Hodnota vládních dluhopisů? Napoví rating "společenské soudržnosti"
|

Hodnota vládních dluhopisů? Napoví rating "společenské soudržnosti"

Pravděpodobnost státního bankrotu? Pro investory do dluhopisů zásadní faktor. Agentura Moody’s se pokusila vytvořit rating "společenské soudržnosti" navázaný právě na indexy vládních dluhopisů.

Státní dluhopisy Bankrot

Dosud podobný model nepoužívá žádná ratingová agentura. Je totiž obtížné vyjádřit tuto "soudržnost" pomocí číselného modelu.

V uplynulých letech bylo standardem hodnotit dluhopisy západních zemí na základě pevných makroekonomických dat, například odhadované míry růstu HDP. Tato data jsou dál zásadní, především v období po štědrém vycpávání finančních trhů vládními penězi.

Makrodata ovšem přestávají stačit. V následujících letech bude klíčová nejen celková velikost dluhu, ale i schopnost vlád efektivně zavádět opatření na jeho omezení. Během toho však nesmí dojít k politické nestabilitě.

Jinými slovy – má stát dostatek politické a sociální soudržnosti? Dokáže čelit těžkým výzvám, případně dokonce měnit některá společenská pravidla v zájmu celkové stabilizace veřejných financí?

Japonský vládní dluh

Budou všichni jako Japonci?

Na jedné straně spektra jsou země jako Japonsko. Japonské instituce dokáží sdílet s občany těžkou ekonomickou situaci, aniž by vznikaly sociální nepokoje. Pokud například firmy nemají dost peněz, rozloží sociální dopady mezi všechny (například plošným snížením mezd), nepropouštějí selektivně.

Někteří pozorovatelé obviňují Japonsko z posedlosti udržováním kulturní harmonie. Nicméně důraz na sdílení problémů naznačuje způsob, jakým bude vláda v budoucnu řešit omezení veřejných výdajů.

Může to mít dopad na dluhopisový trh. Zarážejícím faktem u japonských vládních dluhopisů je to, že jsou z 95 procent drženy domácími investory a ti je nepřestávají kupovat ani v době snižování ratingu. Vede je k tomu určitý patriotismus.

Na jednu stranu tak nevzniká tlak na změnu, ovšem na straně druhé to znamená, že Japonsku krach bezprostředně nehrozí. Výnos 10letého dluhopisu v USA

Vláda Spojených států má méně zkušeností s omezenými zdroji. Země je tradičně založena na hledání nových řešení a nových peněz. Lidé jsou až velice pozdě ochotni uvažovat o tom, že se budou muset něčeho společně vzdát.

Je otázka, zda bude Washington schopen omezit výdaje, aniž by vznikaly sociální a politické nepokoje. Známky napětí sledujeme již dnes.Bill Gross z fondu Pimco varuje: "Americká vláda moc dobře nefunguje, nebo přesněji – funguje pro některé zájmové skupiny, ne pro celý americký lid."

Britský vládní dluh

Británie – předvolební nervozita

Situace ve Spojeném království je vzhledem k blížícím se volbám ještě více vyhrocená. Hrozí riziko bezprostředního snížení ratingu. Určitou "výhodou" může být to, že jsou voliči již zvyklí na přístup vlády, která omezuje fiskální výdaje.

Sociální soudržnost a patriotismus však v Británii upadají. Investoři zdaleka nevytvářejí takovou poptávku po domácích vládních dluhopisech. Pouze 50 procent vládního dluhu drží Britové.

Podaří se britským politikům zavést reformy tak, aby dopadly rovnoměrně na všechny? Nebo voliči rozhodnou podobně jako na Islandu a zamítnou vládní plán? A jak zareagují dluhopisoví investoři na případnou ztrátu současného ratingu AAA?

Odpovědi přinese budoucnost. Jedno je však jisté – pokud byly poslední dva roky testem globálních finančních trhů, další dva roky budou stejně kritické pro systém vlád západních zemí.

Na dluhopisovém trhu lze očekávat vysokou volatilitu a nejistotu. Kvůli velkým rizikům (ať už na Islandu, ve Spojeném Království, USA nebo na Ukrajině) již na všechny důležité faktory nestačí jedna přehledná tabulka.

Kterým zemím hrozí aktuálně bankrot nejvíce? Čtěte 10 zemí, které mají nejblíže k bankrotu

Zdroj: Financial Times