Citi: Akcie jsou tak levné, že mohou v klidu přečkat "dluhovou" krizi
|

Citi: Akcie jsou tak levné, že mohou v klidu přečkat "dluhovou" krizi

Akciový trh reaguje na ekonomické prostředí a na valuace, tedy ohodnocení akcií. Pokud jsou akcie "levné", dokáží odolat i velice špatným zprávám z ekonomiky. A naopak, pokud jsou akcie "drahé", i méně významná ekonomická zpráva může poslat jejich kurz dolů.

Světové akcie

V aktuálním reportu Citibank jeho autor Robert Buckland uvádí, že v současné situaci by měly akcie bez větších problému odolat i případné krizi na straně suverénních dluhů v Evropě. Akcie jsou totiž historicky "nejlevnější" v porovnání s hodnotou firem na jednu akcii v aktuálních účetních knihách jednotlivých firem.

P/B ratio

Porovnává cenu akcie a hodnotu firmy v posledním účetním období přepočtenou na jednu její akcii. Čím je nižší, tím je akcie atraktivnější pro nákup.

Důležitější je pro investory zaměřené na velikost firmy (value investors) než pro ty, kteří se zaměřují na růst firmy (growth investors).

Toto hledisko se nazývá price to book valuation, nebo také P/B ratio, případně price-equity ratio. A jeho rekordně nízké hodnoty signalizují, že by akcie mohly skutečně i přes špatné zprávy z reálné ekonomiky být velice atraktivní pro investory.

Jak vidíme na grafu, během řady krizí v posledních dvou desetiletích byl tento ukazatel vždy výrazně vyšší, a akcie proto neměly "v záloze" žádnou oporu.

Vývoj P/B ratia v uplynulých 20 letech

Nízké P/B ratio znamená většinou zajímavou investiční příležitost. Jsou však sektory, ve kterých poněkud ztrácí smysl. Například v technologickém sektoru je velice významná schopnost inovací, know-how, intelektuální náročnost výroby. Hodnota skrytá za těmito pojmy až na výjimky není v účetních knihách firem, proto pro podobné společnosti je P/B ratio méně vhodným vodítkem při oceňování akcií.

Podle všeho by tak očekávaná globální korekce na akciových trzích neměla být nijak výrazná. Akcie jsou totiž v tuto chvíli daleko levnější, a tedy atraktivnější pro investory, než během a po velkých krizích v uplynulých 20 letech.

Zdroj: Citibank