BlackRock: Oživení je skutečné, jsme optimisté
|

BlackRock: Oživení je skutečné, jsme optimisté

Bob Doll, hlavní akciový stratég investiční společnosti BlackRock, je hodně optimistický, pokud jde o další vývoj akciového trhu. Liší se tím od svého bývalého kolegy z Merrill Lynch Davida Rosenberga, který současnému růstu nevěří.

Býčí trh Světové akcie
Bob Doll

Podle Dolla má oživení reálné základy a doporučuje investorům "naskočit do vlaku rizikovějších aktiv" (akcií) dřív, než jim ujede.

Minima z března 2009 považuje za definitivní. Postupné stahování vládní podpory prý jen ukáže, že oživení už je zkrátka tady a nezastaví se.

"Jsme rok od toho nejhoršího, co akciový trh za dlouhá léta potkalo. Vyhlídky na rizikovější aktiva jsou pro letošní rok velice příznivé. Podle mnohých je sice proces zotavení živen uměle, především vládními intervencemi, a až jejich omezení ukáže pravý stav věcí," píše Doll v aktuálním reportu klientům.

Bude pokračovat býčí sprint?

"Pesimismus je však po tak hluboké recesi normální. Historie ukazuje, že ekonomika se téměř vždy nové situaci přizpůsobí a začne znovu růst. A podle nás to bude případ současnosti."

Zotaví se i trh práce

Doll je býkem, i pokud jde o pracovní trh ve Spojených státech. Podle něj ve 2. čtvrtletí vznikne 300 tisíc nových pracovních míst.

"Napomohou tomu všechny čtyři hlavní pilíře růstu počtu pracovních míst – sezónní práce, produktivita, zisky firem i délka průměrného pracovního týdne. Ty všechny aktuálně rostou," vysvětluje svůj optimismus Doll. Peněz "teče" do akcií stále více. To potvrzuje příklon investorů k riziku.

"Vracejí se na trh. Po několika slabších týdnech v lednu a v únoru roste objem peněz investovaných do akcií již téměř měsíc. Investice do akcií mají smysl, především v době všeobecné nervozity okolo vládních dluhopisů v zemích s velkými deficity."

BlackRock je jedním z největších správců aktiv na světě. A bylo by hloupé názor jejího hlavního akciového stratéga ignorovat, ať už patříte mezi letošní akciové býky, nebo naopak věříte ve výraznější korekci akciového trhu.

Zdroj: Pragmatic Capitalism