Rok na akciových trzích: Co se změnilo?
|

Rok na akciových trzích: Co se změnilo?

Akciové indexy se tváří silně, ale obavy investorů přetrvávají. Za poslední rok se totiž změnilo víc, než jen hodnota portfolií. Dnešní podmínky na finančních trzích jsou zcela odlišné od těch před rokem. Tehdy se indexy zastavily po více než 17měsíčním propadu. Například index S&P 500 ztratil více než polovinu ze své hodnoty.

Světové akcie Volatilita

"Lidé zapomínají, jak bezútěšný stav v té době panoval. S&P 500 klesl v období od října 2007 do loňského března o 57 procent. Velmi málo lidí mělo odvahu dát peníze zpět do akcií," říká Martha K. Pomerantz, hlavní investorka Lowry Hill Investment Advisors. Index S&P 500 však nezahálel a od březnových minim si připsal přes 60 procent. I přes tento raketový růst zůstává téměř 30 procent pod svým historickým maximem z 9.října 2007.

Zatímco se ceny zotavily, účinky této divoké jízdy zanechaly na trhu hluboké šrámy. V novém tržním prostředí sledujeme hlavně pokles volatility, nálady a výkonu jednotlivých akciových titulů.

VIX

1. Volatilita

Podle indexu VIX (Chicago Board Options Exchange SPX Volatility Index) je S&P 500 jako na houpačce. Poslední klidné období z let 2004 až 2006 vystřídal vrchol z 20. listopadu 2008, kdy se kolísavost akcií vyšplhala na rekordních 80,9 bodu. Od té doby klesala až na hodnotu z loňského března, která se zastavila na 40 bodech.

"Od té doby se VIX jen pohyboval u dna. Jedním z uklidňujících vlivů byla rozhodnost FEDu a amerického ministerstva financí," podotýká Todd Colvin, viceprezident MF Global. Hodnota indexu VIX byla na začátku března pod 20 body.

MSCI vs. S&P 500

2. USA a zbytek světa

Přesně před rokem ekonomové odhadovali, že se USA utopí ve finančních problémech. Živnou půdou pro investice tak měl být zbytek světa. Nyní se ovšem celosvětově jeví americký trh jako přijatelný.

V roce 2009 americké akcie za zbytkem světa zaostávaly. Index MSCI rozvíjejících se trhů vyrostl o 74,5 procenta, kdežto S&P 500 vzrostl za rok 2009 pouze o 23,45 procenta.

Letos je opět vše jinak. S&P 500 zatím roste rychleji než mladé trhy, ačkoli rozvíjejícím se ekonomikám se hospodářsky daří lépe než Spojeným státům.

3. Růst vs. hodnota

Investoři většinou rozdělují akcie do dvou kategorií: na růstové akcie, které jsou rychlejší a citlivější na ekonomické změny, a "value" tituly, které jsou pomalejší, ale stále stabilní a odolné. Tyto "velké" firmy často vyplácejí dividendu, zatímco růstové často zisk reinvestují s vidinou dalšího růstu.

V tomto roce jsou zatím oba typy na stejné úrovni. "Growth Index" je na hodnotě 0,5 procenta a "Value Index" na 1,5 procentech.

4. Jednotlivé sektory

To, jaké akcie jsou zrovna v módě, se poslední dobou mění na Wall Street velice rychle. Jeden měsíc upřednostňují investoři energetický sektor, další měsíc finanční sektor. V roce 2009 však jednoznačně zvítězil sektor technologický.

S&P 500 technology

Index S&P 500 informačních technologií si loni připsal 59,9 procenta – o 36,5 procentních bodů více než samotný index S&P 500. Před druhým nejlepším sektorem je to náskok o téměř 15 procent.

Navzdory všem změnám zůstává názor investorů na nejhorší sektor stejný. Jedná se o sektor telekomunikací, který zahrnuje takové tituly jako AT&T nebo Verizon. Tento sektor zaostal za všemi a vyrostl o pouhých 2,6 procenta. A ani v roce 2010 si nepolepšil. Zůstává na posledním místě se ztrátou přes 10 procent.

5. Sentiment

Jedním ze způsobů, jak posoudit a rozpoznat náladu investorů, je sledovat, kolik peněz proudí skrz podílové fondy. Podle společnosti TrimTabs Investment Research bylo v lednu vloženo do akcií více než 6 miliard dolarů. Jde o posun, jelikož za rok 2009 se podílovým fondům podařilo z akciových trhů stáhnout přes 31 miliard dolarů. Po dobrém prvním měsíci letošního roku se však nálada změnila a v únoru šlo opět o vybírání zisků v hodnotě 7,8 miliardy dolarů.

U investorů je tak stále patrná opatrnost a ostražitost. Radši kupují bezpečné státní a podnikové dluhopisy, a to i přes extrémně nízké úrokové sazby.

Zdroj: BusinessWeek