Nasdaq 10 let po pádu: Nový nádech
|

Nasdaq 10 let po pádu: Nový nádech

V březnu uplynulo 10 let od historických maxim cen technologických akcií. Sektor prožívá renesanci a investoři dnes již mnohem lépe vybírají jednotlivé technologické akcie.

Nasdaq Technologie Trhy Investiční bubliny
NASDAQ - historický vývoj včetně objemu obchodů

Vrcholu dosáhl index Nasdaq 100 10. března 2000. Technologickou bublinu nafukovali tehdy prakticky všichni – individuální investoři i velké investiční fondy.

Technologie byly na konci minulého století zkrátka "hot". Obrovské zisky z let 1995 až 1999 byly pro většinu investorů neodolatelné. Kdo investoval do sektoru v roce 1995, byl v březnu 2000 na 10násobku. A kdo teoreticky v roce 1990 vybral ty nejvýkonnější technologické akcie, mohl být na vrcholu technologické bubliny na 100násobku svého vkladu.

Ben Rogoff, dnes manažer Polar Capital's Technology a tehdy člen investičního týmu ve fondu Aberdeen, k tomu poznamenává: "Jediné, co bylo v tehdejší náladě horší, než prodělat, bylo dívat se, jak někdo jiný vydělává."

Telekomunikace v čele pelotonu

Deregulace telekomunikačního trhu v Británii a ve Spojených státech odstartovala v polovině 90. let honbu za zisky. Nové firmy mohly začít konkurovat BT a AT&T. Všude se budovaly sítě a poptávka po technologiích raketově rostla.

Stejný význam měl příchod Windows 95, který zpřístupnil internet domácnostem, nejen firemním zákazníkům. Přišly nové webové prohlížeče a do domácností bylo potřeba přivést internet. Peníze ležely na zemi, investoři se pro ně jen museli sehnout.

Přechod na rok 2000 byl vnímán jako velké nebezpečí

Takzvaný "Y2K", tedy panika z příchodu dvojky na začátek letopočtu, nutila softwarové firmy upgradovat své produkty a počítačové systémy. To znamenalo další investiční možnosti. Růst technologického sektoru se zdál nezastavitelný.

Rogoff vzpomíná, že na začátku roku 2000 zažili v Aberdeen například 3 dny, během kterých bylo do fondu investováno stejně peněz, jako byla polovina jeho hodnoty ještě v roce 1998. Dnes se to zdá prakticky nemožné.

Nesplněná očekávání zisku

Celý sektor byl tedy na začátku roku 2000 přepumpován penězi. Ovšem společnosti začaly mít problém naplňovat vysoko nastavená zisková očekávání. Trh se zkrátka nasytil a celý sektor začal prudce padat. Stuart O'Gorman, manažer fondu Henderson's Global Technology, vysvětluje: "Firmy tehdy hledaly další velkou bombu na trhu. A ona nepřicházela. Trh zkrátka předběhl sám sebe a očekávání byla přehnaně optimistická."

Pádem Nasdaqu neutrpěl jen technologický sektor. Řada velkých investičních fondů měla velkou expozici do technologického sektoru. A ztráty z něj nebylo čím nahradit.

Spousta firem, které přišly na burzu během "dotcom" bubliny, už je v propadlišti dějin. Podobně je to s mnoha tehdy velice úspěšnými fondy.

Americké akcie v uplynulých 5 letech - NASDAQ vítězí

Oživení technologického sektoru

V uplynulých pěti letech se však začala hodnota technologického sektoru postupně znovu zvyšovat. Technologický sektor překonává i během krize výkonnost Dow i širšího S&P 500.

Kterým technologickým akciím věří Jim Cramer?

Technologické firmy jsou totiž mnohem méně zadlužené a staly se významnou hybnou silou celé ekonomiky. Když se objevil Amazon.com, komentátoři předpovídali brzkou "smrt" klasickým prodejnám knih. To se sice nestalo, ale z Amazonu se stal mezitím maloobchodní gigant.

Nejlepší technologické akcie pro rok 2010

O'Gorman k celému sektoru podotýká: "Můj učitel Paul Kleiser vždy viděl problém technologického sektoru v tom, že všechna očekávání se naplní, ale o pět let později. A podle mě je to přesně tak."

Příkladem jsou mobilní technologie 3G. Tyto sítě byly už před pěti lety propagovány jako hotová věc, která umožňuje chodit po ulici a mít konferenční videohovor se třemi lidmi najednou. Zajímavá myšlenka, ale dokud nepřišel Apple se svým iPhonem, k žádné revoluci na mobilním trhu nedošlo. Dnes už však mohou lidé využívat rychlý internet kdekoli a kdykoli, a to díky technologiím, které byly na světě už před deseti lety.

Zdroj: Telegraph