Kovy, které se letos vyplatí víc než zlato
|

Kovy, které se letos vyplatí víc než zlato

V roce 2009 zazářilo zlato svými historickými maximy. V jeho stínu však rostla cena dalších kovů. A dokonce výrazně rychleji než cena zlata. Platina, zinek, nebo třeba měď, to jsou ty pravé metalové hity pro rok 2010.

Komodity Zlato Měď Platina Zinek Paládium Nikl
JPMorgan Natural Resources Smith & Williamson Global Gold a Resources Cena niklu

Loni se kovům celosvětově velice dařilo. Poptávka z rozvíjejících se zemí v čele s Čínou vyvážila pokles zájmu ve vyspělých ekonomikách.

Zlato potvrdilo svou odolnost, i díky klesajícímu dolaru se dostalo na svá maxima. Funguje jako zajištění proto případným výkyvům trhu. I přes malou průmyslovou využitelnost bude dál v hledáčku investorů.

Podle statistik Financial Express se dařilo také fondům, které mají ve svých portfoliích drahé a základní kovy. Například fond JPMorgan Natural Resources zhodnotil za uplynulých 12 měsíců o 113 procent. Ve stejném období si připsal další fond Smith & Williamson Global Gold & Resources 97 procent.

Ve stínu zlata

Podle manažera Iana Hendersona z fondu JPM Natural Resources však zlato za rok posílilo "jen" o 30 procent, zatímco některé jiné kovy bezpečně zdvojnásobily svoji hodnotu. Mají tedy investoři hledat alternativy?

Merrill Lynch Wealth Management pro letošní rok doporučuje zaměřit se na vzácné a základní kovy. Očekává, že měď a nikl budou dál posilovat díky zájmu z rozvíjejících se zemí.

Cena niklu loni kolísala, ale letos má znovu růst. Podle společnosti Roskill Information Services, která se zabývá výzkumem trhu s nerostnými surovinami, vzroste v roce 2010 spotřeba niklu zhruba o 7 procent. Může za to především předpokládaný 8procentní růst výroby nerezové oceli.

Henderson poněkud mírní tento optimismus. "Při výrobě nerezové oceli je možné nikl nahradit, což se i v určitém objemu výroby děje." Navíc podle něj nikl aktuálně hodně posílil, a tak letos zřejmě nepřekročí jeho růst úroveň 15 až 20 procent. Bude záležet na míře světového ekonomického oživení. Cena mědi

Cena platiny Cena paládia

Měď a zinek překonají nikl

60 procent portfolia má Henderson složeno ze vzácných kovů, 40 procent tvoří kovy základní. Na úkor niklu letos preferuje měď, u které čeká další výrazný nárůst ceny.

Podle Hendersona bude pro investory také zajímavý zinek, a to díky nižší nabídce. Pro poptávku bude opět klíčová Čína.

"Pokud bude pokračovat budování infrastruktury alespoň loňským tempem, a v Asii jsou podobné projekty v tuto chvíli velice zásadní, zinek najde důležitou oporu pro další cenový růst," vysvětluje.

Platina a paládium porazí zlato

Podobně jako u základních průmyslových kovů, také mezi vzácnými kovy Henderson v roce 2010 favorizuje ty kovy, které se loni právě zlatu dívaly na záda – platinu a paládium.

"Důvodem pro platinu a paládium jsou omezené zásoby a nabídka z Jihoafrické republiky. Ta přitom celosvětově zajišťuje 80 procent produkce kovů ze skupiny platiny," popisuje manažer JPM Natural Resources.

Za omezeními je potřeba vidět dřívější nízké ceny, které společně s růstem cen energií zapříčinily utlumení těžby na zhruba čtvrtině ložisek. Byla totiž ekonomicky neefektivní. To by mělo ceny platiny a paládia hnát nahoru.

Část zásob navíc pochází z recyklovaných součástek motorů, kde jsou tyto kovy využívány v katalyzátorech. Omezování emisí by mělo zprostředkovaně také hnát poptávku po těchto vzácných kovech.

Na druhé straně se negativně na poptávce po nich podepisuje klesající výroba v celém automobilovém průmyslu.

Zdroj: Telegraph