset platit vyšší ceny za místo v letadlech a na lodích, protože hodně firem myní doplňuje zásoby.

V dlouhodobém horizontu cítí analytici růstový potenciál. Se svými 29 pobočkami v Číně má firma možnost chopit se příležitostí na asijské trhu. illionois

Illinois Tool Works

Společnost Illinois Tool Works vyrábí plastové díly do počítačů, automobilů a pro celou škálu ostatních využití. Zatímco výhled pro jednotlivé produkty a sektory může kolísat s celkovým vývojem ekonomiky, analytici preferují velkou rozmanitost a diverzifikaci, která pomůže daleko snadněji překonat recesi.

Akcie firmy poslední rok rostly, když investoři očekávali oživení v automobilovém průmyslu. Ostatní sektory, jako svářecí nářadí, by měly následovat, když vzrostou kapitálové výdaje. V zahraničí, kde má společnost 58 procent svých příjmů, je již oživení výrazně cítit, především v zemích jako Indie nebo Čína. ITW původně pomáhalo v Číně stavět továrny pro automobilové díly pro Volkswagen a General Motors, nyní jsou dle výkonného ředitele Davida Speerse zdrojem růstu místní čínské automobilky.

Illinois Tool Works expanduje na nové trhy pomocí akvizic. "Jsou v tom fenomenálně dobří," komentuje akviziční politiku Holden Lewis z BB&T Capital. Při zpomalení ekonomického oživení mohou být obavy o dostatek akvizičních cílů, protože se firma stane příliš velkou, říká analytik Matt Collins.

Speers se tím neznepokojuje a říká, že společnost má dostatečný výběr na poli akvizic. Akce Illinois Tool Works nejsou příliš levné, ale Collins je vnímá jako dobrou příležitost pro dlouhodobé investory.

baxter

Baxter International

Podpořena stálou poptávkou po produktech v oblasti zdravotnictví, prošla firma Baxter International snadno recesí. Investorům ekonomické oživení nic výrazného nepřináší - krizový rok 2008 přestály akcie bez větší újmy a v loňském roce vzrostly pouze 10 procent, tedy méně než polovinu celkového růstu trhů. "To představuje pro investory dobrou možnost koupit vlivnou a dobře zaběhlou franšízu za slušnou cenu," vysvětluje Kent Croft, spolumanažer fondu Croft Value, který nedávno nakupoval akcie Baxter.

Narozdíl od ostatních blue chips nevyskočily akcie Baxter v nedávné rally tolik jako ostatní riskantnější cyklická odvětví, která byla zasažena tržním krachem. Celý sektor zdravotnictví trpěl nejistotou ohledně navrhovaných změn ve zdravotní péči. Investoři předpokládají, že Baxter je z těch odolnějších vůči plánovaným změnám ve zdravotnictví.

Aaron Vaughn, analytik z Edwaed Jones, dodává, že 40 procent prodejů v roce 2008 bylo v oblasti zdravotního zboží (injekční stříkačky, nitroděložní produkty a ostatní produkty s relativně nízkými náklady). Dalších 44 procent bylo z oblasti terapie krve, kde neexistují žádné jiné generické ekvivalenty.

Rostoucí podíl zahraničních aktivit (kolem 60 procent příjmů) pomáhá firmě ustát případné změny zdravotního systému ve Spojených státech. Polovinu tvoří příjmy z Evropy, zbytek z rozvíjejících se trhů. Lidé v těchto zemích bohatnou a mohou si dovolit léčbu cukrovky nebo hemofilie, na které se Baxter specializuje. marvel

Marvell Technology Group

Marvell Technology Group byla tvrdě zasažena recesí. Ubylo objednávek a tento výrobce polovodičů propustil 15 procent zaměstnanců, když vykázal ztrátu. Došlo však k oživení a ve třetím čtvrtletí 2009 vykázala firma rekordní zisk odpovídající součtu předchozích dvou fiskálních let. Prodeje vzrostly díky novým produktům o 10 procent a pomohl nárůst objednávek od technologických firem vyrábějících vše od netbooků až po síťové prvky.

Investoři předpokládají, že to nejlepší teprve přijde. Čipy jsou globální business a 25 procent je jich spotřebováno v USA. Marvell Technology Group má výbornou pozici na mladých trzích, kde narůstá užívání mobilních telefonů a počítačů. Firma má 96 procent všech tržeb mimo USA - například poskytuje čipy do smartphonů distribuovaných největším světovým mobilním operátorem China Mobile.

Vždy existuje riziko, že se daný průmysl dostane do pasti. Technologické firmy vyrobí v naději na oživení příliš mnoho, naplní zásoby, což vytvoří tlak na pokles cen a ukousne část zisků. Výkonný ředitel Sehat Sutardja říká, že není znepokojen, protože velká část poptávky přichází z rychle rostoucích trhů. "Kdo by si představil, že místa, kde před pěti lety nebyly ani telefonní kabely, mohou mít 3G sítě," vypichuje jeden z důvodů svého optimismu.

Marvell investoval v době krize do výzkumu a vývoje. Sutardja potvrzuje, že bez nových výrobků, např. procesorů Armada, by Marvell nevykázal tak dobré finanční výsledky. Ve firmě navíc došlo k zeštíhlení, když byly s dodavateli vyjednány nové kontrakty na omezení nákladů. Analytik Craig Berger z FBR Capital Markets říká, že investoři mohou nyní Marvell nakoupit velice levně.

Zdroj: Smartmoney.com