Burzovní kalendář 1. 3. - 5. 3. 2010
|

Burzovní kalendář 1. 3. - 5. 3. 2010

Wall Street v příštím týdnu zacílí svojí pozornost na trh práce, eurozónu čeká zasedání centrálních bank a pražská burza si dá výsledkovou přestávku.

Fed Světové akcie ECB

Wall Street

Americkým akciím se únor povedl, a to i přes řecké dluhy, nečekaný růst diskontní sazby nebo smíšené makroekonomické indikátory.

Investorům tak především řecké dluhy už nejspíš nedělají vrásky a akcie se jim v únorovém ocenění zdály znovu atraktivní.

Hlavní akciový index S&P 500 připsal v únoru zisky ve výši 2,85 %, což je největší měsíční růst od roku 1998. Technologický Nasdaq posílil za stejné období ještě víc (+4,23 %).

O tom, zda Wall Street na tyto zisky naváže, může rozhodnout řada faktorů.

Dokáže americká ekonomika "vykouzlit" alespoň nějaké zlepšení na trhu práce, které je potřeba k podpoře důvěry nevýrazného ekonomického oživení?

Odpověď dostanou investoři hned na konci prvního březnového týdne, kdy bude oznámena celková nezaměstnanost (odhad 9,7 %).

"Trh potřebuje vidět zlepšení čísel z trhu práce," říká Michael James, výkonný ředitel makléřské společnosti Wedbush Morgan Securities, a dodává: "Dokud se situace na pracovním trhu nezlepší, budou se akcie obchodovat v úzkém obchodním pásmu." (zdroj: AP)

Na organický růst zaměstnanosti nespoléhají američtí politici, a proto v minulém týdnu schválili stimulační balíček ve výši 15 mld. USD, který by měl motivovat firmy k vytváření nových pracovních pozic.

Jaký směr předpovídají startu březnového obchodování burzovní grafy?

Z dalších amerických makrodat vyčnívají pondělní index nákupních manažerů v průmyslu ISM (odhad 58 bodů), únorové prodeje automobilů (odhad 10,5 mil.) a produktivita práce.

Investoři také ve středu nahlédnou do béžové knihy FEDu, která na čtvrtletní bázi popisuje vývoj americké ekonomiky.

Závěr výsledkové sezóny obstará velkoobchodní společnost Costco (odhad 0,71 USD), z technologických společností pak výrobce čipů Marvell (odhad 0,36 USD) nebo Ciena (odhad -0,06 USD).

datum událost
1-5/3 Výsledková sezóna (Costco, Marvell, Ciena)
1/3 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
3/3 Béžová kniha FEDu
5/3 Celková nezaměstnanost

Eurozóna

O tom, jakým směrem se po únorových ztrátách (S&P 350 Europe -1,5 %) vydají západoevropské akcie, mohou v nadcházejícím týdnu "rozhodnout" centrální bankéři, kteří se chystají vynést verdikt nad úrokovými sazbami.

ecb sazby

Jak Evropská centrální banka, tak Bank of England zasedají ve čtvrtek, a i když se podle agentury Reuters sazby nejspíš zvyšovat nebudou, překvapení vyloučit nelze, a to hlavně po nečekaném zvýšení diskontní sazby, kterou před týdnem provedl FED.

Každopádně bude důležitý následný komentář, ve kterém by ECB kromě výhledu především měla specifikovat svoji exit strategii a naznačit, jak chce dál řešit "řecký problém".

Důležitá bude také pondělní hodnota nezaměstnanosti za celou Unii. Odhady agentury Bloomberg hovoří o lednovém růstu na 10,1 % z prosincových 10 %.

Na výsledkové listině najdou investoři v prvním březnovém týdnu například výrobce sportovního oblečení Adidas, pivovarnický gigant Anheuser-Bush Inbev nebo britskou banku HSBC.

4/3
datum událost
1-5/3 Výsledková sezóna (Adidas, Anheuser-Bush Inbev, HSBC)
1/3 Nezaměstnanost v EU
ECB, Bank of Enland - rozhodnutí o úrokových sazbách

Pražská burza

Pražská burza na rozdíl od Wall Street v březnu (-3,3 %) a v minulém týdnu (-1 %) ztrácela.

Důvodem poklesu byly smíšené výsledky velkých českých firem, které sice vesměs naplnily očekávání za rok 2009 (ČEZ, Telefónica 02), ale jejich výhled na letošní rok optimismem nehýřil.

Tento týden si česká výsledková sezóna dá menší pauzu a index PX bude nejspíš hledat inspiraci na okolních trzích.

"Očekáváme, že směs dat a informací příštího týdne bude mít celkově neutrální dopad na trh (výsledky se budou navzájem kompenzovat, data budou smíšená), který se bude pravděpodobně pohybovat v určitém rozpětí +/- pěti procent, bez jasného trendu," napsal v reportu svým klientům Milan Vaníček, hlavní analytik Atlantik FT.

Podle Michala Stupavského, portfolio manažera z Conseq Investment Management, by se měli investoři také v nadcházejícím období držet "prověřených" investičních strategií, jako jsou diverzifikace a pravidelné investování.

Z českých makrodat stojí za pozornost pondělní index průmyslové aktivity PMI.

Dluhopisový trh ovlivní středeční aukce 10letých státních dluhopisů.

datum událost
1/3 Index průmyslové aktivity PMI
3/3 MFČR - aukce 10letých státních dluhopisů