Dluhy: Zapomeňte na Řecko, sledujte Kalifornii, varuje Pimco
|

Dluhy: Zapomeňte na Řecko, sledujte Kalifornii, varuje Pimco

Držitelé kalifornských dluhopisů počítají vrásky. Pimco totiž, společně s dalšími velkými investory, očekává, že se výnosy z dluhopisů na delší dobu vrátí na rekordní úrovně z léta 2009, tedy z doby, kdy Kalifornii, osmou největší světovou ekonomiku, zachvátila fiskální krize. To pravděpodobně srazí cenu kalifornských dluhopisů.

Státní dluhopisy Krize Kalifornie Zadlužení

CDS = credit default swap

Úvěrový derivát, který slouží k přenosu úvěrového rizika mezi dvěma protistranami. Strana, která koupila kontrakt CDS, se chce zajistit proti riziku úvěrového selhání podkladového aktiva. Na druhé straně, prodávající se zavazuje uhradit ztrátu v případě zmíněného selhání. Za tuto ochranu si prodávající strana nechává platit určitou prémii.

Trh s CDS zajišťujícími investice do kalifornského dluhu pouze podtrhuje obavy investorů. CDS na kalifornské dluhopisy posílily od října 2009 o 97 procent. Na 10 milionů dolarů v kalifornských bondech nyní připadá 314 tisíc dolarů v příslušných CDS.

Riziko nesplacení se přitom v Kalifornii týká dluhopisů za celkem 73 miliard dolarů. Podle Billa Lockyera, který má na starosti kalifornskou státní kasu, však nehrozí, že by země svým závazkům nedostála.

Rozdíl výnosu amerického a kalifornského 30letého dluhopisu

Kalifornský dluhopis podléhající zdanění splatný v roce 2039 aktuálně vynáší téměř 8 procent. To otevírá více než 3procentní prostor (spread) mezi výnosem kalifornského a amerického státního dluhopisu splatného ve stejné době.

To samozřejmě nabízí skvělou příležitost pro ty, kteří věří, že Kalifornie nepadne a že politici nedopustí, aby došlo k nesplácení jejích dluhopisů. Nakonec většinu kalifornských dluhopisů drží individuální investoři, tedy voliči. Riziková investice logicky nabízí nadstandardní výnos.

Federální pomoc? Omezená

Zároveň je však nepravděpodobné, že Kalifornie získá pomoc od Kongresu a prezidenta Obamy ve výši, kterou si Terminátor v jejím čele představuje. Požadovaných 7 miliard dolarů je v rozporu s představami federálních politiků, především demokratů, kteří kritizují Schwarzeneggerova úsporná opatření. Rafael Costas a Sheila Amoroso, šéfové oddělení místních obligací z kalifornské Franklin Templeton Investments, která je majitelkou zhruba 65 miliard dluhu spadajícího do Kalifornie (nejen státních, ale také dalších typů dluhopisů) v lednu vzkázali klientům, že se mají soustředit na možné zisky z kalifornských aktiv. Nejistota okolo státního rozpočtu se podle nich investorů nedotkne.

"Kalifornie má problémy a stojí před některými klíčovými otázkami, ale k nesplácení dluhopisů podle nás nedojde."

Kenneth Naehu z Bel Air Investment Advisors, která v Los Angeles investovala přes 2,5 miliardy dolarů, na sklonku roku 2009 prodával kalifornské dluhopisy. A nechystá se je znovu nakupovat. Podobně se podle něj zachová i řada investorů, od kterých naopak Bill Lockyer z ministerstva financí očekává nákupní objednávky na další dluhopisy.

Kalifornie na konci loňského října prodala dluhopisy za více než 3,4 miliardy dolarů. Zhruba 72 procent kupujících byli právě investoři, o kterých hovoří Naehu i Lockyer. "Trh ovládají individuální investoři," upozorňuje Naehu. "A ti nemají velkou chuť riskovat."

Riziko bankrotu se Kalifornie týká, alespoň podle žebříčku CMA

Příští týdny dají za pravdu jen jednomu z nich. Pokud čas ukáže, že pravdu má právě Naehu a další pesimisté, nejzazší varianta v podobě federální sanace kalifornského rozpočtu získá na významu.

Zdroj: Business Insider