Burzovní kalendář 29. 3. - 2. 4. 2010
|

Burzovní kalendář 29. 3. - 2. 4. 2010

V příštím zkráceném předvelikonočním týdnu se všechno na Wall Street bude točit okolo informací z pracovního trhu. Pražskou burzu čeká velké finále výsledkové sezóny a západoevropské trhy budou znovu citlivé na informace s řeckým nebo portugalským podtextem.

Nezaměstnanost Světové akcie Akcie ČR

Wall Street

Americké akcie i přes negativní předpoklady, se kterými vstupovaly do předposledního březnového týdne, znovu rostly a hlavní indexy si připsaly přibližně procentní zisky. Celkově tak burzy v New Yorku posilovaly již čtvrtý týden v řadě.

V příštím týdnu nebude na trhu nouze o příliv makroekonomických indikátorů. Jeden však bude mít největší váhu - v pátek bude oznámena celková březnová nezaměstnanost a změna počtu pracovních míst.

Řada ekonomů a analytiků se domnívá, že páteční čísla z pracovního trhu se mohou stát klíčovými pro další vývoj hlavních burzovních indexů.

"Domnívám se, že páteční lepší čísla z trhu práce budou pozitivní pro další vývoj akcií, alespoň do doby, než FED začne zvyšovat sazby," tvrdí Jack Ablin, investiční ředitel Harris Private Bank. (zdroj: CNBC)

Ablin připomíná, že poté, co v březnu americké firmy propustily 36 000 zaměstnanců, v březnu 200 000 nových míst naopak nejspíš vytvořily. Celková nezaměstnanost by měla podle průzkumu agentury Reuters však zůstat nezměněna na hodnotě 9,7 procenta.

"Historicky platí, že po nárůstu pracovních míst následuje růst akciového indexu S&P 500," doplňuje svůj optimistický scénář Jack Ablin.

Skeptici, jako například Michael Pento, hlavní ekonom poradenské společnosti Delta Global Advisors, poukazují na to, že nově vytvořená místa budou spíše práce na poloviční úvazek nebo pracovní úvazky, které nabízejí nízký honorář. (zdroj: AP)

Ironií nejočekávanějšího makroukazatele týdne je, že bude oznámen v pátek, kdy budou severoamerické burzy kvůli svátkům uzavřeny. Reakce tak může zasáhnout jen trh derivátů, tzv. e-mini futures S&P 500, a dluhopisový trh. Oba budou ještě v pátek ráno otevřeny.

"Investoři se na páteční čísla připraví již v týdnu a určitě si před třídenním svátkem nenechají moc velké pozice," říká Gary Flam, portfolio manažer Bel Air Investment Advisors. (zdroj: AP)

Z další série makrodat se investoři mohou připravit například na index nákupních manažerů v průmyslu ISM (odhad 56 bodů).

Důležitá bude také spotřebitelská důvěra (odhaduje se zlepšení na 50 z 46 bodů) nebo středeční regionální index průmyslové aktivity (Chicago PMI).

Více než makroekonomické zprávy jsou trhy citlivé na přísun nových peněz na trh. Ty podle výzkumu společnosti EPFR tečou v posledních několika týdnech především do fondů, které investují do akcií. vidí příští týden obchodník s opcemi Josef Košťál (Optionslock.cz).

Svoji roli mohou sehrát také celkové prodeje automobilů, které by měly dosáhnout 12 milionů, což je o 30 procent více než v březnu minulého roku, a o 40 procent více než v únoru 2010.

Mezi opozdilce výsledkové sezóny se zařadí například výrobce mobilních telefonů Blackberry Research in Motion nebo maloobchodní společnosti Dollar General nebo Rite Aid.

datum událost
29-1/4 Výsledková sezóna (Research in Motion, Dollar General, Rite Aid)
30/3 Spotřebitelské důvěra
1/4 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
2/4 Nezaměstnanost
2/4 Uzavřené trhy (NASDAQ, AMEX, NYSE)

Eurozóna

Západoevropské trhy stejně jako Wall Street zaznamenaly již čtvrtý růstový týden v řadě. Celoevropský index DJ Stoxx Europe 600 přidal 1,3 procenta a od začátku března si polepšil již o velmi slušných 7,2 procenta.

