Pád BRICu může otřást dalšími mladými trhy
|

Pád BRICu může otřást dalšími mladými trhy

Pád akciových trhů Brazílie, Indie a Číny signalizuje problémy i pro další burzy. Na globálních akciových trzích se odehrávají změny, které možná všichni nevidí. Svět sleduje Dubaj a Řecko, a nevšímá si proto klesajících cen akcií v Brazílii, Indii a Číně. Čtvrtý člen BRICu, Rusko, na tom není o moc lépe. To není dobrá zpráva pro rozvíjející se trhy, za jejichž leadery jsou země BRIC považovány.

Čína BRICS
čínské akcie

Nejvíce "zničenou zemí" z hlediska technické analýzy je Čína. Index Shanghai Composite během listopadu zaznamenal řadu nižších denních maxim a minim, a potvrdil tak nejzákladnější definici klesajícího trendu.

Investoři zaznamenají ještě větší ztrátu v indexovém fondu iShares Trust FTSE/Xinhua China 25 Index Fund. Ten podle technické analýzy zažívá tzv. "okrouhlý vrchol".

Na základě okrouhlého vrcholu je složité určit, jak obchodovat, protože nemá jasnou úroveň signálu, kdy lze velmi pravděpodobně očekávat pád.

Usuzovat se to dá z toho, jak graf vypadá. Trend se postupně obrací shora dolů, až je jasné, že se obrátil úplně.

Momentum

Vyjadřuje optimismus většiny investorů na daném trhu a v daném intervalu.

Indexové fondy (ETF) vykazují další, tradičnější signály, že něco není v pořádku. Čínský fond se dostal pod hranici 200denního klouzavého průměru, klíčového benchmarku institucionálních investorů. Prolomil také několik důležitých úrovní podpory (tzv. supportů) za současného růstu objemu prodejů a slábnoucího momenta. Jinými slovy splňuje mnoho podmínek technické analýzy pro trh na ústupu.

brazilské akcie

Podle grafu se zdá v tuto chvíli slabý také indexový fond iShares MSCI Brazil Index Fund. Ačkoli je stále nad hranicí 200denního klouzavého průměru, průlom býčí trendové linie z března je jasný.

Také tento brazilský fond podle objemu a momenta vykazuje medvědí trend.

Dále se dá vypozorovat formace "hlava a ramena", která přibližně určuje cílový bod pro začínající klesající trend. Je tedy možné ji k předpovědi pravděpodobného poklesu také využít.

Změřením výšky centrálního vrcholu (hlavy) ve formaci získáme pro brazilské ETF úroveň necelých 62, tedy o 6 procent méně než současnou cenu. Celkový pokles od prosincových 80 by byl více než 22 procent. To už je slušná korekce. indické akcie

Indický iPath MSCI India Total Return Index ETN vykazuje pouze slabé signály medvědího trendu. Trend je od března stále rostoucí, v kratším období se odrazil od červencového minima. Momentum a objem však vykazují stejné problémy jako u ostatních zemí BRICu.

akcie mladých trhů

Obecně tyto signály technické analýzy nevěstí nic dobrého ani pro ostatní rozvíjející se trhy. iShares MSCI Emerging Markets Index Fund zaznamenal minulý měsíc falešné proražení rezistence a v tomto měsíci proražení trendové čáry.

Investoři tak zřejmě přelévají peníze z rizikovějších aktiv do těch bezpečnějších. Nálada na trhu je opatrnější.

Zdroj: Barron's