5 důvodů ke krátkodobému optimismu
|

5 důvodů ke krátkodobému optimismu

Credit Suisse doporučuje investorům nakupovat akcie. Ty v prvních měsících roku 2010 prošly mírnou korekcí loňského růstu. Krátkodobě však mohou investoři na akciovém trhu zajímavě vydělat.

Světové akcie

Ačkoli se švýcarská banka ve svém výhledu na celý rok 2010 zařadila mezi medvědy, první pololetí letošního roku vidí optimisticky.

Světové akcie

Několik posledních měsíců byly trhy nervózní hned z několika důvodů. Hlavním je starost o schopnost některých zemí splácet své dluhy; dalším nejistota nad dalšími kroky Fedu; zpřísňování oficiální finanční politiky Číny; a nakonec obavy ze zavádění bankovní regulace.

Citi: Akcie jsou tak levné, že mohou v klidu přečkat "dluhovou" krizi

Bernanke: Sazby budou ještě dlouho nízké

Credit Suisse našla 5 důvodů k optimismu. Zmíněné obavy jsou podle jejích analytiků přehnané.

1. Řecko? Chce to klid!

Podle Credit Suisse nepovede řecká krize ke globálnímu kolapsu na dluhopisovém trhu. Výnosy amerických, japonských i německých dluhopisů klesají, stejně jako cena zlata. A to je sotva známka finanční krize.

Banka přirovnává problémy v některých oblastech Evropy k situaci Kalifornie ve Spojených státech. Přijde prudká deflace, ale problém zůstane omezen jen na danou oblast. Nepřijde globální dluhopisová krize, minimálně do doby, než si soukromý sektor začne brát více úvěrů. Vlády platí stále poměrně nízké úroky za své půjčky v porovnání s HDP – 1,3 procenta ve Spojených státech.

Riziko vidí jen ve Spojeném království, a to v souvislosti s případným vznikem menšinové vlády po letošních volbách. Credit Suisse - důvody optimismu

2. Čínská růstová bublina? Můžeme závidět.

Zpřísňování v Číně není podle Credit Suisse velkou hrozbou. Ekonomický růst bude dosahovat stále zhruba deseti procent, dokud nedojde k ekonomickému (ne finančnímu) přehřátí. To povede k prudkému růstu mezd a vývozních cen.

Opce varují: Riziko pádu čínských akcií dosahuje rekordních hodnot

Realitní bublina v Číně: Zpověď insidera

3. Poptávku po dluhopisech neohrozí kroky Fedu

Co se stane, až Fed přestane nakupovat dluhopisy a sypat tím peníze do systému? O tom již byly popsány stohy papíru. Kvantitativní uvolňování však podle Credit Suisse bude pokračovat, ať už centrální banky udělají cokoli.

Credit Suisse - nálada na akciovém trhu

Motorem nákupů dluhopisů se totiž podle analytiků stane bankovní sektor. A celkové monetární prostředí je stále velice uvolněné.

4. Regulace banky nezmění

Základní obrázek bankovního sektoru se regulací sotva nějak významně změní. Banky jsou už nějakou dobu poměrně levné. A regulace jejich hodnotu neovlivní – Credit Suisse stále oceňuje poměr rizika a zisku v tomto sektoru.

5. Růst nezaměstnanosti zpomalí

Credit Suisse očekává v příštích měsících zlepšení na trhu práce. A právě nezaměstnanost je jednou z největších překážek na cestě k ekonomickému zotavení. Lepší čísla z trhu práce pomohou také akciím.

Růst americké nezaměstnanosti se zastavil. Odpracovaných hodin je sice o 9 procent méně, HDP je však pouze 2 procenta pod svým vrcholem. Podle švýcarské banky se bude zlepšovat situace ve všech sektorech kromě zemědělství.

Podle Credit Suisse se tak mohou akciové trhy vyšplhat téměř o 10 procent výš. Ve druhé polovině roku se však trh začne chovat jinak. Investoři by tak měli nyní nakupovat s výhledem na několik měsíců.

Zdroj: Pragmatic Capitalism