3 akcie o třetinu levnější než zbytek trhu
|

3 akcie o třetinu levnější než zbytek trhu

Určovat akcie výhodné ke koupi pomocí poměru ceny akcie k (očekávanému) zisku bývá ošidné. Přesto se napříč sektory dají najít tituly, jejichž P/E doslova svádí k nákupu.

Světové akcie Akciové tipy Investování

P/E ratio

Poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku na akcii. Nižší hodnota je považována za znak větší atraktivity pro investory.

Do ukazatele P/E mohou vstupovat faktory, které jej výrazně vychylují. Příkladem mohou být akvizice, investice a další jednorázové položky, které pochopitelně ukrojí notnou část zisku, a zvyšují tím celkový poměr ceny akcie k tomuto zisku.

U P/E, kde zisky (E) jsou predikce, například na celý letošní rok, může zase hrát roli přehnaný optimismus. Proč tedy nevzít zavděk reálným profitem v roce 2009? Tato data jsou sice "tvrdá", skutečná, ovšem celý svět a s ním většina firem a celých sektorů byly zasaženy krizí – čísla tak mnohdy sice přesně popisují výkonnost firem v tomto období, nejsou však směrodatná pro investory, neodrážejí atraktivitu titulů.

V neposlední řadě je otázkou, zda za cenu akcie (P) považovat pouze cenu na jejím domácím trhu, průměr ze všech trhů, kde je obchodována, a podobně. A co teprve ceny opcí – jak je do tohoto ukazatele zahrnout?

Dnešní 3 tipy jsou výsledkem snahy alespoň trochu eliminovat a zprůměrovat tyto vlivy.

  • Do zisku byl započítán průměr uplynulých čtyř "krizových" čtvrtletí a čtyř "optimistických" odhadů pro jednotlivé kvartály letošního roku.

  • Jednorázové položky nebyly do zisků vůbec započítávány.

  • Ze seznamu vypadly všechny firmy, které za uplynulý rok nevykázaly zisk nebo nejsou ziskové pro letošní rok v odhadech analytiků – to vyřadilo celou řadu bankovních titulů.

  • Ze zbytku byly dále vyřazeny firmy, kterým za uplynulý rok nerostly tržby oproti roku 2008. Růst tržeb byl brán jako prorůstový signál pro další období.

Průměrné P/E firem, které prošly tímto sítem, bylo téměř 20. 3 uvedené společnosti jsou tedy minimálně o třetinu levnější. Které to jsou? Akcie GameStop (v USD za akcii)

GameStop

P/E: 7,6

V únoru odešel z firmy finanční ředitel, a to po necelém půlroce ve funkci. To nevypadalo jako dobré znamení. Arvind Bhatia, který titul sleduje v investiční bance Sterne Agee, však po čtyřech konzultacích s vedením GameStop uklidnil své klienty, že bývalý finanční ředitel zkrátka jen kývl na výhodnější nabídku práce od společnosti Wal-Mart.

Výrobce videoher loni investory zklamal, ovšem především proto, že sama společnost dříve čekala zářivé růsty. Akcie letos klesly o 20 procent a za celý rok o 31 procent. Loni však rostly tržby a zisk klesl jen mírně. Ve výsledku jde tedy o finančně silnou firmu s jasným růstovým potenciálem. Dokázala poměrně dobře zvládnout krizi, například díky prodeji použitých videoher. Jednociferné P/E vyzývá k nákupu.

Akcie L-3 Communications (v USD za akcii)

L-3 Communications

P/E: 11,7

Výrobce vojenské techniky je pro investory zajímavý jako takový "investiční fond". Newyorská firma se soustředí na akvizice, úspory nákladů a silnou cash-flow. Samotnou výrobu špionážní techniky, leteckých součástek a komunikačních zařízení postupně přesouvá na firmy ve svém portfoliu.

Potenciální i současné investory samozřejmě musejí poněkud odrazovat škrty v amerických výdajích na obranu. Ty tvoří dlouhá léta více než čtvrtinu federálního rozpočtu. Přesto však společnosti L-3 rostou tržby i zisky a vyplácí dividendu 1,7 procenta. Její akcie jsou proto levné, nehledě na další možné úspory v armádních výdajích.

Akcie McKesson (v USD za akcii)

McKesson

P/E: 13,4

Společnost distribuuje léky a zdravotnické pomůcky. Navíc je hlavním provozovatelem informačních systémů ve zdravotnických zařízeních. Měla by proto nepochybně těžit z toho, že americká vláda tlačí na nemocnice, aby modernizovaly správu svých dat.

Tržby a zisky stabilně rostou a firma má více hotovosti než dluhů. Charles Rhyee, analytik Oppenheimer, v únoru sdělil, že McKesson pravděpodobně brzy tuto hotovost použije. Zda to bude na akvizice, nebo na zpětné odkupy akcií, je jedno – výsledkem může být podle Rhyeeho růst zisku na akcii o 30 centů i více. Odhady trhu počítají se ziskem 4,62 USD/akcii ve fiskálním roce, který končí letošním březnem. To by znamenalo meziroční růst o 8 procent.

Zdroj: Smartmoney.com