Burzovní kalendář 22. 3. - 26. 3. 2010
|

Burzovní kalendář 22. 3. - 26. 3. 2010

Wall Street a s ní celý akciový svět bude v nadcházejícím týdnu ovlivněn především politickou diskuzí před víkendovým hlasováním o důležitých reformách v USA. V kombinaci s technickými faktory by příští týden mohla na trhy "konečně" přijít korekce.

Světové akcie Akcie ČR

Wall Street

Wall Street sice v pátek přerušila osmidenní růstovou šňůru, ale za celý týden dokázaly americké akcie přidat okolo jednoho procenta (S&P 500 +0,86 %, DOW 1,10 %).

V nadcházejícím týdnu mohou o směru hlavních indexů rozhodnout především politici.

"Diskuze nad jednotlivými paragrafy nových zákonů, ať už ve zdravotní reformě, nebo ve zdanění kapitálových výnosů, budou nejspíš negativně ovlivňovat vývoj na Wall Street," říká Robert Pavlik, hlavní stratég v Banyan Partners. (zdroj: AP)

"Krátkodobě jsou důležité trhy překoupené, což znamená vysokou pravděpodobnost korekce v nejbližším období," vidí po technické stránce vývoj Josef Lukáč, obchodník z Leveltrading.

Krátkodobě negativní očekávání má také obchodník s opcemi Josef Košťál (optionsLOCK).

Dlouhodobý výhled však u řady burzovních hráčů zůstává pozitivní. "Nejvýstižnější charakteristikou současného trhu je nedostatek prodejců," tvrdí John Thomas, analytik Financial Kaufman, a dodává: "Do doby, než něco velkého přitáhne prodejce zpátky na trh, je stále prostor pro posouvání laťky výše." (zdroj: CNBC)

Býčí pohled zastávají také zástupci českých traderů, kteří aktivně sledují a obchodují na americkém trhu.

"Akciové trhy, i přes nepříliš jednoznačně pozitivní fundamentální situaci, budou nadále těžit z dlouhodobě rekordně nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování, což motivuje a dál bude motivovat k investování do akciových a komoditních trhů," shrnuje svůj dlouhodobý výhled Josef Lukáč.

Podle Roberta Pavlika (Banyan Partners) bude v dlouhodobém horizontu o vývoji na burzách v New Yorku rozhodovat makroekonomická statistika, a politické faktory, které jsou typické pro příští týden, půjdou do ústraní.

V příštím týdnu budou z makrodat vyčnívat například statistika zboží dlouhodobé spotřeby (odhad +0,9 %) nebo páteční revize hrubého domácího produktu za IV. čtvrtletí (odhad +5,9 %).

Závěr výsledkové sezóny obstará například prodejce elektroniky Best Buy nebo luxusního zboží Tiffany. Mladou ekonomiku zastoupí softwarové společnosti Oracle a Adobe Systems.

datum událost
22-26/3 Výsledková sezóna (Oracle, Best Buy, Adobe Systems, Tiffany)
24/3 Zboží dlouhodobé spotřeby
26/3 Hrubý domácí produkt za IV. čtvrtletí (revize)
26/3 Index důvěry Univerzity v Michiganu

Eurozóna

Západoevropské trhy minulý týden stejně jako Wall Street dokázaly přidat v průměru jedno procento, a to i přes celkovou nervozitu z vývoje okolo řeckých dluhů.

Příští týden se pozornost investorů zaměří na index firemní důvěry IFO v Německu (odhad 95,6 bodu) nebo na pondělní důvěru domácností za celou Unii.

Samý závěr evropské výsledkové sezóny obstará také v Česku podnikající společnost Metro (síť obchodů Makro) nebo italský telekomunikační obr Telecom Italia.

24/3
datum událost
22-26/3 Výsledková sezóna (Metro, Telecom Italia)
22/3 Spotřebitelská důvěra v EU
IFO - index firemní důvěry v Německu

Pražská burza

Pražská burza minulý týden za nevýrazného obchodování v úzkém pásmu stagnovala (index PX -0,01 %).

"Na trzích by mohl pokračovat růstový trend z posledních týdnů, u něhož se však zvyšuje pravděpodobnost, že by mohlo dojít k menšímu vybírání zisků," tvrdí Petr Sklenář, ekonom ze společnosti Atlantik FT, ve své predikci vývoje pražské burzy.

Indexu PX by také mohl být ovlivněn dalším vývojem okolo řešení zadlužení Řecka.

Nejdůležitější českou makroudálostí bude čtvrteční zasedání ČNB, na kterém se však změna úrokových sazeb podle odhadu agentury Reuters nečeká (1,00 %).

"Zvýšení sazeb se pravděpodobně odsouvá až do druhé poloviny roku. Do konce roku očekáváme zvýšení sazeb o půl procenta (2 x 0,25 %)," odhaduje Petr Sklenář.

Česká výsledková sezóna má stále přestávku, a tak z korporátních událostí stojí za zmínku jen valná hromada držitelů warrantů společnosti Orco. V programu valné hromady je schválení návrhu na vylepšení podmínek konverze warrantů do akcií Orco.

Jaký názor má na akcie společnosti Orco Igor Miller, burzovní analytik z Wood & Company?

Investoři budou spíše sledovat hospodářské výsledky a návrh plánu na záchranu společnosti, které budou oznámeny 30. března.

datum událost
25/3 Orco - valná hromada držitelů warrantů
25/3 ČNB - rozhodnutí o úrokových sazbách