Měny: Když posílí čínský jüan
|

Měny: Když posílí čínský jüan

února předvídal Jim O’Neil, hlavní ekonom z Goldman Sachs, že Čína dovolí posílit svou měnu až o 5 procent, aby zpomalila růst nejrychleji rostoucí světové ekonomiky. Jim O’Nеil možná jen tipuje, ale zdá se, že má slušný náhled na celou situaci.

Čína Čínský jüan

Okamžitý dopad

Řekněme, že by k tomu skutečně došlo a v dohledné budoucnosti by Čína výrazně upravila hodnotu své měny k dolaru. Můžeme předpokládat 5 % - co by to znamenalo?

juan vs. dolar

Pokud se Čína rozhodne pro výrazný krok, znamená to, že mění svůj směr. V nedávné době se Čína rozhodla k utažení měnové politiky a jsou náznaky, že dochází k přehřátí ekonomiky, které se ani samotným Číňanům nelíbí. Umělé posílení měny by dalo za pravdu Chanosovi, který věří, že v Číně je investiční bublina.

Z pohledu Číny, kde dochází k masivnímu budování infrastruktury, nemovitostí a měst, je rozhodně nejmíň oblíbeným krokem posílit měnu a utáhnout monetární politiku. Pokud argumenty na zastavení ekonomických stimulů převažují nad jejich pokračováním, pak bude spousta nově pořízených vybavení a budov nyní nevyužita.

Dopad na jiné měny?

Pokud by čínský jüan skutečně posílil, došlo by k tomu ve velmi nevhodné době. Čínská měna je vázána na dolar, přitom dolar v posledních dvou měsících posílil o 10 procent vůči euru. Tím pádem by čínská měna posílila stejnou měrou i vůči eurozóně – dalšímu velkému trhu pro čínské exporty. Pokud jüan posílí vůči dolaru o 5 % a dolar zůstane na současných úrovních, pak by to představovalo 15% posílení vůči euru – za necelých 60 obchodních dní.

Při nezměněných okolnostech by byl celkový dopad velmi výhodný pro eurozónu i Brazílii, částečně výhodný pro USA a nevýhodný pro Čínu. Může to být určitá výhoda pro velké americké exportéry, ale jakékoliv výhody v cenách budou zajisté kompenzovány poklesem poptávky. Všichni Američané nakupující v Wal-Martu nebo Home Depotu pocítí vyšší ceny levného zboží importovaného z Číny.

Pokud se tak stane, pozornost se zaměří i na Hongkongský dolar. Trh bude čekat, že musí také posílit. I kdyby k tomu nedošlo, mohlo by dojít k přílivu spekulativního kapitálu na kurz HKD/USD, což by centrální banku k posílení donutilo.

Předpokládalo se, že Čína je globálním zdrojem růstu. I když ještě před měsícem byly takové předpoklady, bude je potřeba nyní revidovat a přehodnotit. Před rokem se mluvilo o raketovém růstu, nyní se Čína snaží utáhnout si opasek a její cesta nevypadá už tak snadně. Evropa je zahalena ve smutečním závoji. Celková situace se tak nejeví jako jeden velký růstový příběh. Při použití měřítka parity kupní síly (purchasing power parity) lze říct, že Číňané by měli k tomuto kroku přistoupit, až když bude euro mírně podhodnocené. To se ale vůbec neděje. Naopak k nelibosti Číny posiluje dolar, na který mají svou měnu navázanou.

Pokud vnímáte čínské kroky jako deflační, mohlo by to zahájit medvědí trh na komoditách. Všechny nyní padají. To by mohlo pokračovat.

Zlato může být zajímavé. Řekněme, že dolar bude na úrovni 1,30 USD/EUR. Pokud bude komoditní trh následovat vývoj dolaru, pak bude klesat, v čele se zlatem.

Teoreticky by silnější čínská měna měla pro Čínu znamenat slabší exporty a více importů. To by zastavilo růst jejich devizových rezerv. Kdo pak bude nakupovat všechny dluhopisy emitované v roce 2010? V současné době je těžké hledat další zájemce. Snad jedině FED by mohl rozšířit program nákupu státních dluhopisů, aby pokryl jejich nabídku.

Výše uvedené jsou jen možné scénáře budoucího vývoje po přečtení měnového reportu od Goldman Sachs. Ale možná k posílení čínské měny nakonec ani nedojde.

Zdroj: Goldman Sachs