5 nadějných akcií, které neznáte
|

5 nadějných akcií, které neznáte

Akcie velkých a známých společností jsou denně v centru pozornosti analytiků a investorů. Existují však i firmy, o jejichž akcie není na trhu poptávka, protože je téměř nikdo nezná. Většina z nich má však velký prostor pro růst.

Světové akcie Tržby

Hlavní předností těchto firem je malá zadluženost. navíc se pyšní solidními tržbami. Nemalou měrou podporují dobrá čísla i tržby ze zahraničních trhů.

Následující výčet ukazuje těch nejatraktivnějších pět společností. Jsou ziskové a jejich akcie jsou rozumně oceněny.

Ansys

Ansys

Tato firma je světovou jedničkou v programování softwarových simulátorů. Softwary značky Ansys pomáhají inženýrům a vědcům testovat produkty, aniž by museli vstát od počítače. Software se používá například při testování odolnosti produktu, jeho možných deformací nebo styku s chemikáliemi.

Ve prospěch Ansysu mluví i fakt, že 70 procent všech tržeb získává z Evropy, Asie a Jižní Ameriky.

"Pokud bude i nadále probíhat mezi společnostmi silný konkurenční boj, budou muset dál vyvíjet nové, cenově zajímavé produkty. Software od Ansysu právě těmto firmám umožňuje rychlejší vývoj nových produktů, proto bude stále vysoce poptáván," dodává Elliott Schlang, ředitel makléřské společnosti Great Lakes.

Společnosti se podařilo za posledních 5 let zvýšit zisk na akcii o 32 procent. Tržby rostou konstantně od roku 1991. Analytici Great Lakes odhadují, že zisk společnosti má v dalších třech letech prostor pro 16procentní růst. Dentsply

Dentsply International

Další světová jednička, tentokrát v oblasti zdravotnictví. Konkrétně ve stomatologii. Dentsply vyrábí vše od zubních výplní, přes bělící prostředky, až po dentální kosmetiku. "Na světě snad neexistuje člověk, který by u zubaře nepoužil aspoň jeden produkt této společnosti," podotýká Schlang.

Možná se bojíte zubaře, ale akcií Dentsply se bát nemusíte. Poptávka po stomatologických potřebách se každým rokem zvyšuje. Společnosti se za dobu působení na trhu podařilo rapidně růst a v současnosti je o 40 procent větší, než její nejbližší konkurent.

Má registrovaných kolem 2 tisíc patentů a ročně dává 3 procenta tržeb na výzkum. Zisk z trhů mimo Spojené státy tvoří 60 procent celkových tržeb společnosti. K tomu je pouze minimálně zadlužená.

Mettler

Mettler-Toledo International

Vyrábí jemné a přesné nástroje využívané ve vědeckých laboratořích, ve zdravotnictví a v potravinářském průmyslu. Sídlo má jak ve Spojených státech, tak i v Evropě, konkrétně v Ohiu a ve Švýcarsku. Společnost vévodí trhu s 80 procenty všech jejich výrobků. Víc než dvě třetiny tržeb pochází z Evropy a Asie.

Od roku 1997, kdy se společnost stala veřejně obchodovatelnou, se zisky i tržby pravidelně zlepšují. Za posledních pět let firmy zvýšila zisk o 24 procent. Teradata

Teradata

Společnost se zaměřuje na ukládání firemních dat. Firmy jako Wal-Mart, eBay, nebo banka Barclays posílají svá data, aby z nich byly připravovány průběžné zprávy - jak se prodávají služby a produkty firem, jaké jsou náklady na výrobu, stav zásob, a podobně.

Za posledních 5 let se společnosti podařilo zvýšit zisk na akcii o 20 procent. Podle analytiků by se mohla firma během roku 2010 dostat až na 1,55 dolaru za akcii. Odhady tržeb do roku 2015 jsou také optimistické, měly by stoupnout o 15 procent.

Wabtec

Wabtec

Vyrábí brzdové systémy pro vlaky a metro. Společnost těží hlavně z nárůstu poptávky po hromadné dopravě. Nové projekty zkvalitnění infrastruktury, podporované vládními balíčky, zaručují Wabtecu jisté zisky i do dalších let.

Objednávky na nerealizované zakázky se dostaly dokonce až k jedné miliardě dolarů. Wabtec tak pokrývá více než polovinu trhu ve Spojených státech. 40 procent zisků je ze zámoří.

Hodnota akcií za posledních 5 let tak vzrostla o 40 procent. Tržby ale stagnují. Podle analytiků může společnost vydělat v roce 2010 až 2,7 dolaru na akcii.

Zdroj: Kiplinger