Komodity: Doba levné ropy je pryč
|

Komodity: Doba levné ropy je pryč

Trh s ropou zažil nejdrastičtější pokles poptávky od 80. let minulého století, přičemž nabídka je evidentně dostatečná. Čeká nás další "ropný šok" v roce 2012?

Komodity Ropa
Ronald Stöferle

Analytici rakouské Erste Group očekávají v první polovině roku 2010 ceny ropy mezi 90 a 100 dolary za barel, ve druhém pololetí naopak pokles, který průměrnou letošní cenu ropy udrží okolo 72 dolarů za barel.

"Domníváme se, že cena ropy je evidentně přemrštěná. I když se poptávka významně zvýšila – zejména v rozvíjejících se zemích – je ještě pod svým maximem. Kromě toho jsme kritičtí vůči slepé víře v čínskou ekonomiku jako motor oživení a růstu. Čína nemůže být a nebude jediným motorem globálního oživení, a ani jedinou nadějí na zvýšení poptávky po ropě," říká komoditní analytik Erste Ronald Stöferle. "Strukturní problém ropy se v posledních měsících evidentně zmírnil a my se domníváme, že diskuze o ceně ropy by se měly znovu zaměřit na stranu nabídky."

Pomohou mladé trhy světové poptávce po ropě?

Globální stimulační opatření přijatá vládami a centrálními bankami a téměř celosvětová politika prakticky nulových úroků vyvolaly v roce 2009 znovuoživení investic do komodit. Podle zprávy Barclays zaznamenala oblast komodit v loňském roce příliv investic převyšující 60 miliard USD.

Dalším důvodem zvyšující se ceny ropy byl samozřejmě slabý dolar. Pětiletá korelace cen ropy a kurzu EUR/USD jsou nyní na hodnotě 88,2 %.

Cena ropy po započtení inflace

Ropa za 80 USD = levná ropa?

Iluze "nízké" ceny ropy pravděpodobně vychází ze skutečnosti, že mnoho subjektů na trhu považuje historické maximum téměř 150 USD za výchozí hodnotu.

Dnešní cena ropy však převyšuje dlouhodobý průměr ve výši 30,9 USD a medián ve výši 24 USD o více než 100 %. I při zohlednění inflace je dnešní cena ropy vysoká. Vývoj ceny ropy od roku 2006

Světová produkce ropy

OPEC podle všeho považuje za optimální cenu mezi 70 a 80 dolary. Na jedné straně je tak nízká, že příliš nezatěžuje křehkou ekonomiku, na druhé straně při této ceně nejsou alternativní zdroje (například ropné písky, hlubokomořská těžba) ekonomicky atraktivní.

Ropy je dostatek. Dokud se vyplatí těžba

Na této úrovni nejsou vážnou hrozbou pro ropu ani alternativní zdroje energie, pomineme-li význam dotací (větrná a solární energie). Podle OPEC je cílem dnešních cen uspokojit producenty i spotřebitele.

Nabídka ropy je dostatečná. Jak dlouho?

OPEC v současné době produkuje téměř 60 % celkové těžby, ovšem drží přes 80 % zásob. Ekonomická i politická síla OPEC se budou nadále zvyšovat; Světová energetická agentura (IEA) očekává, že OPEC bude mít 80procentní podíl na zvýšení těžby. IEA však vydala první varování, v němž tvrdí, že k vážné ropné krizi může dojít do roku 2020.

Na základě analýzy 800 ropných polí IEA dospěla k závěru, že pokud se bude poptávka vyvíjet obdobně jako dnes, bude třeba do roku 2030 objevit nová ložiska ropy produkující 40 milionů barelů denně, tedy čtyřnásobek denní produkce Saúdské Arábie. Jedině tak lze zabránit dlouhodobému cenovému šoku.

V současnosti je ropy dostatek, ale struktura nabídky indikuje v dlouhodobém výhledu podstatně vyšší ceny. Ropa loni občas prodávala za mezní výrobní náklady, což řadě ropných států způsobilo nemalé finanční těžkosti. Ty reagovaly omezením investic ve výši téměř 100 miliard dolarů. Z toho by mohl pramenit čtvrtý ropný šok v roce 2012 nebo 2013. "Hrozí nám riziko další ropné krize, až poptávka někdy v roce 2014 nebo 2015 překročí nabídku. Do poloviny příštího desetiletí nebudeme mít dost ropy a plynu," poznamenal už loni v září Christoph de Margerie, generální ředitel společnosti Total.

Poptávka po ropě během krize klesla

Vůbec poprvé od roku 1983 klesla světová poptávka po ropě dva roky po sobě (2008: -0,3 % na 85,7 mil. barelů denně, 2009: -1,6 % na 84,3 mil. barelů denně). Analytici se shodují, že v roce 2010 lze očekávat průměrný nárůst ve výši 1,4 % (1,2 mil. barelů denně). IEA předpokládá, že do roku 2050 se celosvětová poptávka po energiích zdvojnásobí. Do roku 2030 se očekává prudké zvýšení poptávky po ropě z dnešních 85 na 105 mil. barelů denně.

Ačkoli alternativní zdroje energie postupně nabývají na významu, ropa a zemní plyn budou nadále pokrývat většinu poptávky po energiích (60 % v roce 2008, 58 % v roce 2030).

Spotřeba energie ve srovnání s HNP

"Achillova pata" ceny ropy spočívá ve vysokých zásobách, protože současný převis nabídky vytváří tlak na cenu. Jakmile bude poptávka uspokojována především ze zásob, pohyb spotřeby směrem dolů se opět zrychlí. Proto Erste Group očekává, že po skončení globálních stimulačních programů (za předpokladu, že nebudou nahrazeny jinými programy) se poptávka po ropě opět sníží.

Severní Amerika představuje 4,5 % celosvětové populace, ale spotřebovává 28 % globální produkce energie. V Číně má auto méně než 4 % obyvatel, ve Spojených státech téměř 78 %.

Vzhledem k převisu nabídky ropy analytici Erste Group neočekávají, že by se ropa trvale obchodovala za ceny přesahující "magickou" hranici 100 dolarů za barel. Trh se zdá být pro rok 2010 vyvážený. Jedině široké, trvalé, a především celosvětové ekonomické oživení by mohlo vyvolat nedostatek ropy na trhu. Proto Erste Group předpokládá v druhém pololetí změnu trendu na ceně ropy a její průměrnou cenu 72 dolarů za barel v roce 2010.

Zdroj: Erste Group Bank