Buffett: Pokročilá verze výběru akcií
|

Buffett: Pokročilá verze výběru akcií

Warren Buffett si vysloužil reputaci jednoho z nejúspěšnějších hodnotových investorů na světě. Co přesně znamená vybrat akcie na „Warrenův způsob“ a jak se dají jeho kritéria výběru ještě zdokonalit?

Ocenění

hodnotový (VALUE) investor

Jedná se o typ investora, který nesleduje nejnovější trendy ani neinvestuje na základě aktuálního růstu akcie. Místo toho investuje do společností, jejichž služby a výrobky budou oceněny až za nějakou dobu. Skýtají tak velký potenciál růstu, jinak řečeno právě "skrytou hodnotu".

Jeho holding Berkshire Hathaway (NYSE: BRKA) vlastní podíly v pojišťovnictví, nakladatelství, maloobchodu, zpracovatelském průmyslu a dalších odvětvích v celkové hodnotě kolem 45,8 miliardy amerických dolarů (údaje z června 2009) volně obchodovatelných akcií.

Přesto, jako ostatní ve finančním sektoru, i Berkshire Hathaway byla zasažena složitým ekonomickým prostředím. Přesto v roce 2008, kdy akcie tohoto holdingu poklesly o 31,8 %, opět překonaly index S&P 500, který v roce 2008 spadl o 37 %.

Jak Buffett vybírá společnosti pro své další investice? Co přesně znamená "Warrenův způsob"?

V jednom ze svých výjimečných veřejných vyjádření a oblíbených každoročních dopisech akcionářům Berkshire Hathaway to Buffett vysvětlil velmi jednoduše.

"Kupuji akcie dostupné za přijatelnou cenu"

Ve skutečnosti Buffett používá sofistikované screenery k určení toho, které akcie chce mít ve svém portfoliu. Konkrétně používá těchto pět "screenovacích" parametrů:

1) Zisk po zdanění, včetně amortizace, alespoň 250 milionů dolarů.

2) Čistá marže 15 % a více.

3) Návratnost vlastního kapitálu (ROE) minimálně 15 % za poslední 3 roky a jedno poslední čtvrtletí.

4) Investice každého dolaru musí být taková, aby za posledních 5 let vytvořil svým akcionářům zisk jednoho dolaru.

5) Dostatečná likvidita. Pouze tituly s tržní kapitalizací nad 500 milionů dolarů jsou brány v potaz.

SCREEN akcií

Jde o systém, který z nepřehledného počtu tisíců firem na burze vybere jen několik konkrétních, které naprosto přesně odpovídají zadaným parametrům. Těmito parametry mohou být například segment ekonomiky, výše zisků, procento vyplácené dividendy, velikost firmy, procento zadlužení, a další. Jeden z oblíbených screenerů je například Yahoo Stock Screener http://screen.yahoo.com/stocks.html.

Jeho kritéria výběru akcií rozšířili analytici ze Standard & Poor's ještě o jeden důležitý parametr, podle kterého vybrali akcie, které by mohly zaujmout i samotného "Vědmu z Omahy".

Toto kritérium vyřazuje "předražené akcie" na základě srovnání odhadu pětiletých diskontovaných příjmů společností s aktuální tržní cenou.

Přiložená tabulka obsahuje akcie, které splňují všech šest parametrů. Je důležité si uvědomit, že tyto akcie Warren Buffett nekoupil, ani neoznámil, že je plánuje koupit.

Jednoduše řečeno, jsou to společnosti, které splňují všechna kritéria, která Buffett v minulosti zdůrazňoval, ale ještě s jedním důležitým zlepšovákem.

buffett portfolio
Zdroj: Standard & Poor's