Velké technologické společnosti se topí v hotovosti
|

Velké technologické společnosti se topí v hotovosti

Deset největších technologických společností, které jsou zastoupeny v americkém indexu S&P 500, má na svých účtech hotovost (nebo další velmi likvidní prostředky) ve výši 210 miliard amerických dolarů, zatímco dalších 62 technologických firem "jen" 108 miliard. Dokládá to aktuální statistika investiční společnosti Capital IQ.

Technologie

Jen v posledních dvou letech výrobce iPhonů Apple, softwarový gigant Microsoft, internetový Google a dalších sedm velký technologických společností rozmnožilo svoji hotovost o 68,5 miliardy dolarů. Ostatních 62 technologických společností zvýšilo dohromady své velmi likvidní prostředky "pouze" o necelých 10 miliard.

Hotovost technologických firem

Statistika potvrzuje "konsolidaci síly", které probíhá v technologickém sektoru, kdy velké společnosti účinně používají své bohatství na podporu růstu svého podnikání. Naopak pro střední a menší technologické společnosti je relativně těžké prorazit.

Kterým technologickým akciím věří Jim Cramer?

Například loni zaplatil softwarový mamut Oracle 7,4 miliardy dolarů za fúzi se společností Sun Microsystems, počítačový DELL koupil technologickou společnost Perot Systems a společnost Cisco Systems, která po hardwarové stránce "pohání" internet, utratila 7 miliard za nákupy šesti konkurenčních společností.

I další giganti byli aktivní. Například Google využil peníze k proražení na poli operačních programů a mobilních telefonů. Apple z rezervních peněz financoval vývoj iPad-u.

Nejlepší technologické akcie pro rok 2010

Masivní akumulace hotovosti umožňuje velkým hráčům riskovat více než menší konkurenční technologické firmy, a to především v období, kdy zdraví světové ekonomiky zůstává velmi křehké.

Zdroj: WSJ