Tuzman (KIT Digital): Vyděláme daleko víc než naše konkurence
|

Tuzman (KIT Digital): Vyděláme daleko víc než naše konkurence

Jsou to přibližně dva měsíce od vstupu technologické společnosti KIT digital na parket pražské burzy. Obavy, že akcie KITD budou jedny z nejméně obchodovaných společností se naplnily, a jeho kurz navíc kurz zaostavá za výkonností hlavní indexu PX. Její šéf Tuzman vidí vyhlídky svého byznysu velice slibně. O své pocity z obchodování na pražské burze, hospodaření a strategiích pro rok 2010 mluvil v uzavřeném kruhu několika burzovní analytiků a redaktorky Investičního webu.

KIT digital

IW: Proč jste vstoupili právě na pražskou burzu?

Kaleil Isaza Tuzman (KIT): Myslím, že bylo důležité být kotovaní v Evropě, protože 60% našich tržeb pochází z Evropy. Praha pro nás byl způsob, jak dát najevo dodatečný signál našim zaměstnancům, věřitelům apod., že jsme hrdí na to sídlit v Praze. Nikdy jsme otevřeně nečekali, že bychom zde čerpali zdroje kapitálu, a ani jsme to nepotřebovali. Pokud jsme hledali burzu pro evropskou kotaci, spíše se jednalo o Londýn. Většina small cap technologií sídlí v Bostonu nebo New Yorku, v druhé řadě v Chicagu a Dallasu. 95% institucionálního kapitálu věnovaného do CAP technologií se nachází právě v těchto městech, takže když budeme chtít zvýšit kapitál, půjdeme tam. Kotace v Praze byla spíše otázkou otevření dveří lokálním investorům, kteří by mohli mít na této společnosti zájem. Samozřejmě každý už si vybere sám, jestli do otevřených dveří vstoupí. My se zaměřujeme na NASDAQ, ten určuje cenu akcie.

IW: Proč si myslíte, že akcie KIT Digital od svého uvedení na pražskou burzu poměrně klesly?

KIT: Od vstupu akcií na pražskou burzu cena akcií KIT Digital na NASDAQu vzrostla o 9-10%. Jediný důvod, proč akcie na pražské burze spadly o 7-8%, byla 60 centová negativní arbitráž v prvním dni obchodování v Praze. Pražská burza totiž zahájila obchodování v době, kdy americký trh ještě otevřený nebyl, takže na pražském trhu cena akcií vzrostla o 60 centů. Podle mě to nemělo smysl, protože se nedalo čekat, že by americký trh dostihl pražskou cenu. Americký trh prostě obchoduje tak jak obchoduje a pražské akcie zaznamenaly v několika dalších dnech korekci na úroveň Spojených států. Pro nás je složité to kontrolovat. My se musíme zaměřovat na likviditu a 97-98% naší likvidity je na NASDAQu, kde obchodujeme 800 000 dolarů denně. V Praze je toto číslo mnohem menší.

IW: Proč? Co na to říkáte?

KIT: Nevím, co se stane s likviditou na pražské burze. Může zůstat velmi nízká a nikoho to zajímat nebude. SPO tady uskutečňovat nebudeme. Samozřejmě se to nedá nikdy říct s jistotou, ale institucionální investoři vyžadují likviditu a důvěřují tomu, koho znají. Mě osobně se v Praze líbí, žije tu celý náš manažerský tým a myslím, že audiovizuální talent v České republice je lepší než kdekoliv jinde na světě. Proto Google, Skype a další firmy mají výzkumná a vývojová centra právě tady. Nejsou kotovaní na burze, ale za scénou se odehrává hodně. Daňové podmínky jsou tu také dobré. Na pražskou burzu se ale nezaměřujeme, protože kapitál tady nezvýšíme.

Sledujte aktuální kurz akcií KITD

Investičníweb.cz (IW): Jak si vaše společnost v současnosti vede a jaká je vaše strategie?

KIT: Jsme světovým leaderem v oblasti IP videa. Naše tržby jsou v současnosti 5,5-6 milionů dolarů měsíčně, 900 000 dolarů je měsíční operativní cash flow a 500 000 dolarů volné cash flow na měsíční bázi. Investujeme do derivátů, akcií i opcí. Když rostou ceny akcií, zachycujeme ztrátu na účetním základě, protože to poznamenává cenu derivátů. To není hotovost. Většina sofistikovaných investorů v oblasti technologií tomu rozumí, protože i jiné firmy se s tím potýkají. V České republice jsme pravděpodobně první taková společnost a myslím, že investoři jsou zde trochu zmatení. Ve skutečnosti to zaměňují s čistou ztrátou, což je účetní pojem. My peníze neproděláváme, my je vyděláváme. Vyděláváme víc než jakákoliv jiná firma v tomto sektoru a máme jednu z největších čistých marží v sektoru software jako služby globálně, což považuji za důvod růstu akcií společnosti od příchodu nového managementu a mojí pozice generálního ředitele v roce 2008. Sektor roste mezi 50 – 100% ročně. V posledních několika letech jsme vzrostli o 65% organicky a o zhruba 25% díky akvizicím, celkem tedy o 90% ročně. A to je naše strategie – 60-70% růst byznysu a asi 30-40% růst díky akvizicím.

IW: Jaký očekáváte vývoj do budoucna?

KIT: Věříme, že od nynějška za rok bude mít naše společnost vyšší hodnotu. Věříme našemu businessu a chceme být „dražší“. Před příchodem nového managementu ztrácela společnost 2,4 milionů dolarů měsíčně. My jsme zajistili společnosti ziskovost. Tento rok očekáváme organické tržby 75 milionů dolarů, to znamená bez akvizic. Dále očekáváme 17,5% marži operativního cash flow.