Americká akciová kultura v ohrožení
|

Americká akciová kultura v ohrožení

Podílové fondy se v lednu opět vrátily k akciím. A to po dlouhé době. Na 70procentní akciovou rally, které jsme byli svědky od března minulého roku, totiž reagovaly po většinu roku 2009 minimálně. Od srpna 2009 dokonce snížily nákup akcií na úplné minimum. V lednu se ale opět začaly chovat normálně. Jejich krátkodobá strategie ale zanechala na akciové kultuře viditelné šrámy.

Podílové fondy

Podle společnosti TrimTabs Investment Research, která provádí průzkum více než 5 500 podílových fondů, a to na denní bázi, je chování investorů více než zřejmé. Od 9. března do konce roku 2009 firma zaznamenala z amerických podílových fondů odliv více než 12 miliard dolarů.

Co je na tomto odlivu peněz tak překvapující? Přišel v době, kdy jsme byli svědky jedné z nejstrmějších rally v historii americké burzy.

Americké akciové indexy v roce 2009

Například Dow Jones Industrial Average vzrostl téměř o 60 procent. Index S&P 500 je na tom ještě o něco lépe, rostl o 65 procent, a index Nasdaq Composite dokonce získal 79 procent.

Ještě překvapivější je však skutečnost, že investoři z podílových fondů vybírali víc peněz s postupnou zesilující tendencí rally. Zpočátku sice reagovali na rally vkládáním malých sum do amerických akciových fondů, ale tento trend se zvrátil na samotném konci léta, kdy investoři začali stahovat své investice. V posledních čtyřech měsících pak vybrali převážnou část zisků. A to je pravý opak obvyklého modelu.

Historie se neopakuje

Například během let 1980 až 1990 investoři téměř na celém světě investovali více peněz do akcií v reakci na růstový trend trhu. Když se indexy začaly propadat, vybírali zisky. Nakonec se však investoři podílových fondů v lednu vzpamatovali a opět začali investovat do akcií.

Charles Biderman, zakladatel a finanční ředitel TrimTabs, dodává: "Investoři před lednovým maximem na NYSE investovali do fondů více než 3,4 miliardy dolarů. A to bylo poprvé za posledních 5 měsíců, kdy jsme viděli nějaký příliv peněz do fondů, a ne odliv. Investoři se snad začali řídit již zaběhnutými pravidly."

Proč tedy investorům trvalo tak dlouho, než se začali chovat tak, jak se předpokládá? Biderman hledá odpověď v něčem, čemu říká "zničenou kulturou domácího kapitálu". A ta má pro akciový trh znepokojivé důsledky. Zhoršuje totiž střednědobé a dlouhodobé vyhlídky pro celý akciový trh.

"Podílové fondy zaměřené na akcie čelí ztrátám ve výši více než 50 procent. Fondy obecně mají výhled pro další desetiletí stále negativní. Velmi špatný se jeví hlavně z hlediska investic do zlata, ropy nebo jiných, na inflaci citlivých aktiv. Bude trvat velmi dlouho, než se vrátí důvěra drobných investorů, aby investovali do akcií a přemýšleli o nich jako o dlouhodobé investici," dodává Biderman.

Biderman předpokládá, že bude trvat několik let, než se akciová kultura opět obnoví. "Investoři do podílových fondů se podle mého názoru budou v příštích letech zaměřovat především na investice do dluhopisů, komodit, rozvíjejících se trhů a neamerických akcií," uzavírá Biderman.

Zdroj: Barron's