ČEZ: Má stále investorům co říct
|

ČEZ: Má stále investorům co říct

Dříve král parketu, nyní svým naturelem připomíná spíše pána čerpajícího důchodové připojištění. Velké oči ohledně ČEZu neměl jen trh, ale i analytici – loňské cílové ceny na investory pomrkávaly se svůdností modrooké blondýny, ovšem jak to v těchto případech bývá obvyklé, zůstalo pouze u slibů.

ČEZ

Energetická emise byla loni těžko přijatelná i pro nejzapřísáhlejší obhájce strategie "kup a drž", kterým mezi každými dvěma pokyny expiruje heslo v obchodní aplikaci. Analytici objevili kouzlo sebereflexe, vzali červené tužky, kalkulačky, zesílili váhu koeficientu zdravého rozumu a začali seškrtávat cílové ceny.

Pojďme se podívat na agregaci doporučení od počátku září se zahrnutím nových reportů, a určeme novou hodnou R-FACTOR. Pojďme jako tradičně k průměrné cílové ceně. Tentokrát sáhneme do reportů od počátku loňského prosince - výsledkem je průměrná cílová cena 1 026 Kč, což stále nevypadá vůbec tragicky; růstové implikace míří k 11 %.

R-FACTOR

Investiční doporučení jsme pro větší přehlednost zjednodušili do pěti stupňů (buy, overweight, neutral, underweight, sell) a přiřadili jsme jim číselné hodnoty (1 až 5). Hodnoty jsme zprůměrovali a ukazatel nabývá hodnot od 1 do 5 (1 znamená "buy", 5 znamená "sell"). Čím blíže je tedy ukazatel jedné, tím je podle analytiků akcie atraktivnější, a naopak.

Přes povahu tohoto titulu spíše za(m)razí značný rozptyl cílů – jako vykřičník se v seznamu vyjímá 800 Kč od Bank of America. Naopak report "od sousedů", konkrétně od Goldman Sachs, nabízí cíl 1 200 Kč. Co adresa na Wall Street, to zřejmě diametrálně odlišné vnímání světa.

Pojďme na doporučení: Nová hodnota R-FACTOR se zahrnutím nejčerstvějších doporučení činí 2,3 (dříve 2,57). Implikace se tedy mění ve směru k "outperform", tedy zvýšení váhy titulu v portfoliu, byť hodnota 2,3 nevypadá nikterak imperativně. Podporuje ji nicméně i příznivý vztah mezi (stále slušnou) průměrnou cílovou cenou a aktuální tržní cenou. ČEZ má tedy investorům stále co říci.

Jak si vedou SPADové akcie podle R-faktoru:

 1. Telefónica O2 - 2,27

 2. ČEZ - 2,3 (dříve 2,57)

 3. Komerční banka - 2,57

 4. Unipetrol - 2,71

 5. Erste Bank - 2,85

 6. VIG - 2,88

 7. CETV - 2,9

 8. Pegas - 3

 9. NWR - 3,23

 10. Orco - 4,67

 11. ECM - 5