Tento týden čeká parkety západoevropských burz zkrácené obchodování, když většina z nich nebude kvůli velikonočním svátkům obchodovat (Velký pátek).

Vliv na obchodování může mít aktuální evropská makroekonomická statistika, do níž v týdnu přibudou inflační čísla z Německa nebo index nákupních manažerů v eurozóně. Důležitá bude také středeční nezaměstnanost za celou Unii, kde se očekává růst z 9,9 procenta na 10 procent.

Kromě tradičního ovlivnění z Wall Street mohou západoevropskými indexy zahýbat další informace z Řecka.

"Situace okolo Řecka bude nedále přinášet na trh nervozitu," říká Boris Schlossberg, ředitel obchodníka s měnou GTF Forex, a dodává: "Řecko sice od MMF a EU dostalo příslib kreditní linky, aby se nedostalo do insolvence, ale Řekové požadovali nižší úroky, což se nestalo. Výsledkem bude dražší financování státního dluhu." (zdroj: AP)

1/4
datum událost
29/3 Inflace - index spotřebitelských cen v Německu
31/3 Nezaměstnanost v EU
Index nákupních manažerů v EU
2/4 Uzavřené trhy (Velká Británie, Německo, Polsko)

Pražská burza

Pražská burza minulý týden stejně jako okolní trhy posilovala (index PX +1,8 %).

Příští týden, který na rozdíl od většiny burz v Evropě a zámoří bude probíhat všech pět obchodní dní, může náladu ovlivnit velmi nabitý závěr české výsledkové sezóny.

Do popředí se dostanou například úterní výsledky developerské společnosti Orco, kde nejdůležitější sledovanou hodnotou bude přecenění majetku (odhad 13 EUR na akcii). Kromě toho by měl být oznámen plán restrukturalizace.

Ve stejný den zveřejní finální výsledek hospodaření nováček na pražské burze - technologická společnost KIT Digital. Ta by měla podle odhadu agentury Reuters vykázat čistou ztrátu na akcii ve výši 0,12 USD.

V úterý by s velkou pravděpodobností měla oznámit výsledek hospodaření za druhou polovinu roku 2009 tabáková společnost Philip Morris ČR. Podle Radima Kramuleho, burzovní analytika ČS, oznámí čistý zisk ve výši 2,2 miliardy Kč a dividendu ve výši 800 Kč za akcii.

V poslední době však akcie Philip Morris ČR u analytiků spíše body ztrácejí, což se projevuje ve snížených investičních doporučeních.

Ve středu se investoři dozvědí čísla od pojišťovny VIG. Podle analytiků Atlantiku FT oznámí VIG čistý zisk ve výši 335 milionů EUR za celý rok 2009.

Ve stejný den zveřejní svá čísla AAA Auto, kde trh očekává kladný výsledek v rozmezí 150 000 až 250 000 EUR (pozn. odhad agentury Reuters).

"Domníváme se, že může na trzích v příštím týdnu přetrvat pozitivní nálada s ohledem na konec čtvrtletí, zkrácený týden a spíše pozitivní očekávání na americkou nezaměstnanost," říká Milan Vaníček, hlavní analytik Atlantik FT.

Optimismus může podpořit i rekordní příliv peněz do podílových fondů, které investují na mladých trzích, kam se řadí také Česká republika.

datum událost
30/3 Orco - hospodářské výsledky
30/3 Philip Morris ČR, KIT Digital - hospodářské výsledky
31/3 VIG - hospodářské výsledky
31/3 AAA Auto - hospodářské výsledky