Tři důvody proč index S&P 500 dosáhl svého vrcholu
|

Tři důvody proč index S&P 500 dosáhl svého vrcholu

Obchodování na burzách má za sebou letos teprve jednu dvanáctinu, ale burzovní graf hlavního amerického akciového indexu S&P 500 podle tří důležitých parametrů ukazuje na letošní vrchol, alespoň podle uznávaného technického analytika Christiana Bendixena.

Světové akcie

"Zlověstná znamení vidíme na burzovních grafech již několik týdnů. Poklesy provázejí velké objemy, a naopak růstové dny vykazují objemově podprůměrnou aktivitu," říká Christian Bendixen, technický analytik z Bay Crest Partners.

Podle Bendixena se odehrávají poklesy v úplně jiném tónu než v roce 2009, kdy probíhaly za malého zájmu investorů.

"Vidím daleko více impulzivních, silných reakcí při klesajících dnech. Vysoké objemy při negativních obchodních dnech a objemově slabé pozitivní dny jsou signálem, že se trh posune výrazně dolů," tvrdí Bendixen.

Trh se podle něj "nezlomil" pouze po technické, ale také po fundamentální stránce.

"Všechny hypotézy ekonomického oživení, které byly diskutovány v roce 2009, vyprchaly. Realita roku 2010 bude jiná – určitě méně radostná."

Christian Bendixen dává na stůl tři důvody, proč akciový trh dosáhl letos svých maxim: Nízké objemy obchodů, téměř nejhlubší měsíční pokles za poslední rok (pozn. leden 2010) a proražená růstová "klínová formace", kterou ilustruje graf.

technická analýza S&P

Tato kombinace utvrzuje Bendixena, že trh může výrazně klesnout a že se letos nových maxim na americkém akciovém trhu s velkou pravděpodobností nedočkáme.

Zdroj: Bloomberg