ČEZ: Když sami manažeři říkají "Dost!"
|

ČEZ: Když sami manažeři říkají "Dost!"

Lehce negativní signál vyslali investorům manažeři ČEZu, konkrétně CEO Roman a první místopředseda představenstva Beneš. Prodali své akcie získané z opčních programů, a to celkem 116 tisíc kusů za cenu 908 až 914 Kč za akcii.

ČEZ Energetika

Vedení polostátního energetického molochu tak přidává další důvod medvědům na této emisi. Seznam negativních impulsů je již tak dost dlouhý – jmenujme klesající ceny elektřiny, schizofrenii majoritního vlastníka, pokud jde o dividendovou politiku společnosti, či jisté otazníky nad výsledky hospodaření ČEZu.

Za těchto podmínek se tak manažerské prodeje mohou stát jen potvrzením, že minimálně v příštích týdnech na investory žádná růstová překvapení nečekají.

Pojďme se podívat na agregaci doporučení za poslední tři měsíce se zahrnutím nových reportů a určeme novou hodnotu R-FACTOR. Nejdříve si vezmeme opět nejčerstvější cílové ceny, které tentokrát načerpáme z reportů vydaných od počátku února letošního roku.

Ocenění akcií ČEZu je až překvapivě pestré – supportem pro vývoj akcie mohlo být včerejší (22. 3. 2010) potvrzení takřka sci-fi cílové ceny 1 200 Kč ze stále ještě prestižní adresy Goldman Sachs, naopak březnový cíl 785 Kč od Execution se pokusil z investorských myslí vyoperovat centra optimismu.

R-FACTOR

Investiční doporučení, jež vydávají jednotlivé analytické domy, jsme pro větší přehlednost zjednodušili do pěti stupňů (buy, overweight, neutral, underweight, sell) a přiřadili jsme jim číselné hodnoty (1 až 5). Hodnoty jsme zprůměrovali a výsledkem je jedno key-number, které hledáte a zanedlouho budete moci porovnat v rámci SPADových emisí. Ukazatel nabývá hodnot od 1 do 5 (1 znamená "buy", 5 znamená "sell", čím blíže tedy bude ukazatel jedné, tím je podle analytiků akcie atraktivnější a naopak).

Průměr cílů za sledované období je 962 Kč, stále se tedy pohybujeme v býčím pásmu, a to s potenciálem kolem 6,5 %. Pokud jde o doporučení, i ta připomínají dubnové rozmary počasí – na seznamu najdeme všechny stupně, a to dokonce ve větších četnostech než jednou. Nová hodnota R-FACTOR, vypočtená z reportů za poslední tři měsíce, je 2,6, což signalizuje mírné zhoršení atraktivity pro investory ve srovnání s posledním výpočtem (2,5).

Titul se tak přesouvá do pásma "držet", byť na rozhraní s doporučením "akumulovat". Aktuální relace mezi průměrným cílem a tržní cenou ve spojení s hodnotou R-FACTOR implikuje akumulaci v případě korekce titulu.

Resumé: Akumulovat při korekci.

Jak si vedou ostatní SPADové akcie podle R-faktoru:

 1. Erste Bank 2,46

 2. ČEZ 2,6 (dříve 2,5)

 3. NWR 2,68

 4. Telefónica O2 2,71

 5. Unipetrol 2,71

 6. Komerční banka 2,85

 7. VIG 2,88

 8. CME 2,9

 9. Pegas 3

 10. Orco 4,67

 11. ECM 5