Měnový trh: Dramatický nárůst volatility
|

Měnový trh: Dramatický nárůst volatility

Totální kolaps. Tak by se dal popsat pohyb cen u většiny měnových párů s USD. Pro měnové páry s JPY by se snad dal dokonce použít výraz "masakr".

Volatilita
Směnný pár GBP USD

Obrovské pohyby, často v řádu mnoha set bodů (oblíbený pár GBP/JPY, kterému se někdy pro jeho volatilitu říká "bestie", spadl o celých 540 bodů) předznamenávají další propady. Pokračující vysokou volatilitu také naznačuje poměrně malá míra korekcí po dosažení maximálních/minimálních hodnot.

Rád bych upozornil na nebezpečí, které takto vysoká volatilita přináší. Mnoho traderů se mylně domnívá, že po mnohasetbodovém pádu musí nastat korekce. Často se potom stává, že dotyční otevírají pozice bez SL, protože se domnívají, že "dál už ta cena přece spadnout nemůže". Může.

Ve snaze zlepšit průměrnou cenu potom pokračují v nákupech padajícího trhu. Mnohokrát jsem byl svědkem toho, kdy mnohaměsíční profity, někdy dokonce i zisky z mnoha let, byly vymazány v průběhu jediné transakce.

Samozřejmě že takhle obrovské pohyby jsou lákavé, protože vysoký potencionální zisk může být realizován velmi rychle. To je samozřejmě pravda. Bohužel, pro většinu maloobchodních klientů takhle velké pohyby přinášejí ztráty.

USD index

Na druhou stranu ti, kteří obchodují breakouty, mají takříkajíc žně. Systémy, které jsou založené na uzamykání profitu posunem SL (často se jim říká "open TP"), jsou velmi úspěšné.

EURUSD dnes dosáhlo úrovně předpovídané v mé analýze "Dlouhodobější výhled pro EURUSD" z 20. 1. 2010

Úroveň mezi 3650 a 3700, ač proražená, by technicky měla být schopna udržet cenu a konsolidovat ztráty eura. Současný, vysoce negativní sentiment vůči euru a momentum pro nákupy USD by ale mohly poslat euro ještě níž.

Jakákoliv negativní zpráva by lehce mohla dodat impuls pro další ztráty (například páteční zprávy, že by premiér Portugalska mohl odstoupit, či nebývalý nárůst cen credit default swaps na portugalské dluhopisy).

Směnný pár USD/CAD

Pokud se páteční americké NFP dostanou na pozitivní úroveň a pokud dojde ke snížení míry nezaměstnanosti, tak by USD mohl velmi snadno pokračovat dál. Kdyby ovšem došlo k negativnímu překvapení, USD by mohl naopak ztratit, protože fondy by mohly začít uzavírat dlouhé USD pozice a realizovat profit.

Přikládám pár týdenních grafů. Ty jsem vybral proto, aby ilustrovaly, že zisky USD a JPY z několika posledních týdnů nejsou "až tak extrémní", jak by se mohlo zdát třeba z hodinového grafu. A také jsem je vybral proto, že pohledem na týdenní graf lehce poznáme trend, který nám při pohledu na hodinový graf uniká.